Τρίμπαλο η Κ20 στα Χανιά! (photos)

Για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League η Κ20 του Δικεφάλου φιλοδώρισε με τρία γκολ (0-3) την αντίστοιχη του Πλατανιά, σε ματς που έγινε στα Χανιά...

Με τη σημερινή της νίκη η ομάδα του Κυριάκου Αλεξανδρίδη έφτασε τους 47 βαθμούς και περιμένει τα αποτελέσματα των ομάδων που βρίσκονται πάνω από αυτήν στη βαθμολογία για να δει την θέση που θα έχει στον βαθμολογικό πίνακα, μετά την ολοκλήρωση των παιχνιδιών της 25ης αγωνιστικής... Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι και τα τρία γκολ του ΠΑΟΚ σημειώθηκαν στην επανάληψη.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε μέτρια τον αγώνα στο 1ο ημίχρονο, πιθανόν επηρεασμένος και από τον πλαστικό χλοοτάπητα του γηπέδου σε συνδυασμό με τη ζέστη, είχε όμως τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να δημιουργεί καθαρές ευκαιρίες για γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εντελώς διαφορετικά και από την αρχή έγινε ξεκάθαρο οτι ο ΠΑΟΚ είχε στόχο να επιταχύνει το ρυθμό του, να ανοίξει τον αγώνα και να γίνει πιο ουσιαστικός. Έτσι, μετά από ένα κλέψιμο των μέσων της ομάδας εκδηλώθηκε γρήγορη αντεπίθεση κι οι Παπαδόπουλος-Δεληγιαννιδης συνεργάστηκαν μόνοι τους μπροστά από τον τερματοφύλακα των Κρητικών για το 1-0 με σκόρερ τον Δεληγιαννίδη (48′).

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου στις Μουρνιές Χανίων, κράτησαν τους αντιπάλους τους μακριά από τα καρέ τους και ευτύχησαν να σκοράρουν δεύτερη φορά, αυτή τη φορά με δημιουργό το Δεληγιαννίδη. Ο δεξιός μεσοεπιθετικός της ομάδας έκανε όμορφη ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, πέρασε δυο αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή και «σέρβιρε» στον Κουλούρη, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε για το 2-0 (77′).

Ο αγώνας έκλεισε με το τρίτο γκολ για τον ΠΑΟΚ στο 92ο λεπτό με όμορφη επίθεση και τρίγωνο Πολύζου-Κουλούρη-Δεληγιαννίδη, ο οποίος έβγαλε ωραία σέντρα πάνω από τον τερματοφύλακα και ο επερχόμενος Καρατζάογλου σκόραρε με κεφαλιά.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πλατανιάς: Κοκκάλας, Μπουρμπάκης, Τσικουδάκης, Χαραλαμπάκης, Πατρικάκης, Μαραγκουδάκης Ι. (60' Μαμινάκης), Ράτα, Μαραγκουδάκης Κ. (82' Διγαλάκης), Μαυρεδάκης, Τσίτας (88' Στρέζος), Γαλανίδης

ΠΑΟΚ: Στρέζος, Μπαντάνης, Ποζατζίδης, Πούγγουρας (80' Τσελεπίδης), Χατζόπουλος, Πολύζος, Δεμηρτζόγλου, Σαββίδης (82' Καρατζάογλου), Κουλούρης, Παπαδόπουλος (70' Τζεβελέκης), Δεληγιαννίδης