Πανάξιες ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΕΣ!

Για την 22η (και τελευταία) αγωνιστική του γυναικείου πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, ο ΠΑΟΚ διέλυσε στην Τούμπα την ομάδα του Βόλου 2004, με 12-0...

Με νίκη, στην ιστορική Τούμπα, και ταυτόχρονα κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος, έκλεισε η χρονιά για το γυναικείο τμήμα ποδοσφαίρου ΠΑΟΚ MORRIS.

Σε μια ιδιαίτερη χρονιά, η ομάδα του Δικεφάλου έβγαλε στο τέλος την ποιότητα, το «μέταλλο» και την καρδιά του πρωταθλητή, ώστε να κρατήσει και το φετινό κύπελλο του πρωταθλητή στα γραφεία της Μικράς Ασίας.

Στο σημερινό αγώνα, στο χορτάρι της Τούμπας, παρατάχθηκε ο Δικέφαλος και το χρονόμετρο του αγώνα, κόντρα στο οποίο έδινε τη μάχη της η ομάδα, μέχρι να ανοίξει το σκορ στο 26’ με ένα εκπληκτικό γκολ της Βαρδαλή. Στο σημείο εκείνο, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, αφού η διαφορά στην ποιότητα των δύο ρόστερς δεν άφηνε στις φιλοξενούμενες ούτε καν την υποψία ότι μπορούν να κάνουν την οποιαδήποτε ζημιά. Αυτό δε σήμαινε, όμως, ότι οι παίκτριές μας δεν έκαναν το παν για να ικανοποιήσουν τους περίπου 2.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο Γήπεδο της Τούμπας. Έτσι, με έναν καταιγισμό από γκολ έφτασαν στο εξωπραγματικό 12-0.

Σκόρερς για το Δικέφαλο χρίστηκαν: 26’ Βαρδαλή, 34’ Μάρκου, 37’ Βαρδαλή, 42’ Παντελιάδου, 48’ Βαρδαλή, 54’ Μάρκου, 57’ Μάρκου, 63’ Μάρκου, 64’ Παντελιάδου, 68’ Μάρκου, 74' Μάρκου, 89' Μάρκου

Το τελικό σφύριγμα του αγώνα βρήκε ένα κουβάρι όλους τους συντελεστές της επιτυχίας να πανηγυρίζουν, ενώ στις κερδίδες του σταδίου βρίσκονταν μέλη της Διοίκησης, με επικεφαλής τον Πρόεδρο κ. Αθανάσιο Κατσαρή.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Παπακωνσταντίνου, Χατζηγιαννίδου, Γκάτσου, Νεφρού (59’ Δοϊρανλή), Παλαμά, Γεωργίου, Μάρκου, Κακαμπούκη (68’ Γιάννου), Στράντζαλη, Βαρδαλή, Παντελιάδου (64’ Προξένου)

.................................................................

88ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η Μάρκου και 12-0!!!

77ο λεπτό: Σουτ της Προξένου άουτ

74ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η Μάρκου και 11-0

69ο λεπτό: Γιάννου Δ. στη θέση της Κακαμπούκη

68ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η Μάρκου και 10-0

65ο λεπτό: Προξένου στη θέση της Παντελιάδου που καταχεικροτήθηκε

64ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η Παντελιάδου και 9-0!!!

63ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η Μάρκου μετά από καταπληκτική ασιστ της Βαρδαλή! 8-0

60ό λεπτό: Δοϊρανλή στη θέση της Νεφρού, την ίδια στιγμή ο Βόλος άλλαξε τερματοφύλακα!

57ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η Μάρκου με κοντινό πλασέ μετά από ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά

56ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία με τη Βαρδαλή!

55ο λεπτό: Πατέρνα στη θέση της Γκάτσου

54ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η Μάρκου με πλασέ πάνω από την τερματοφύλακα

53ο λεπτό: Κεφαλιά της Κακαμπούκη άουτ

48ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 5-0 με φοβερό σουτ η Βαρδαλή

46ο λεπτό: Σουτ της Μάρκου άουτ

17:59 Ξεκίνησε η επανάληψη

Ημίχρονο, μέσα σε χειροκροτήματα για τις παίκτριες του Γιώργου Μήτσα

43ο λεπτό: Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ σε ανατροπή της Παντελιάδου, το εκτέλεσε η ίδια και ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ

40ό λεπτό: Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ σε εκτέλεση φάουλ της Παντελιάδου

37ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η Βαρδαλή με ατομική προσπάθεια! Αγκαλιά με τον τίτλο ο ΠΑΟΚ

34ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η Μάρκου με κεφαλιά μετά από σέντρα της Παντελιάδου

31ο λεπτό: Σε γύρισμα της Βαρδαλή, η μπάλα φάνηκε να βρίσκει σε χέρι αμυντικού, δε δόθηκε κάτι

27ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ η Βαρδαλή με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έσκασε μέσα από τη γραμμή

22ο λεπτό: Πέρασαν τη σέντρα για πρώτη φορά οι παίκτριες του Βόλου

19ο λεπτό: Ακυρώνεται σαν οφ σάιντ γκολ της Μάρκου, πρέπει να ήταν

15ο λεπτό: Σέντρα σουτ της Βαρδαλή, η μπάλα στο δοκάρι!

14ο λεπτό: Η Παντελιάδου εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα λίγο πάνω από δοκάρι

10ο λεπτό: Πέναλτι στην Παντελιάδου, δε δίνεται!

8ο λεπτό: Μακρινό δυνατό σουτ της Κακαμπούκη μπλόκαρε η Χατζηλαζάρου

5ο λεπτό: Στο μισό γήπεδο παίζεται το παιχνίδι

4ο λεπτό: Πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τη Μάρκου να πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα να περνάει άουτ

17:02 Το παιχνίδι ξεκίνησε με  τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Παπακωνσταντίνου, Νεφρού (60' Δοϊρανλή), Παλαμά, Χατζηγιαννίδου, Γκάτσου (55' Πατέρνα), Κακαμπούκη (69' Γιάννου Δ.), Στράντζαλη, Βαρδαλή, Μάρκου, Γεωργίου, Παντελιάδου (65' Προξένου)