Στον τελικό του Σαββάτου η Κ17!

Η Κ17 του ΠΑΟΚ, κέρδισε  στον ημιτελικό του φάιναλ φορ την αντίστοιχη του Αστέρα Τρίπολης με 2-0 και πέρασε στον τελικό του Σαββάτου με αντίπαλο τον γάβρο. Σκόρερ της ασπρόμαυρης νίκης ο Κώστας Χατζηδίμπας.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από τον Αστέρα, ήταν η ομάδα που έδειξε από την αρχή πως ήθελε πιο πολύ τη νίκη και άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, όταν ο Χατζηδίμπας εκμεταλλεύτηκε ιδανικά λάθος του Καπετάνου και βάζοντας την κόντρα έξυπνα στην απομάκρυνση του τερματοφύλακα, άνοιξε  το σκορ!

Το δίλεπτο 30'-31' ήταν το καλύτερο της πελοποννησιακής ομάδας που βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση! Στο 30ό λεπτό, παραλίγο να ισοφαρίσει ο Αστέρας με αυτογκόλ του Χαραλαμπίδη, αλλά έδιωξε ενστικτωδώς με το πόδι την μπάλα ο Σιαμπάνης. Στο επόμενο λεπτό είχε δοκάρι ο Αστέρας με κεφαλιά του Ζήση μετά από εκτέλεση κόρνερ!

Λίγο πριν εκπνεύεσει το πρώτο ημίχρονο, ο ρέφερι έδειξε κίτρινη στον Χατζηδίμπα για θέατρο, σε φάση που ήταν πέναλτι μαρς!!!

Στο 64' ο Αστέρας έμεινε με "10", καθώς ο Ζήσης είδε 2η κίτρινη, σωστή η απόφαση, και στο 67΄ο Χατζηδίμπας έκανε το 2-0. Η φάση ξεκίνησε και πάλι από λάθος του Καπετάνου, το εκμεταλλεύτηκε ο Κουτούσης που μπήκε από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα και ο Χατζηδίμπας από κοντά έγραψε το 2-0, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη του ΠΑΟΚ.

Στα λεπτά που ακολούθησαν ο ΠΑΟΚ απείλησε για ένα ακόμη γκολ, όμως στην τελική προσπάθεια έλειψε το καθαρό μυαλό και έτσι το 2-0 έμεινε ως το τέλος!

Ο ΠΑΟΚ το απόγευμα του Σαββάτου θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στον γάβρο, στις 18:00.

Oι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ:  Σιαμπάνης, Παπαθανασίου, Χαραλαμπίδης (46' Αργυρίου), Λιάπτσης, Πασπαλάς (63' Δημητρίου), Κυριλλίδης, Κλιγκόπουλος, Χατζηδίμπας (72' Νουκάρης), Ματθαίου (57' Ευθυμίου), Κουτούσης (69' Καπρέτσος), Κωνσταντίνου.

Αστέρας Τρίπολης: Καπετάνος, Τσέκος, Βουτσέλας, Ζήσης, Γκίτσης, Κοντογιαννόπουλος, Καραμήτος, Νάτσης, Παπαγεωργίου, Τσιώλης, Κυριακόπουλος.

......................................

Έγινε η παρουσίαση των ομάδων

Ξεκίνησε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

15ο λεπτό: Καλή ατομική προσπάθεια του Ματθαίου, όχι όμως καλό το τελείωμα

16ο λεπτό: Παραλίγο να πετύχουν αυτογκόλ οι Αρκάδες, αντέδρασε σωστά ο τερματοφύλακάς τους

H βροχή που προηγήθηκε έχει αφήσει τα σημάδια της στον αγωνιστικό χώρο

23ο λεπτό: Γύρισμα του Ματθαίου, μπλόκαρε ο Καπετάνος

Ο ΠΑΟΚ πατάει καλύτερα στο γήπεδο

24ο λεπτό: Ο ρέφερι χαρίζει την κίτρινη στον Παπαγεωργίου

27ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Χατζηδίμπας που εκμεταλλεύτηκε ιδανικά λάθος του Καπετάνου και ανοίγει το σκορ!

30ό λεπτό: Παραλίγο να ισοφαρίσει ο Αστέρας με αυτογκόλ του Χαραλαμπίδη, έδιωξε ενστικτωδώς ο Σιαμπάνης

31ο λεπτό: Δοκάρι ο Αστέρας με κεφαλιά του Ζήση μετά από εκτέλεση κόρνερ! Πίεσε ο Αστέρας για την ισοφάριση μετά το 1-0

33ο λεπτό: Σουτ του Ματθαίου από πλάγια μπλόκαρε ο Καπετάνος

35ο λεπτό: Κίτρινη στον Τσιώλη και φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ. Το εκτέλεσε ο Κουτούσης στα σώματα

Έχει πολύ καλό ρυθμό το παιχνίδι

37ο λεπτό: Φάουλ για κάρτα από τον Καραμήτο δεν την έδειξε ο ρέφερι. Ο Κουτούσης το εκτέλεσε, ο Κυριλλίδης πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά, άουτ

42ο λεπτό: Το κοράκι δίνει κίτρινη στον Χατζηδίμπα για θέατρο, σε φάση που ήταν πέναλτι μαρς!!!

45ο λεπτό: Παράλλη σέντρα του Ματθαίου πέρασε χωρίς να τη βρει κανείς

Στο ίδιο λεπτό κίτρινη στον Ζήση για επικίνδυνο παιχνίδι

1 λεπτό οι καθυστερήσεις

46ο λεπτό: Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Αργυρίου στη θέση του Χαραλαμπίδη

57o λεπτό: Ευθυμίου στη θέση του Ματθαίου

59o λεπτό: Κίτρινη ο Βουτσελάς

Ο Αστέρας δείχνει πιο επιθετικός στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, χωρίς πάντως να απειλεί. Ο ΠΑΟΚ έχει κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Σιαμπάνη

63ο λεπτό: Δημητρίου στη θέση του Πασπαλά

64ο λεπτό: Με 10 ο Αστέρας, δεύτερη κίτρινη στον Ζήση που σήμερα μόνο για να παίξει μπάλα δεν ήρθε στο Αγρίνιο!!!

67ο λεπτό: Γύρισμα του Κουτούση και ο Χατζηδίμπας από κοντά κάνει το 2-0

69ο λεπτό: Καπρέτσος στη θέση του Κουτούση

71ο λεπτό: Σουτ του Καπρέτσου άουτ

72ο λεπτό: Νουκάρης στη θέση του Χατζηδίμπα