Διπλό στον...βούρκο η Κ20!

Για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, η Κ20 του ΠΑΟΚ επικράτησε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι εκτός έδρας της Βέροιας με 2-3 σε παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο του Αγίου Γεωργίου...

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, με την δύναμη και το πάθος να κυριαρχεί και τον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο να επηρεάζει τις προσπάθειες των παικτών, η Κ20 του ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με το...βρετανικό 2-3 της Βέροιας και ζευγάρωσε τις νίκες της στην εφετινή Super League.

Ενισχυμένη με τους «μεγάλους» Δεληγιαννίδη και Πόζογλου , παρατάχθηκε η Κ20 κόντρα στην Βέροια στο γήπεδο του Αγίου Γεωργίου, με στόχο την νίκη που θα την διατηρούσε στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Ο Τσελεπίδης πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας, με τον Παντεκίδη να παίζει για πρώτη φορά βασικός φέτος στο αριστερό άκρο, ενώ ο Συράκος προτιμήθηκε στην κορυφή αντί του Κούστα με τον Βλάνταν Ίβιτς να θέλει να προσδώσει ταχύτητα στην γραμμή κρούσης.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ονειρικό. Στο 3′ μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Δεληγιαννίδη , ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Με το γκολ από τα...αποδυτήρια και την ψυχολογία στα ύψη ο Δικέφαλος ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απειλούσε συνεχώς την αντίπαλη εστία. Στο 16′ μάλιστα κατάφερε να αυξήσει το προβάδισμα με τον Συράκο, ο οποίος μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, στόπαρε την μπάλα με το στήθος και εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι θα μιλάμε για ένα εύκολο μεσημέρι, ο Τσελεπίδης στο 23′ υπέπεσε σε πέναλτι, με το οποίο η ομάδα της Ημαθίας μείωσε και ξαναμπήκε για τα καλά στην αναμέτρηση. Μέχρι την ανάπαυλα ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε και δημιούργησε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα δίχως όμως να καταφέρει να σκοράρει. Το 1-2 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα στην αρχή του δευτέρου μέρους ήταν παρόμοια. Στο 58′ η Βέροια έμεινε με δέκα παίκτες και το παιχνίδι έδειξε να κλειδώνει στο 71′, όταν ο Παντεκίδης μοίρασε ωραία για τον Κτιστόπουλο, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-3. Τρία λεπτά μετά η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε καθώς ο Τσελεπίδης αποβλήθηκε, ενώ στο 74′ η Βέροια μείωσε καθώς ο Κουτογλίδης δεν εκτίμησε σωστά την φάση και έκανε άστοχη έξοδο.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι νεαροί παίκτες του ΠΑΟΚ, επέδειξαν την δέουσα σοβαρότητα, αμύνθηκαν σωστά, έκλεισαν τους χώρους στους ψυχωμένους γηπεδούχος και κατάφεραν να κρατήσουν το αποτέλεσμα. Έτσι ο Δικέφαλος πέτυχε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και πάλι εκτός έδρας και έφτασε τους 7 βαθμούς αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις στο ξεκίνημα της φετινής διοργάνωσης.

Η σύνθεση της ομάδας μας:Κουτογλίδης, Τοπαλίδης (80′ Άρμπι), Χατζηδίμπας, Τσελεπίδης, Παντεκίδης, Πατράλης, Παναγιωτίδης, Κτιστόπουλος, Δεληγιαννίδης (76′ Κούστα), Συράκος (65′ Ραγκέλοφ), Πόζογλου

............................................................................................................................................................................................................................Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού:

H σύνθεση του Δικεφάλου: Κουτογλίδης, Τοπαλίδης, Χατζηδίμπας, Τσελεπίδης, Παντεκίδης, Πατράλης, Παναγιωτίδης, Κτιστόπουλος, Δεληγιαννίδης, Συράκος, Πόζογλου

12:00: Ξεκίνησε το παιχνίδι

3ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Ο Δεληγιαννίδης ανοίγει το σκορ για τον ΠΑΟΚ 0-1

16ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ   Ο Συράκος στόπαρε την μπάλα με το στήθος και με σουτ διπλασιάζει τα γκολ του ΠΑΟΚ  0-2

Εκπληκτικό ξεκίνημα από τον Δικέφαλο!

23ο λεπτό: Με αμφισβητούμενο πέναλτι η Βέροια στην πρώτη αξιόλογη επίσκεψη της στα καρέ του Δικεφάλου μειώνει σε 1-2

35ο λεπτό: H Bέροια εχει ισορροπήσει κάπως το παιχνίδι μετά την μείωση του σκορ,χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποιον σοβαρό κίνδυνο για την άμυνα του ΠΑΟΚ

Τέλος πρώτου ημίχρόνου.ο ΠΑΟΚ κρατάει το προβάδισμα  με σκορ 1-2

13:05: Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο

55o λεπτό: Σέντρα του Δεληγιανίδη,πλασέ του Πόζογλου λίγο αουτ.

58ο λεπτό: Kόκκινη κάρτα για την Βέροια,με δέκα πλέον οι γηπεδούχοι.

Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος θυμίζει βούρκο.

65ο λεπτό Στην θέση του Συράκου πέρασε ο Ραγκέλοφ

72ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Φοβερή ενέργεια του Παντεκίδη και ασίστ στον Κτιστόπουλο που γράφει το 1-3

74ο λεπτό: Αποβολή για τον ΠΑΟΚ  δεύτερη κίτρινη για τον Τσελεπίδη

76ο λεπτό: 2-3 η Βέροια μειώνει το σκορ με εκτέλεση φάουλ