Πρώτη ήττα για την 17!

Για την 7η αγωνιστική του 2ου γύρου του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, η Κ17 του ΠΑΟΚ έχασε στο Πρόχωμα από την αντίστοιχη της Ξάνθης με 1-2!

Η σημερινή ήταν η πρώτη φετινή ήττα για τον Δικέφαλο και μάλιστα ήρθε στη Θεσσαλονίκη από μια ομάδα που είναι συνδιεκδικήτρια της πρώτης θέσης του Βορείου Ομίλου. Ο ΠΑΟΚ μπήκε νωχελικά στο παιχνίδι και αφού "σπατάλησε" περίπου 35' λεπτά αγώνα, άρχισε να γίνεται απειλητικός στο τελευταίο 10λεπτο του ημιχρόνου.

Αφού χάθηκε στο 41' τετ α τετ του Συράκου μετά από κάθετη του Κώστα το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας, στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση και άνοιξαν στο σκορ!

Με 1-0 υπέρ της Ξάνθης οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ πίεσε για την ισοφάριση, σπαταλώντας όμως όσες καλές φάσεις δημιούργησε. Και σαν να μην έφτανε αυτό, η Ξάνθη στο 72' έκανε το 0-2 μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, σε ένα χρονικό σημείο που ο ΠΑΟΚ πίεζε για το 1-1.

Το μόνο που πέτυχαν οι παίκτες μας ήταν να μειώσουν στο 87' με κοντινή προβολή του Καρολίδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ...

Η ομάδα του Αλέκου Θεοδωρίδη με 29 βαθμούς σε 12 παιχνίδια συνεχίζει να προηγείται στη βαθμολογία, ακολουθούμενη από την Ξάνθη που έχει 24 βαθμούς σε ίδιο αριθμό αγώνων.

Η σύνθεση του Δικεφάλου:

Κουτογλίδης, Παντεκίδης, Κασαπίδης, Ξεπαπαδέας (79' Βαρλάμης), Χατζηδίμπας, Παναγιωτίδης (65' Καρολίδης), Δημητριάδης, Κώστας, Πούφλης (69' Κούστα), Κάκος (61' Κουτούσης) και Συράκος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

ΑγώναςΓήπεδοΗμερομηνίαScoreΒΕΡΟΙΑ - ΑΡΗΣΣΤΑΥΡΟΥ14.12.131-1ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΙΓΕΙΡΟΥ15.12.134-1Π.Α.Ο.Κ. - SKODA ΞΑΝΘΗΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΡΟΧΩΜΑΤΟΣ15.12.131-2ΡΕΠΟ: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

•   7 . ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ / 7 / 12

..................................................

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ξάνθη στη σέντρα...

Ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν αρκετά δυνατοί στη μεσαία γραμμή και τον ΠΑΟΚ να ψάχνει λύσεις για να γίνει απειλητικός.

Περισσότεροι από 150 οι θεατές στο Πρόχωμα...

37ο λεπτό: Σουτ του Κώστα έξω από την περιοχή της Ξάνθης, περνάει άουτ.

40ό λεπτό: Δοκάρι για την Ξάνθη με σουτ μέσα από την περιοχή.

41ο λεπτό: Τετ α τετ του Συράκου μετά από κάθετη του Κώστα, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

42ο λεπτό: Οι φιλοξενούμενοι βγαίνουν στην αντεπίθεση και ανοίγουν στο σκορ!

14:00, ξεκίνησε η επανάληψη με τον ΠΑΟΚ αυτή τη φορά στη σέντρα και χωρίς να γίνει κάποια αλλαγή για τις 2 ομάδες

54ο λεπτό: Κεφαλιά του Πούφλη μετά από σέντρα του Κασαπίδη, μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης

60o λεπτό: Κάθετη του Συράκου στον Δημητριάδη που πλάσαρε άουτ

61ο λεπτό: Κουτούσης στη θέση του Κάκου

65o λεπτό: Καρολίδης στη θέση του Παναγιωτίδη, με τον Χατζηδίμπα να ανεβαίνει αμυντικό χαφ

69ο λεπτό: Κούστα στη θέση του Πούφλη

70ό λεπτό: Κεφαλιά του Χατζηδίμπα μετά από εκτέλεση κόρνερ περνάει δίπλα από το δοκάρι της Ξάνθης

72ο λεπτό: 0-2 για την Ξάνθη μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, σε ένα χρονικό σημείο που ο ΠΑΟΚ πίεζε για το 1-1

78ο λεπτό: Σουτ του Κασαπίδη, άουτ δίπλα από το "Γ"

79ο λεπτό: Βαρλάμης στη θέση του Ξεπαπαδέα

87ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ με κοντινή προβολή του Καρολίδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ