Φιλική τριάρα και ξεμούδιασμα .

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι στις Σέρρες του Πανσερραϊκού με 3-0, στο πλαίσιο της προετοιμασίας του ...

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να γiνουν απειλητικοί σε μια δυο περιπτώσεις, όμως όσο περνούσε ο χρόνος σταδιακά άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα στην πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς, στο 31', ο Τσίμιροτ έδωσε εξαιρετική πάσα στον Μάτος ο οποίος σέντραρε και ο Πέλκας με κοντινή καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1.

Τα λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κύλησαν χωρίς κάτι το ιδιαiτερο στο αγωνιστικό κομμάτι, υπήρχαν όμως κάποια δυνατά μαρκαρίσματα που έφεραν νεύρα μεταξύ των παικτών σε ένα φιλικό παιχνίδι, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δείξει τρεις φορές τη κίτρινη κάρτα, τις δύο σε παίκτες μας (Κάνιας - Κουλούρη).

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ίβιτς πέρασε στο ματς τους Περέιρα στην θέση του Κουλούρη, Μπίσεσβαρ αντί του Κάνιας και Σάκχοφ στη θέση του Πέλκα. Ο Αργεντίνος ήταν αυτός ο οποίος στο 54' με όμορφη ατομική ενέργεια πέτυχε το 0-2, για να ολοκληρωθεί η νίκη του ΠΑΟΚ στο 71' με σκόρερ τον Τιάμ. Προηγήθηκε σέντρα του Κίτσιου από τα δεξιά και ο Τιάμ εύκολα σημείωσε το 0-3, ενώ ο ίδιος λίγο πριν τη λήξη έχασε καλή ευκαιρία για να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα, καθώς το πλασέ του από καλή θέση το σταμάτησε ο Ντουμπρέ.

Με τη φανέλα του Πανσερραϊκού αγωνίστηκαν στην βασική 11άδα οι Γιώργος Κάκκο και Τίμος Τσελεπίδης, ενώ στο δεύτερο μέρος πέρασαν στο παιχνίδι, οι Γιώργος Κτιστόπουλος και Αρίστος Παναγιωτίδης, τέσσερα νεαρά παιδιά που ανήκουν στον ΠΑΟΚ και παίζουν στις Σέρρες με την μορφή δανεισμού.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της ομάδας είναι το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Φιορεντίνα, για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League και θα γίνει το βράδυ της Πέμπτης στο Αρτέμιο Φράνκι. Εκεί όπου ο ΠΑΟΚ θα προσπαθήσει να κρατήσει ζωντανές τις όποιες ελπίδες του απέμειναν για πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League...

Πανσερραϊκός: Μέλκας, Κάκκο, Βοσκόπουλος, Καψάλης, Ιωαννίδης, Σιάκκας, Τσελεπίδης, Τσούτσης, Λάντο, Χατζηδημητρίου, Μαφουτά.

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς, Γιαννούλης (60' Κοροβέσης), Τζαβέλλας (60' Πούγγουρας), Βαρέλα (60' Μαλεζάς), Μάτος (60' Κίτσιου), Κάνιας, (46' Μπίσεσβαρ) Τσίμιροτ (60' Χαρίσης), Πέλκας, (46' Σάκχοφ) Ροντρίγκες (60' Τιαμ), Κάμπος (60' Μυστακίδης), Κουλούρης, (46' Περέιρα)

..........................................................................

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους στη σέντρα

4ο λεπτό: Ο Τζαβέλλας προλαβαίνει και απομακρύνει την τελευταία στιγμή το πλασέ του Μαφουτά!

5o λεπτό: Σκληρό φάουλ στον Κάνιας, που επέστρεψε στο ματς μετά από λίγο

9ο λεπτό: Ο Μπρκιτς μπλοκάρει εύκολα το σουτ από το ύψος της μεγάλης μας περιοχής

10ο λεπτό: Ο Μπρκιτς σταματάει το κονττινό σουτ του Κάκκο! Πολύ κακό ξεκίνημα ο Δικέφαλος

15ο λεπτό: Πρώτο σουτ για τον ΠΑΟΚ στο ματς, με τον Κουλούρη να στέλνει την μπάλα άουτ

22ο λεπτό: Ωραίο γύρισμα του Ροντρίγκες, αλλά ο Πέλκας αν και βρέθηκε σε καλή θέση άνοιξε πολύ το κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία

31ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο ΠΑΟΚ και 0-1! Εξαιρετική πάσα του Τσίμιροτ στον Μάτος ο οποίος σέντραρε και ο Πέλκας με κοντινή κεφαλιά έκανε το 0-1

42ο λεπτό: Κίτρινη στον Κάνιας για ... διαμαρτυρία (σε φιλικό ματς)!

43ο λεπτό: Κίτρινη και στον Κουλούρη

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

46ο λεπτό: Τρεις αλλαγές για τον Δικέφαλο: Περέιρα στην θέση του Κουλούρη, Μπίσεσβαρ αντί Κάνιας και Σάκχοφ στη θέση του Πέλκα

50ο λεπτό: O Mπρκιτς μπλοκάρει σουτ του Χατζηδημητρίου

53ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκες, λίγο άουτ.

54ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Υπέροχη ατομική ενέργεια του Περέιρα και 0-2.

60o λεπτό: Ομορφη συνεργασία Ροντρίγκες-Περέιρα με τελικό αποδέκτη τον Μπίσεσβαρ που στέλνει την μπάλα αουτ.

61ο λεπτό: Πολλές αλλαγές για τον Δικέφαλο, στον αγωνιστικό χώρο οι: Τιάμ, Πούγγουρας, Μαλεζάς, Κοροβέσης, Μυστακίδης, Κίτσιου και Χαρίσης

70o λεπτό: Φάουλ του Περέιρα άουτ.

71ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Σέντρα του Κίτσιου από δεξιά και από κοντά ο Τιάμ  διαμορφώνει το 0-3

74ο λεπτό: Καλό σου του Χαρίση, η μπάλα καταλήγει δίπλα από το δοκάρι.

82ο λεπτό: Eυκαιρία με τον Τιάμ να αποτυγχάνει να σκοράρει από πλεονεκτική θέση