ΠΑΟΚ-Ξανθη 0-1

Χάσαμε πολλά σήμερα... Κερδίσαμε τον Ίλιεφ Άλλη μία ήττα ντροπή. Περιμέναμε ότι η ομάδα που έχασε από τον Θρασύβουλο με 4 γκολ θα κάνει και άλλες τέτοιες ήττες. Η ομάδα όταν της γυρνάει η τύχη την πλάτη δεν έχει την ποιότητα να γυρίσει τα εις βάρος της δεδομένα. Είπαμε η φετινή αγωνιστική περίοδος θα έχει και τέτοια αποτελέσματα. Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να αναστηθεί από το καλοκαίρι. Ήμασταν πεθαμένοι και προσπαθούμε να αναπνεύσουμε... Xρειαζόμαστε φυσικά και ενίσχυση η οποία πρέπει να γινει ανάλογα με τις οικονομικές μας δυνατότητες.   ΕΜΕΙΣ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΪΤΕ ΑΪΤΕ ΔΙΚΕΦΑΛΕΕΕ (και το εννοούμε) Ανακοίνωση ΠΑΕ ΠΑΟΚ: "Μοναδική ατμόσφαιρα δημιούργησαν χιλιάδες φίλαθλοι και πάλι στο γήπεδο της Τούμπας, που δεν σταμάτησαν λεπτό να ενθαρρύνουν τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, παρόλο που για πρώτη φορά φέτος το αποτέλεσμα δεν ήταν ευνοϊκό. Άλλη μια απόδειξη για τις κοσμογονικές αλλαγές στο σύλλογο...Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ δεν θα σταματήσει να τονίζει ότι ο κόσμος είναι αυτός που οδηγεί την κούρσα για εξυγίανση και αναγέννηση. Το "ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας" ακούγεται πια ελάχιστο..."

Χάσαμε πολλά σήμερα...Κερδίσαμε τον Ίλιεφ

Άλλημία ήττα ντροπή. Περιμέναμε ότι η ομάδα που έχασε από τον Θρασύβουλο με4γκολ θα κάνει και άλλες τέτοιες ήττες. Η ομάδα όταν της γυρνάει η τύχητην πλάτη δεν έχει την ποιότητα να γυρίσει τα εις βάρος της δεδομένα.Είπαμε η φετινή αγωνιστική περίοδος θα έχεικαι τέτοια αποτελέσματα. Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να αναστηθεί από τοκαλοκαίρι. Ήμαστανπεθαμένοι και προσπαθούμε να αναπνεύσουμε... Xρειαζόμαστε φυσικά και ενίσχυση η οποία πρέπει να γινει ανάλογα με τις οικονομικές μας δυνατότητες.  ΕΜΕΙΣ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΪΤΕ ΑΪΤΕ ΔΙΚΕΦΑΛΕΕΕ
(και το εννοούμε)

Ανακοίνωση ΠΑΕ ΠΑΟΚ:

"Μοναδική ατμόσφαιρα δημιούργησαν χιλιάδες φίλαθλοι και πάλιστο γήπεδο της Τούμπας, που δεν σταμάτησαν λεπτό να ενθαρρύνουν τουςποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, παρόλο που για πρώτη φορά φέτος το αποτέλεσμα δεν ήτανευνοϊκό. Άλλη μια απόδειξη για τις κοσμογονικές αλλαγές στο σύλλογο...Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ δεν θα σταματήσει να τονίζει ότι ο κόσμος είναιαυτός που οδηγεί την κούρσα για εξυγίανση και αναγέννηση. Το "ευχαριστούμετους φιλάθλους μας" ακούγεται πια ελάχιστο..."

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλός σήμερα. Είχε παίκτες κλειδιά σε κακή μέρα. Είχαμε την κατοχή αλλά λίγες κλασικές ευκαιρίες. Κερδίσαμε πέναλτι μετά απόενάμισι χρόνο αλλά ούτε ικανοί αυτό να εκμεταλλευτούμε δεν ήμασταν.

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι το πέναλτι μάλλον δεν ήταν, αλλά ο διαιτητής έπρεπε να δώσει στην συνέχεια ένα που ήταν καραμπινάτο (χέρι αντιιπάλου παίκτη).

Επίσης για άλλη μία φορά ο επόπτης παίζει τα δικά του παιχνιίδια εις βάρος του ΠΑΟΚ.

Πολύ κακός ο Χαραλάμπους, δεν βοήθησε καθόλου ο σβούρας που μπήκε όπως και ο Γκονζάλες (πολλοί κακές αλλαγές) αντίθετα ο Ίλιεφ έδειξε ότι είναι ποδοσφιαριστής κλάσης και ίσως κάναμε ήδη μία μεταγραφή σήμερα!! Μπράβο στον Ίλιεφ. Μόνο αυτός υπήρχε. Πάλεψε ο ΓΧ. Άφαντος ο Λάζαρος, λάθη πολλά του Μπαϊάνο. Ευθύνεται για το γκολ ο Κνολ!

Ακολουθεί η εξέλιξη της αναμέτρησης από την επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ:

"Την πρώτη του φετινή εντός έδραςήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ από την Ξάνθη, με ένα γκολ του Καναδού Τ. Radzinski στοπρώτο ημίχρονο. To γήπεδο της Τούμπας για μία ακόμη φορά ήταν γεμάτο, ηατμόσφαιρα όπως πάντα ήταν εκπληκτικά όμορφη, ωστόσο οι παίκτες του ΠΑΟΚ βρέθηκανσε κακή μέρα και δεν κατάφεραν να πετύχουν την όγδοη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν ηομάδα που είχε την καθολική υπεροχή, ωστόσο αυτή μεταφραζόταν μόνο σεπροσωπικές ενέργειες και κατοχή της μπάλας στο χώρο του κέντρου. Οιφιλοξενούμενοι αρκούνταν στο να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνά τους, κάτι πουτελικά πετυχαν και επιπλέον, σε μία αντεπίθεση (35') κατάφεραν να προηγηθούν μετον Tomasz Radzinski, τον 34χρονο Καναδό επιθετικό, γεννημένο στην Πολωνία. ΟΠΑΟΚ στη συνέχεια και μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους προσπάθησε ναφτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκεμε επιθετικές διαθέσεις, με μοναδικό στόχο ένα γρήγορο γκολ. Η πίεση που άσκησεαπέφερε ένα πέναλτι, το οποίο όμως δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ ο Γ.Γεωργιάδης. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Zuela με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι πουστη συνέχεια ανάγκασε τους παίκτες των φιλοξενουμένων να οπισθοχωρήσουν καιμέχρι τη λήξη του αγώνα η εικόνα να είναι μία: ο ΠΑΟΚ στην επίθεση και η Ξάνθησε μόνιμη θέση άμυνας. Τελικά η πολυπόθητη ισοφάριση δεν ήρθε και ο ΠΑΟΚ υπέστητην ήττα, που τον κράτησε στους 23 βαθμούς. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκηγια την Ξάνθη, η οποία έφτασε τους 21 βαθμούς. Την επόμενη εβδομάδα ο ΠΑΟΚ θααντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ηρακλή, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής (Κυριακή20.Ιαν.2008, Καυτανζόγλειο Στάδιο, ώρα έναρξης 19:00).

20' Συνδυασμός Χριστουδουλόπουλουκαι Salmon έξω από την περιοχή, ο τελευταίος από διαγώνια και δεξιά προσπάθησενα σκοράρει με δυνατό σουτ, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς η μπάλα έφυγε ψηλάάουτ.

27' O Baiano έστρωσε δίπλα τουστον Μπαλάφα, ο οποίος προσπάθησε από μεγάλη απόσταση να αιφνιδιάσει τονGspurning, ωστόσο ο τελευταίος έπεσε στο αριστερή του γωνία και έδιωξε σεκόρνερ.

34' Προσωπική ενέργεια του Baianoέξω από την περιοχή της Ξάνθης, σουτ με το δεξί, η μπάλα έφυγε άουτ.

35' Σέντρα του Alva από δεξιά σεμία αντεπίθεση της Ξάνθης, κεφαλιά του Radzinski στο ύψος του δευτέρου δοκαριούμπροστά στον Knol, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Fernandes.

56' Σέντρα από δεξιά τουΓεωργιάδη, ο Salmon προσπάθησε να κάνει την προβολή στο ύψος του πέναλτι, οΖuela τον παρεμπόδισε αντικανονικά και ο κ. Κάκος σφύριξε πεναλτι. Την εκτέλεσηανέλαβε ο Γεωργιάδης, αλλά αστόχησε. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό το πέναλτιήταν το πρώτο που κέρδισε ο ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα. Τελευταία φορά που οΔικέφαλος κέρδισε πέναλτι ήταν το Μάρτιο του 2006, σε εντός έδρας αγώνα με τηνΚαλλιθέα. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Zuela.

66' Ο Iliev μπήκε στην περιοχήτης Ξάνθης από δεξιά, απέφυγε έναν αμυντικό, από πολύ πλάγια επιχείρησε σουτ, ημπάλα προσέκρουσε σε σώματα αμυντικών και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι τουΛυμπερόπουλου.

89' Σέντρα από δεξιά, γυριστήκεφαλιά στο ύψος του δευτέρου δοκαριού από τον Gonzalez, ο Λυμπερόπουλος ήτανστη σωστή θέση και μπλόκαρε.