Facts & Figures για το Παναχαϊκή-ΠΑΟΚ

Το paokfc.gr σας βάζει από νωρίς στο κλίμα της αναμέτρησης της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στην Παναχαϊκή στην Πάτρα.

Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με το background της αναμέτρησης.

#Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το 2018 με αγώνα για το Κύπελλο Ελλάδας, στις 20 Δεκεμβρίου με τον Αήττητο στα Σπάτα, όπου επικράτησε με 6-0 και τώρα αρχίζει πάλι με υποχρέωση για την ίδια διοργάνωση μακριά από την έδρα του, στην Πάτρα με την Παναχαϊκή για τη φάση των 16 του θεσμού.

#Αυτή είναι η τέταρτη φορά που θα βρεθούν αντιμέτωποι οι δύο αντίπαλοι για το Κύπελλο Ελλάδας. Η πρώτη τους κόντρα ήταν πάλι κοντά στις γιορτές, αλλά το 1981, όταν στις 23 Δεκεμβρίου ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 4-1 για τον 1ο γύρο του θεσμού. Οι Γιώργος Κωστίκος (18', 55') και Χρήστος Δημόπουλος (20', 34') είχαν σημειώσει από δύο γκολ σε εκείνο το παιχνίδι, ενώ για την Παναχαϊκή είχε σκοράρει ο Αποστολίδης (57').

#Τις άλλες δύο φορές που έχουν συναντηθεί οι δύο ομάδες για το Κύπελλο Ελλάδας ήταν για την φάση των ομίλων. Η πρώτη ήταν το 1999-00 επικράτησε ο ΠΑΟΚ με 5-0 (11' Μαραγκός, 12' Φρούσος, 50' Φρατζέσκος, 75' Βαλέντσια, 89' Βαλέντσια), ενώ η δεύτερη ήταν το 2000-01 με διπλούς αγώνες. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 στην Τούμπα (2' Οκκάς, 86' Βρύζας) και στην ρεβάνς επικράτησε πάλι ο Δικέφαλος με 3-2 (16' Νατροσβίλι, 76' Βούκτσεβιτς – 30' Κατσαμπής, 37' Καμπς, 88' Σπάσιτς).

#Η τελευταία φορά που βρέθηκαν αντιμέτωποι ήταν στις 20 Απριλίου 2003 για το Πρωτάθλημα της Α' Εθνικής. Το 2-2 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων με τον Μπούντισα στις καθυστερήσεις ισοφαρίζει για την ομάδα της Πάτρας. Ο Κούτσης είχε ανοίξει το σκορ στο 52ο λεπτό, ο Σκαρμούτσος ισοφάρισε σε 1-1 στο 60ο λεπτό, ενώ ο Οκκάς στο 78ο λεπτό είχε βάλει πάλι μπροστά τον ΠΑΟΚ.

#Αυτό είναι το τέταρτο φετινό παιχνίδι του ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδας μετά τις υποχρεώσεις του στον όμιλο, τις οποίες έβγαλε με δύο νίκες και μία ισοπαλία και απολογισμό 9-2 στα γκολ. Ο Δικέφαλος «τρέχει» ένα απίστευτο σερί στο Κύπελλο Ελλάδος, αφού παραμένει αήττητος για 15 αγώνες στον θεσμό, με 14 νίκες και μια ισοπαλία. Η τελευταία του ήττα ήταν στις 12 Απριλίου 2017 από τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα με 2-0, σκορ το οποίο ανέτρεψε στον δεύτερο ημιτελικό της Τούμπα, όπου επικράτησε με 4-0.