Έμεινε στο "Χ" η Κ20 ...

Για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, η Κ20 του ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 στο γήπεδο των Νέων Επιβατών, με  την αντίστοιχη της Ξάνθης ...

Οι παίκτες του Ίβιτς ήταν σαφώς καλύτεροι των αντιπάλων τους, που με άμυνα "λεωφορείο", μόνο για να παίξουν ποδόσφαιρο δεν ήρθαν στη Θεσσαλονίκη, ακολουθώντας πιστά τα χνάρια της πρώτης ομάδας μια βδομάδα νωρίτερα!

Το τελικό 1-1 αδικεί κατάφωρα τον Δικέφαλο που ήταν πολύ καλός και προηγήθηκε στο σκορ στο 13', όταν μετά από ωραία συνεργασία Συράκου - Πατράλη, ο τελευταίος σέντραρε και ο Κούστα με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Η ομάδα είχε ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, που όμως δεν ήρθε κυρίως λόγω της πολύ καλής απόδοσης του "οδηγού του λεωφορείου" (τερματοφύλακας της Ξάνθης) που με σωτήριες επεμβάσεις απεσώβησε σε πολλές περιπτώσεις το 2-0.

Στο 53' η Ξάνθη ισοφάρισε με μακρινό δυνατό σουτ και αφού η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα πριν καταλήξει στην εστία, σε μια από τις ελάχιστες επισκέψεις στην περιοχή του Κουτογλίδη...

Ο ΠΑΟΚ είχε στο 67' και στο 82' δύο πολύ καλές στιγμές με τον Τσιαμπάζη, όμως η κεφαλιά του στην πρώτη περίπτωση σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ η προσπάθεια του παίκτη μας στο 82' σταμάτησε από παρέμβαση αμυντικού πάνω στη γραμμή...

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Κουτογλίδης, Τοπαλίδης, Τσελεπίδης, Τσιαμπάζης, Χατζηδίμπας, Μίσκοβιτς (54' Παναγιωτίδης), Κτιστόπουλος (83' Πούφλης), Πατράλης, Δημητριάδης, Κούστα, Συράκος (60' Κάκκο)

..........................................

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ξάνθη στη σέντρα

5ο λεπτό: Χωρίς κάτι αξιόλογο ως τώρα, μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά

6ο λεπτό: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Κούστα από καλή θέση να σουτάρει αδύναμα και ο τερματοφύλακας της Ξάνθης να μπλοκάρει

13o λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ! Ωραία συνεργασία Συράκου - Πατράλη, ο τελευταίος σέντραρε και ο Κούστα με κεφαλιά έγραψε το 1-0

25ο λεπτό: Ελέγχει απόλυτα το ματς ο ΠΑΟΚ και είναι αυτός που προσπαθεί να βρει και πάλι δίχτυα παίζοντας κυρίως από τις πτέρυγες

34ο λεπτό: Σουτ του Δημητριάδη, άουτ

37ο λεπτό: Τε α τετ ο Συράκος με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης, με τον τελευταίο να απομακρύνει με τα πόδια και να κρατάει το 1-0

38ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Δημητριάδη στο "Γ", απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας

44ο λεπτό: Επέμβαση του Κουτογλίδη, σε προσπάθεια επιθετικού της Ξάνθης

53ο λεπτό: Η Ξάνθη ισοφαρίζει με μακρινό δυνατό σουτ και αφού η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα πριν καταλήξει στην εστία

54ο λεπτό: Παναγιωτίδης στη θέση του Μίσκοβιτς

55ο λεπτό: Καλό σουτ του Παναγιωτίδη, άουτ

60ό λεπτό: Κάκκο στη θέση του Συράκου, δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ

67ο λεπτό: Η κεφαλιά του Τσιαμπάζη μετά από κόρνερ σταματάει στο δοκάρι της Ξάνθης

82ο λεπτό: Κεφαλιά του Τσιαμπάζη, απομακκρυνα στη γραμμή οι αμυντικοί

83ο λεπτό: Κλείνει τις αλλαγές ο ΠΑΟΚ. Πούφλης στη θέση του Κτιστόπουλου