Έλαμψε ο μικρός Βιέρι

ΠΑΟΚ-Βόρντεν 9-0 Με χατ τρικ του Βιερίνια. Έλαμψε ο μικρός Βιέρι με τα γκολ του, τις ντρίμπλες του και τις σωστές πάσες του. Θετικός ο νεαρός υπό δοκιμή Φάλκο. Πολύ δυνατή παρουσία του Κονσεϊσάο αλλά και του Μπακαγιόκο. Σκόρερ: 3 o Vierinha, 2 Bakayoko, Conseisao, 2 Λάκης, 1 Ηλιάδης Σύνθεση ΠΑΟΚ Πρώτο ημίχρονο: Ρίζος, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Σνάουτσερ, Γεωργίου, Φάλκο, Βερόν, Κωνσταντινίδης,Κονσεϊσάο, Αθανασιάδης, Μπακαγιόκο Δεύτερο ημίχρονο Κυριακίδης, Μαλεζάς Αραμπατζής, Μελίσσης Γεωργίου, Μπαλάφας, Ηλιάδης, Λάκης, Βιερίνια, Βαγγελής, Αθανασιάδης

Υπό βροχή διεξήχθη η αναμέτρηση ενώ στο γήπεδο βρέθηκαν φίλοι του ΠΑΟΚ από τις Βρυξέλες, που έχον κρεμάσει και πανό, αλλά και από την Γερμανία και την Ολλανδία. Εκτός αγώνα οι Αναστασάκος, Χαλκιυ\άς, Βαγγελής λόγω τραυματισμών.

Ο 19χρονος Φάλκο έδειξε καλά στοιχεία. Ευέλικτος και τεχνίτης. Θα δοκιμαστεί και στους υπόλοιπους αγώνες για να κριθεί καλύτερα.

Aπό το metropolisradio.gr:

Εύκολα 9-0 την Φόρμπεν στο πρώτο φιλικό

Το πρώτο δείγμα του φετινού ΠΑΟΚ ήταν θετικό. Ανεξάρτητα από το άνετο 9-0 επί της ερασιτεχνικής ολλανδικής Φόρμπεν, οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος έδειξαν χτες πολύ καλά στοιχεία και ένα διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με πέρυσι.

Το διαφορετικό πρόσωπο δεν έχει να κάνει με τη μικρή δυναμικότητα του χτεσινού αντιπάλου (σ.σ.: στη Φόρμπεν πάντως αγωνίζεται ο αδερφός του σπουδαίου Ολλανδού επιθετικού Κλάας Χούντελααρ του ’γιαξ…), αλλά με το γεγονός ότι οι παίκτες εφάρμοσαν αυτά που κάνουν στις προπονήσεις από το ξεκίνημα της προετοιμασίας.

Πριν ξεκινήσει το ματς ο Σάντος μίλησε για αρκετή ώρα στους παίκτες αναλύοντας τι θέλει και τι περιμένει. Ο ΠΑΟΚ χτες πίεσε ασφυκτικά για 90 λεπτά, ασκώντας πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο. Στόχος; Να μην αφήσει τους αντιπάλους να κάνουν παιχνίδι και να έχουν οι παίκτες του τη μπάλα στην κατοχή τους όσο περισσότερο χρόνο γίνεται.

Σε όλο το ματς οι Ολλανδοί έκαναν μία φάση μόνο στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Σάντος στην πρώτη φάση της προετοιμασίας δουλεύει πάνω στη συνολική αμυντική λειτουργία της ομάδας και αυτό ήθελε να δει χτες στο φιλικό που περισσότερο είχε το χαρακτήρα επίσημης προπόνησης. Ένα άλλο στοιχείο που φάνηκε χτες είναι ότι ο φετινός ΠΑΟΚ θα μεταφέρει το παιχνίδι του στα πλάγια.

Όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Σάντος είχαν καλή απόδοση, αλλά ξεχώρισε ο Βιερίνια με τα τρία γκολ που πέτυχε και τις περίτεχνες ενέργειές του (σ.σ.: έδειξε ότι ξέρει πολλά κιλά μπάλα και θα είναι παίκτης που μπορεί να βάλει φωτιά στην Τούμπα…) και ο Ίβιτς (παρότι έπαιξε μόνο 20�) με τις κάθετες πάσες του, που έχουν λείψει τα τελευταία χρόνια από τον ΠΑΟΚ!

Από δύο γκολ πέτυχαν ακόμη ο Μπακαγιόκο και ο Λάκης, ενώ από ένα ο Κονσεϊσάο και ο Ηλιάδης.

Πως έπαιξε ο ΠΑΟΚ

Ο Σάντος και στα δύο ημίχρονα δοκίμασε ως σύστημα το «4-2-3-1» που τεστάρει και στις προπονήσεις. Στο πρώτο ημίχρονο στο τέρμα ξεκίνησε ο Ρίζος, αριστερό μπακ ο Γεωργίου, δεξί ο Σνάουτσνερ και κεντρικό δίδυμο ο Κοντρέρας με τον Μαλεζά, αμυντικά χαφ ο Βερόν με τον υπό δοκιμήν νεαρό Αργεντινό Φάλκο, μπροστά τους έπαιξαν οι Κονσεϊσάο (δεξιά), Κωνσταντινίδης (αριστερά) και Αθανασιάδης (κεντρικά) και στην κορυφή της επίθεσης ο Μπακαγιόκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο κάτω από τα δοκάρια πέρασε ο Κυριακίδης, ο Γεωργίου έμεινε αριστερά στην άμυνα, αλλά δεξιά πέρασε ο Αραμπατζής, δίπλα στο Μαλεζά έπαιξε ο Μελίσσης, αμυντικά χαφ έπαιξαν ο Μπαλάφας και ο Ηλιάδης, μπροστά τους ο Βιερίνια (αριστερά), ο Λάκης (δεξιά) και ο Βαγγελής (κεντρικά), ενώ ο Αθανασιάδης πέρασε στην κορυφήυ της επίθεσης. Στο 70� ο Ίβιτς μπήκε αλλαγή στη θέση του Μαλεζά, πέρασε στα χαφ και ο Μπαλάφα γύρισε στην άμυνα.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Ρίζος (46΄ Κυριακίδης), Σνάουτσνερ (46΄ Αραμπατζής), Μαλεζάς (69΄ Ίβιτς), Κοντρέρας (46΄ Μελίσσης), Γεωργίου, Φάλκο (46΄ Μπαλάφας), Βερόν (46΄ Ηλιάδης), Κονσεϊσάο (46΄ Λάκης), Κωνσταντινίδης (46΄ Βιεϊρίνια), Αθανασιάδης, Μπακαγιόκο (46΄ Βαγγελής).

Live εξέλιξη

Ο Βιερίνια πετυχαίνει άλλα δύο γκολ ενώ ο Λάκης με πέναλτι φτάνει στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα

66' Ο Βασίλης Λάκης σημειώνει το 6-0

65' Ο Βιερίνια... έχει πάρει τον ρόλο του Κονσεϊσάο στο δεύτερο ημιχρονο καθώς αυτός έχει κλέψει την παράσταση χρησιμοποιώντας με την ίδια άνεση τόσο το αριστερό όσο και το δεξί του πόδι. Ντρίμπλες, σπουδαία τεχνική, σωστές μεταβιβάσεις

63' Σέντρα του Βιερίνια, ο Αθανασιάδης αποφεύγει δύο αντιπάλους σουτάρει αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας διώχνει σε κόρνερ

63: Σε θέση βολής ο Βιερίνια κάνει το πλασέ αλλά η μπάλα φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι

59': Παράλληλη σέντρα του Λάκη, ο Αθανασιάδης κόβει την μπάλα στον Ηλιάδη, ο οποίος ντρίμπλαρε δύο παίκτες και με διαγώνιο σουτ σημειωσε το 5-0

55' Ο Βιερίνια από τα πρώτα του λεπτά στον αγωνιστικό χώρο δείχνει με τις κινήσεις του ότι έχει ποιότητα και σπουδαίο ταλέντο

49' Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βιερίνια πετυχαίνει το 4-0 με πλασέ σε κενή εστία, μετά από ασταθής απομάκρυνση του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

44' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Σνάουτσερ

38' Συρτό σουτ του Βερόν, μπλοκάρει ο πορτιέρο της ολλανδικής ομάδας.

30' Συνεχίζει να κάνει την μία επίθεση μετά την άλλη ο ΠΑΟΚ με κύριο εκφραστή, τον Σέρτζιο Κονσεϊσάο

19' Με σουτ από το ύψος της περιοχής ο Μπακαγιόκο πετυχαίνει ξανά γκολ και σημειώνει το 3-0 για τον ΠΑΟΚ

13': Αυτήν την φορά ήταν ο Κονσεϊσάο ο δημιουργός και ο Μπακαγιόκο ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος του δικεφάλου καθώς με πλασέ έκανε το 2-0

10' Πολυ ωραία ενέργεια του Μπακαγιόκο και ο Κονσεϊσάο με σουτ σημειώνει το 1-0

6' Σουτ του Αθανασιάδη αποκρούει με δυσκολία ο αντίπαλος τερματοφύλακας

3' Πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα με Μπακαγιόκο