Πάτησε γκάζι στην επανάληψη!

Για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, η Κ20 του ΠΑΟΚ κέρδισε στη Νέα Μεσήμβρια τον Ατρόμητο με 2-1...

Ο ΠΑΟΚ με 44 βαθμούς πλέον είναι στη 2η θέση και ο Ατρόμητος με 22 στην 12η...

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε με 4-3-3 έχοντας σε ένα ακόμη παιχνίδι τον Σιαμπάνη κάτω από τα δοκάρια, ενώ ο Βλάνταν Ίβιτς επέλεξε να δώσει φανέλα βασικού για πρώτη φορά φέτος στον Κλιγγόπουλο. Ο Ατρόμητος από την άλλη χρησιμοποίησε όλα του τα όπλα επιστρατεύοντας ακόμη και τους Λημνιό και Μπαλτάκο, που εδώ και καιρό βρισκόταν αποκλειστικά στην Α ομάδα.

Το πρώτο μέρος δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρούνε τα πατήματα τους και να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 20' ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά μετά από κόρνερ του Κάκκο, οι Κούστα και Δοδοντσάκης πήδηξαν μαζί για κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ. Αυτή ήταν και η κορυφαία στιγμή του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν με το μηδέν στα αποδυτήρια.

Κομβικό σημείο του αγώνα η είσοδος του Δεληγιαννίδη στην ανάπαυλα, στην θέση του Ραγκέλοφ, και έδωσε πνοή στην δεξιά πλευρά. Ο Δικέφαλος παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο δεύτερο μέρος και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Το γκολ ήρθε στο 58' με τον Δεληγιαννίδη να κάνει ωραία προσπάθεια και να βρίσκει τον Κάκκο στο δεύτερο δοκάρι ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ ανέβασε το ηθικό της ομάδας μας, που έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ. Ο Κούστα μετά από γύρισμα του Κάκκο στο 63' έστειλε την μπάλα άουτ εξ επαφής, ενώ δύο λεπτά μετά ο Δημητριάδης μετά από ωραίο σλάλομ πάτησε περιοχή αλλά πλάσαρε πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει. Στο 72' μετά από κόρνερ ο Κούστα πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Παντεκίδης με προβολή έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον ΠΑΟΚ. Το θεωρητικό κλείδωμα της νίκης όμως δεν επετεύχθη καθώς στο 74' μετά από λάθος εκτίμηση του Σιαμπάνη , ο Ατρόμητος με κεφαλιά από την μικρή περιοχή μείωσε και μπήκε και πάλι στο παιχνίδι. Η ομάδα του Ίβιτς παρουσιάστηκε σοβαρή στο υπόλοιπο του αγώνα και κράτησε το αποτέλεσμα. Οι νεαροί παίκτες του Δικεφάλου επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα από την ΑΕΚ και συνεχίζουν να κυνηγούν τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, o οποίος βρίσκεται τρεις βαθμούς μπροστά και έχει παιχνίδι λιγότερο.

Η σύνθεση του δικεφάλου: Σιαμπάνης, Τοπαλίδης, Παντεκίδης, Τσελεπίδης, Δοδοντσάκης, Παναγιωτίδης, Κλιγγόπουλος (80' Πατράλης), Δημητριάδης (68' Κτιστόπουλος) , Ραγκέλοφ (46' Δεληγιαννίδης ), Κάκκο, Κούστα

.........................................

Το παιχνίδι ξεκίνησε...

20ο λεπτό: Παραμένει το 0-0 σε ένα παιχνίδι που έχει καλό ρυθμό αλλά λείπουν οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες

21ο λεπτό: Πρώτη μεγάλη ευκαρία για την ομάδας με τους Κούστα και Δοδοντσάκη να διεκδικούν μαζί την κεφαλιά που έφυγε άουτ

Ημίχρονο στη Νέα Μεσήμβρια

58o λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο ΠΑΟΚ και 1-0. Ο Κάκκο με προβολή μετά από σέντρα του Δεληγιαννίδη ανοίγει το σκορ στην Νέα Μεσημβρία

70ό λεπτό: Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Δημητριάδη...

73ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο ΠΑΟΚ με τον Παντεκίδη, μετά από κεφαλιά του Κούστα

76ο λεπτό: Μειώνουν οι φιλοξενούμενοι μετά από εκτέλεση κόρνερ και ξαναμπαίνουν στο παιχνίδι

Στα Γιάννινα στο 35' ΠΑΣ Γιάννινα - γάβρος 1-1