Ξεμούδιασμα με φιλική τεσσάρα ...

Στο πρώτο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους ο ΠΑΟΚ, κέρδισε τη βελγική Tubize με 4-0...

Ο ΠΑΟΚ κατά διαστήματα έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και έφτασε στη νίκη χάρη σε γκολ που σημείωσαν ο Πρίγιοβιτς στο 12' και ο Ενρίκε στο 35', διάστημα κατά το οποίο οι Βέλγοι δεν απείλησαν ούτε μία φορά την εστία του Μελίσσα. Οι παίκτες μας πιέζοντας ψηλά έκλεψαν μπάλες και είχαν και ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα τέρματα, κάποια από τα οποία χάθηκαν από υπερβολική σιγουριά...

Στην επανάληψη ο Στανόγεβιτς άλλαξε όλη την 11άδα αφήνοντας από το αρχικό σχήμα μόνο τον Παναγιώτη Δεληγιαννίδη, καθώς ο Λεβέκ που επρόκειτο να παίξει, τραυματίστηκε στο αυτί, του έγιναν μάλιστα και δύο ράμματα, ενώ στο 80' πέρασε στο ματς και ο Λημνιός.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε άλλα δύο τέρματα στην επανάληψη με τους Μπίσεσβαρ στο 66' και Κουλούρη στο 78' (πέναλτι). Στα φιλικά παιχνίδια φυσικά το τελευταίο που μετράει είναι το αποτέλεσμα, αλλά από το ματς κρατάμε τη διάθεση των παικτών να αγωνιστούν...

ΠΑΟΚ (αρχική): Μελίσσας, Λέοβατς, Βαρέλα, Κρέσπο, Δεληγιαννίδης, Πέλκας, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Ενρίκε, Αθανασιάδης, Πρίγιοβιτς. Στην επανάληψη έπαιξαν οι:  Σιαμπάνης, Μάτος, Δεληγιαννίδης, Δημητρίου, Πούγγουρας, Κάτσε, Κάνιας, Κάμπος, Μπίσεσβαρ, Ζάιρο, Κουλούρης.

ΑFC Tubize:  Defourny, Gouw, Babic, Oh, Kose, Nirisarike, Toure, Vekic, Lee, Favero, Denayer. Αναπληρωματικοί: Garlito, Traore, Zenke, Pires, Rausin, Ha, Laurent, Amalah, Dubouit, Schuster, De Jonghe

...............................................

19:04 Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

6o λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Ενρίκε από καλή θέση να σουτάρει με το αριστερό άουτ

9ο λεπτό: Ο Πρίγιοβιτς σε τετ α τετ σούταρε, αλλά ο Defourny απέκρουσε!

10ό λεπτό: Εντυπωσιακό μακρινό σουτ του Πρίγιοβιτς, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Τρεις πολύ καλές στιγμές για τον ΠΑΟΚ στο δεκάλεπτο...

12ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πρίγιοβιτς μετά από ωραία προσπάθεια του Κρέσπο!

Στα τελευταία λεπτά πιέζει ψηλά ο ΠΑΟΚ αναγκάζοντας τους Βέλγους σε λάθη

23ο λεπτό: Αντικανονική προβολή του Zenke στον Μελίσσα, δίνεται το φάουλ...

25ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ παίζει κυρίως από τον άξονα και λιγότερο από τις πτέρυγες, λείπει ο ρυθμός από το παχνίδι μετά το καλό ξεκίνημα του Δικεφάλου

27ο λεπτό: Ωραίο γύρισμα του Ενρίκε από τα δεξιά , τακουνάκι του Πέλκα στο δοκάρι!

29ο λεπτό: Ο Πέλκας τετ α τετ μετά από μπαλιά του Πρίγιοβιτς, το τελείωμα της φάσης ήταν κακό, η μπάλα πέρασε απελπιστικά άουτ!

33ο λεπτό: Ο ΠΑΟΚ δεν έχει απειληθεί στο ελάχιστο ως τώρα από τους Βέλγους, αντίθετα έχασε 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες

35ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Ενρίκε με κοντινό πλασέ, μετά από μπαλιά του Κλάους!!!

37ο λεπτό: Μακρινό σουτ των Βέλγων, στα πεύκα η μπάλα ...

43ο λεπτό: Ο Κλάους σε ανεπανάληπτο τετ α τετ δεν μπορεί να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα!!!

44ο λεπτό: Σέντρα του Δεληγιαννίδη, κεφαλιά του Πρίγιοβιτς άουτ

Ημίχρονο στην Ολλανδία, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 2-0, παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο

Ξεκίνησε η επανάληψη, με τον Λεβέκ να μην είναι στην 11άδα τελικά, λόγω τραυματισμού στο αυτί (του έγιναν δύο ράμματα!) κατά την προθέρμανση!!! Στη θέση του συνεχίζει ο Δεληγιαννίδης

54ο λεπτό: Γύρισμα του Ζάιρο από τα αριστερά, απομάκρυναν οι αμυντικοί

57ο λεπτό: Ο Kace εκτέλεσε κόρνερ, ο τερματοφύλακας σε κόρνερ!

66ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Μπίσεβαρ! Προηγήθηκε σέντρα του Κάτσε από τα αριστερά, κεφαλιά πάσα του Μάτος στον σκόρερ και 3-0

72ο λεπτό: Κίτρινη σε παίκτη των Βέλγων για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ

Παραμένει χωρίς ρυθμό το παιχνίδι στην επανάληψη!

73ο λεπτό: Φάουλ για την Tubize σε καλή θέση, μπλόκαρε ο Σιαμπάνης

78ο λεπτό: Ο Ζάιρο από καλή θέση πλάσαρε άουτ

Στο ίδιο λεπτό, ανατράπηκε στην περιοχή ο Μπίσεσβαρ και δόθηκε το πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κουλούρης και 4-0

80ό λεπτό: Στη θέση του Δεληγιαννίδη πέρασε ο Λημνιός

82ο λεπτό: Κίτρινη στον Κάτσε για μαρκάρισμα

86ο λεπτό: Ωραία προσπάθεια του Ζάιρο, βρήκε τον Κάτσε αμαρκάριστο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ πέρασε άουτ

....................................................