Άρωμα τίτλου για την Κ20

Με σκόρερ τον Κίτσιου στο 79',  η Κ20 του "Δικεφάλου" πήρε το τρίποντο της νίκης στη Σουρωτή και βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος Νέων επικρατώντας του Λεβαδειακού με 1-0 σε εξ αναβολής παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος των Βοιωτών που προσπάθησαν να κόψουν βαθμούς από την ομάδα μας με θεμιτά και αθέμιστα μέσα (καθυστερήσεις), προκαλώντας την αγανάκτηση του Νίκου Κολομπούρδα και των θεατών. Ο Δικέφαλος χωρίς να πιάσει κάποια ιδιαίτερα καλή απόδοση, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και τις ευκαιρίες να προηγηθεί νωρίτερα.

Τελικά το γκολ της νίκης το σημείωσε ο Κίτσιου εκμεταλλευόμενος άσχημο βολέ του τερματοφύλακα και αφού πέρασε έναν αμυντικό με έξυπνο πλασέ έγραψε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Τις πολλές καθυστερήσεις των φιλοξενούμενων πλήρωσε ο τερματοφύλακάς τους Μένκα ο οποίος στο 76ο λεπτό δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε γιατί έκανε θέατρο. Τη θέση του πήρε ο Μάγκας, παίκτης που αγωνιζόταν στην 11άδα.

H βαθμολογία των τεσσάρων πρώτων ομάδων:

1. ΠΑΟΚ 66 (28 αγώνες)

2. Παναθηναϊκός 64 (28 αγώνες)

3. Αρης 61 (29 αγώνες)

4. Ολυμπιακός 60 (28 αγώνες)

Oι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Στρέζος, Λαμπάκης, Κρινίτσας (46' Μπολόσης), Αγγελίδης, Ιντζίδης, Τσανδάρης, Πόποβιτς, Κιόσε, Παπαδόπουλος (73' Ταουσιάνης), Πέλκας και Κωνσταντινίδης (57' Κίτσιου).

Λεβαδειακός: Μένκα, Ζιάκας (91΄ Ταφάι), Κόμνος, Κυπραίος, Ζαννιάς, Μάγκας, Κόκα, Παναγόπουλος, Λες, Σταθόπουλος, Πέππας.

...................................................................................

Το παιχνίδι γίνεται στο μεσαίο γήπεδο και ο αγωνιστικός του χώρος είναι σε καλή κατάσταση, ενώ έχει αρχίζει να πέφτει ψιλόβροχο. Με ολόμαυρες εμφανίσεις ο ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας στη σέντρα.

8ο λεπτό: Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ με τον Κιόσε να πασάρει στον Πόποβιτς που πέρασε δύο αντιπάλους μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, το σουτ του όμως το απέκρουσε ο Μένκα

13ο λεπτό: Ο Παπαδόπουλος σούταρε μέσα από την περιοχή, το χλιαρό όμως σουτ του, το απέκρουσε εύκολα ο τερματοφύλακας

14ο λεπτό: Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Συνδυασμός Τσανδάρη - Παπαδόπουλου - Πόποβιτς, σέντρα του τελευταίου από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Κωνσταντινίδη, που από το ύψος του πέναλτι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μένκα

17ο λεπτό: Κίτρινη στον Σταθόπουλο

19ο λεπτό: Ο Τσανδάρης κερδίζει την κεφαλιά ανάμεσα από δύο αμυντικούς, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων όμως μπλόκαρε

20ό λεπτό: Πρώτη επίσκεψη του Λεβαδειακό στην περιοχή μας, οι παίκτες του πήραν την μπάλα μετά από λάθος του Αγγελίδη, το σουτ που επιχείρησαν πέρασε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ είναι καλύτερος στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού αλλά δεν έχει ανοίξει ακόμα το σκορ

25ο λεπτό: Κίτρινη στον Πόποβιτς για χέρι

33o λεπτό: Πέλκας και Τσανδάρης συνδυάστηκαν το σουτ του τελευταίου το απέκρουσε σε κόρνερ ο Μένκα

38ο λεπτό: Ευκαιρία για τη Λεβαδειά στην αντεπίθεση, με τον Στρέζο να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα σουτ που επιχειρήθηκε έξω από την περιοχή μας

43o λεπτό: Κίτρινη στον Πέππα

44ο λεπτό: Γυριστό του Πέλκα μετά από σέντρα του Κιόσε, η μπάλα σταμάτησε στα σώματα

45ο λεπτό: Κεφαλιά του Αγγελίδη, άουτ

Ξεκίνησε η επανάληψη. Μία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Μπολόση να περνάει στη θεση του Κρινίτσα

50ό λεπτό: Φάουλ του Πέλκα αποκρούει σε κόρνερ ο Μένκα

51ο λεπτό: Η σειρά του Στρέζου να διώξει την μπάλα σε κόρνερ μετά από μακρινό σουτ των παικτών του Λεβαδειακού

56ο λεπτό: Κίτρινη στον Μένκα για καθυστέρηση

57ο λεπτό: 2η αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Κίτσιου στη θέση του Κωνσταντινίδη. Αλλάζει το σύστημα του Δικεφάλου ο Κολομπούρδας, 3-5-2 πλέον για τον ΠΑΟΚ

62ο λεπτό: Κίτρινη στον Αγγελίδη

73ο λεπτό: Ταουσιάνης στη θέση Παπαδόπουλου

76ο λεπτό: Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Μένκα. Ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού κιτρινίστηκε γιατί έκανε θέατρο. Τη θέση του πήρε ο Μάγκας, παίκτης που αγωνιζόταν στην 11άδα.

79ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ με τον Κίτσιου που ανοίγει το σκορ και λυτρώνει τον κόσμο από την αγωνία.

83ο λεπτό: Φάουλ του Πέλκα η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι  άουτ.