Τον σκόρπισε στους πέντε ανέμους!

Η Κ20 του ΠΑΟΚ, διέλυσε με 5-0  την αντίστοιχη ομάδα του Πλατανιά, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, σε παιχνίδι που έγινε στη Λητή.

Για μια ακόμη αγωνιστική οι παίκτες του Βλάνταν Ίβιτς ήταν εξαιρετικοί και πήραν την 5η συνεχόμενη νίκη τους  στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας απέναντί τους έναν αντίπαλο που σε καμιά περίπτωση δεν τους απείλησε. Παράλληλα έστειλαν ξεκάθαρο μήνυμα προς πάντες πως φέτος θα είναι από τους βασικότατους δοιεκδικητές του τίτλου!

Το σκορ στο 15' ήταν ήδη 2-0 με σκόρερ και των δύο γκολ τον Ευθύμη Κουλούρη (το δεύτερο με πέναλτι), ενώ οι φιλοξενούμενοι από το 14' ήταν υποχρεωμένοι να συνεχίσουν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Πατρικάκη.

Ο ΠΑΟΚ παίζοντας με 4-3-3 πίεζε την ομάδα της Κρήτης, υποχρεώνοντας τους παίκτες της να κάνουν πολύ εύκολα το λάθος και να δημιουργούνται έτσι οι προϋποθέσεις για να βγαίνει η ομάδα μας στην επίθεση και να απειλεί συνεχώς τον Πενταράκη.

Στο ημίχρονο το σκορ είχε γίνει 3-0 με τον Δεληγιαννίδη, που εκμεταλλεύτηκε άριστα μπαλιά του Κουλούρη και στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ συνέχισε να υπερέχει. Έτσι μέσα σε ένα 5λεπτο (70' - 75') σημειώθηκαν άλλα δύο γκολ, το πρώτο με τον Παπαδόπουλο και το δεύτερο αυτογκόλ, για να απογειωθεί ο δείκτης του σκορ στο 5-0!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Σοϊλεμέζογλου, Κωνσταντινίδης, Αναστασίου, Πούγγουρας (65' Τσελεπίδης), Κιόσε, Πολύζος, Δεληγιαννίδης (46' Τσολακίδης), Πατράλης, Σαββίδης (46' Δημητριάδης), Κουλούρης και Παπαδόπουλος Β.

Πλατανιάς: Πενταράκης, Κοκονάκης, Πατρικάκης, Ντενάκης, Σουκιάς, Χαλκιαδάκης (41' Χαραλαμπάκης), Κολομπάκης (65' Μαυρεδάκης), Τσοντάκης, Μπεριάν, Γαλανίδης (77' Μπένος) και Σίτας

Στα υπόλοιπα σημερινά (21/9) παιχνίδια είχαμε:

ΑγώναςΓήπεδοΗμερομηνίαScoreΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝΠΡΟΠ. ΚΕΝΤΡΟ ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ21.09.131-3ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣΓ.Σ. ΕΡΓΟΤΕΛΗ (ΜΑΡΤΙΝΕΓΚΟ)21.09.131-2SKODA ΞΑΝΘΗ - ΑΡΗΣΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΗΓΑΔΙΩΝ21.09.131-0

...............................................................

Στο γήπεδο βρίσκονται 150 θεατές, μεταξύ αυτών και ο Θόδωρος Ελευθεριάδης (ομοσπονδιακός τεχνικός)

Το παιχνίδι ξεκίνησε

1ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ με το καλημέρα. Ο Πολύζος κλέβει την μπάλα πασάρει στοιν Κουλούρη που εκτελεί τον Πενταράκη και ανοίγει το σκορ

14ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον Δικέφαλο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κουλούρη. Το πέναλτι το κέρδισε ο ίδιος παίκτης ενώ στην ίδα φάση αποβλήθηκε ο Πατρικάκης του Πλατανιά

Ο Ίβιτς κατέβασε τον ΠΑΟΚ με 4-3-3, έχοντας στη μεσαία γραμμή στον άξονα τον Πατράλη και στις πτέρυγες τους Σαββίδη (αριστερά) και Πολύζο (δεξιά)

22ο λεπτό: Σουτ του Κουλούρη από πλάγια θέση, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πλατανιά

Ο ΠΑΟΚ πιέζει τους φιλοξενούμενους και τους αναγκάζει να κάνουν εύκολα το λάθος.

33ο λεπτό: Κίτρινη στον Γαλανίδη για μαρκάρισμα

34ο λεπτό: Ο Κιόσε αν και βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, αιφνιδιάστηκε και το σουτ του έστειλε την μπάλα άουτ!

35ο λεπτό: Δεληγιαννίδης μετά από πάσα του Κουλούρη και ... 3-0!!!!

37ο λεπτό: Ο Δεληγιαννίδης από τα πλάγια (δεξιά) σούταρε, ο Πενταράκης απομάκρυνε σε κόρνερ, Ο παίκτης του ΠΑΟΚ ελίχε καλύτερη επιλογή, αυτήν του Παπαδόπουλου, που βρισκόταν μόνος στο ύψος του πέναλτι

41ο λεπτό: Αλλαγή για τον Πλατανιά. Χαραλαμπάκης στη θέση του Χαλκιαδάκη

42ο λεπτό: Η πρώτη φάση που ο Πλατανιάς απειλεί τον ΠΑΟΚ! Μετά από λάθος του Πούγγουρα, ο Μπερνιάν παίρνει την μπάλα μπαίνει στην περιοχή, πλασάρει, αλλά ο Σοϊλεμέζογλου με τα πόδια απομακρύνει σωτήρια.

Τέλος ημιχρόνου

Στα παρελειπόμενα του παιχνιδιού αξίζει να αναφέρουμε μια φάση που έγινε στο 5ο λεπτό, όταν η μπάλα σταμάτησε σε κλαδιά δέντρου που κρέμονταν πάνω από τον αγωνιστικό χώρο (το δέντρο ήταν δίπλα στην πλάγια γραμμή εξωτερικά), μετά από λίγο έπεσε στον αγωνιστικό χώρο και το ματς συνεχίστηκε κανονικά. Μια φάση που θύμισε σε όσους την είδαν τα παιδικά μας χρόνια!

Δύο αλλαγές για τον ΠΑΟΚ με την έναρξη της επανάληψης. Στις θέσεις των Δεληγιαννίδη  - Σαββίδη, πέρασαν οι Τσολακίδης και  Δημητριάδης

54o λεπτό: Κίτρινη ο Χαραλαμπάκης

55ο λεπτό: Ο Κωνσταντινίδης εκτέλεσε φάουλ και ο Πενταράκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

56ο λεπτό: Κίτρινη στον Πούγγουρα

57ο λεπτό: Οι παίκτες του Πλατανιά εκτέλεσαν φάουλ, η μπάλα πέρασε άουτ

59ο λεπτό: Κίτρινη στον Πολύζο για μαρκάρισμα

65ο λεπτό: Αλλαγές και για τις δύο ομάδες. Για τον Πλατανιά, στη θέση του Κολομπάκη πέρασε ο Μαυρεδάκης και για τον ΠΑΟΚ στη θέση του Πούγγουρα ο Τσελεπίδης, κλείνει τις αλλαγές ο ΠΑΟΚ

70ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ με τον Β. Παπαδόπουλο που πήρε την μπάλα από πάσα του Δημηριάδη και με ωραίο σουτ στο "Γ" έκανε το 4-0

75ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ με τη βοήθεια του Κοκονάκη που σε σέντρα του Δημητριάδη προσπάθησε να απομακρύνει και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του

77o λεπτό: Μπένος στη θέση του Γαλανίδη

78ο λεπτό: Ατομική προσπάθεια του Κουλούρη, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το σουτ που επιχείρησε όταν βγήκε τετ α τετ το απέκρουσε ο πορτιέρο

80ό λεπτό: Εκπληκτική απόκρουση του Σοϊλεμέζογλου, σε κεφαλιά του Μαυρεδάκη. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απογειώθηκε στο "Γ" και έστειλε την μπάλα κόρνερ

87o λεπτό: Σέντρα του Κωνσταντινίδη, γεμάτο σουτ του Κουλούρη οερνάει άουτ