Φιλική ήττα για τις "ρεζέρβες" (vds)

Την ήττα με 3-1 από τη βελγική Αντβέρπ γνώρισε ο ΠΑΟΚ, με τον Λουτσέσκου να δίνει φανέλα βασικού σε παίκτες που δεν έπαιξαν πολύ ως τώρα στα φιλικά της προετοιμασίας ...

Φιλική ήττα για τον Δικέφαλο στην Ολλανδία με 3-1 από την Ρόγιαλ Άντβερπ στο προτελευταίο του φιλικό του βασικού σταδίου της καλοκαιρινής προετοιμασίας.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου εκμεταλλεύτηκε την φιλική αναμέτρηση κόντρα στους Βέλγους για να κάνει ένα τεστ ετοιμότητας στους νέους παίκτες της ομάδας, όσων αφορά την ανταπόκρισή τους στην φιλοσοφία της ομάδας και την τακτική τους συμπεριφορά, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία σε οκτώ ποδοσφαιριστές να βγάλουν ένα ολόκληρο 90λεπτο, που ήταν και ο βασικός στόχος του αγώνα.Ο Ρουμάνος τεχνικός έμεινε σχετικά ικανοποιημένος και είδε πολλά θετικά στοιχεία από τους παίκτες του στον αγωνιστικό χώρο.

Χαρακτηριστικό του αγώνα ήταν ότι αρκετοί παίκτες δεν αγωνίστηκαν στις φυσικές τους θέσεις, όπως ο Μπαλογιάννης που έβγαλε όλο το παιχνίδι σε ρόλο αριστερού μπακ, ο Αμρ Ουάρντα που είχε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον φορ Μυστακίδη , αλλά και του νεαρού Λύρατζη, ο οποίος ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με την Εθνική Ελλάδας Κ19 στους Μεσογειακούς αγώνες, εντάχθηκε στην ομάδα και έπεσε κατευθείαν στα βαθιά, αγωνιζόμενος ως εξτρέμ, χωρίς να προλάβει να κάνει κάποια προπόνηση με τους συμπαίκτες του.Ο ΠΑΟΚ βρήκε απέναντι του έναν παλιό γνώριμο.

Ο λόγος για τον Λάζλο Μπόλονι που βρίσκεται στο τιμόνι της Ρόγιαλ Άντβερπ. Ο Ρουμάνος τεχνικός είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει πριν το παιχνίδι με τον συμπατριώτη του Λουτσέσκου , αλλά και με τον πρώην συνεργάτη του Παντελή Κωνσταντινίδη, με τον οποίο δούλεψαν μαζί και στην Σαουδική Αραβία, εκτός από τον Δικέφαλο.Στο αγωνιστικό κομμάτι το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο.

Οι Βέλγοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν στο 16′ με ένα εντυπωσιακό σουτ του Οπαρέ. Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και στο 33′ βρήκε την απάντηση με ένα άψογο πλασέ του Λάμπρου , αλλά πριν την λήξη του ημιχρόνου η Άντβερπ πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με κεφαλιά του Μπολινγκί μετά από σέντρα του Γιαταμπαρέ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, γεγονός που οφείλεται και στις εκατέρωθεν αλλαγές. Οι παίκτες του Μπόλονι στο 59′ πέτυχαν ακόμα ένα γκολ με δυνατό σουτ του Οβούσου μέσα από την περιοχή, είχαν και ένα σουτ στο οριζόντιο δοκάρι με τον Γιαταμπαρέ, ενώ και ο ΠΑΟΚ έχασε σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ με κορυφαίες αυτές των Χατσερίδη και Κίτσιου στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης.

Η σύνθεση του Δικεφάλου: Ρέι (46′ Γλύκος ), Κίτσιου , Μαλεζάς , Χατσερίδης , Μπαλογιάννης , Χαρίσης , Σάκχοφ , Ουάρντα (75′ Λημνιός ), Ζαμπά (75′ Λύρατζης), Λάμπρου , Μυστακίδης .

.................................................................

Τελος

91ο λεπτό: Ωραία προσπάθεια του Λημνιού από τα αριστερά, η σέντρα σουτ που επιχείρησε, σταμάτησε στα χέρια του τερματοφύλακα

89ο λεπτό: Σουτ του Κίτσιου άουτ

82ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Χατσερίδη από εξαιρετική θέση να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

Στο ίδιο λεπτό, Λύρατζης και Λημνιός στις θέσεις των Ζαμπά και Ουάρντα

76o λεπτό: Νέα ολιγωρία της άμυνάς μας σε φάουλ που εκτελέστηκε από τα αριστερά, πέρασε η μπάλα

69ο λεπτό: Δοκάρι για την Αντβέρπ με μακρινό σουτ του Yatabare

66ο λεπτό: Ο Bolat μπλόκαρε το φάουλ του Ουάρντα (από καλή θέση)

59ο λεπτό: 1-3 με σουτ του Owusu

56ο λεπτό: Ο Opare  εκτέλεσε άουτ το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του

50ό λεπτό: Συμπληρώθηκε το πεντάλεπτο της επανάληψης χωρίς κάτι αξιόλογο, πέραν της καλής κυκλοφορίας της μπάλας από τους παίκτες μας

46ο λεπτό: Γλύκος στη θέση του Ρέι

{dailymotion}x6osg03{/dailymotion}

45ο λεπτό: 1-2 η Αντβέρπ με κεφαλιά του Bolingi (αμαρκάριστος) στην καρδιά της άμυνάς μας. Τεράστιο το κενό ανάμεσα σε Χατσερίδη - Μαλεζά στη σέντρα του Yatabare από τα αριστερά

38ο λεπτό: Σουτ του Rodrigues, άουτ

{dailymotion}x6ose3r{/dailymotion}

33ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Λάμπρου με εξαιρετική εκτέλεση, άφησε άγαλμα τον Bolat

30ό λεπτό: Διακοπή στο ματς για να δροσιστούν οι παίκτες και να πάρουν κάποιες οδηγίες

28o λεπτό: Η σειρά του Ρέι να μπλοκάρει την μπάλα σε σουτ του Winndecker

26ο λεπτό: Και πάλι ο Bolat μπλόκαρε την μπάλα, αυτή τη φορά σε φάουλ που εκτέλεσε ο Ουάρντα

25ο λεπτό: Ο Bolat  μπλόκαρε το σουτ του Ζαμπά

18ο λεπτό: Ο Ουάρντα προσπάθησε να πιάσει στον ύπνο τον Bolat με εκτέλεση φάουλ χωρίς να τα καταφέρει

{dailymotion}x6osdjz{/dailymotion}

16ο λεπτό: 0-1 η Αντβέρπ με μακρινό σουτ του Opare στο αριστερό "Γ" του Ρέι, με την μπάλα να παίρνει φάλτσα

13ο λεπτό: Παρά τη ζέστη και το ακατάλληλο της ώρας, έχει ρυθμό το παιχνίδι

10ο λεπτό: Καλό σουτ του Yatabare, άουτ η μπάλα

9ο λεπτό: Ο Ρέι μπλόκαρε το σουτ του Rodrigues

8ο λεπτό: Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Ζαμπά να αποφεύγει έναν αντίπαλο, αλλά το σουτ τουΚίτσιου κόντραρε στα σώματα