Μεγάλη νίκη και πρόκριση για την Κ19!

Η Κ19 του ΠΑΟΚ κέρδισε με 1-0 στην Τούμπα την αντίστοιχη της Bohemian FC, στο πλαίσιο του επαναληπτικού αγώνα του UEFA Youth League ...

H ομάδα των Πάμπλο Γκαρσία και Μίροσλαβ Σνάουτσνερ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, είχε πολλές ευκαιρίες και με ένα γκολ του Πανίδη στο δεύτερο μέρος καθάρισε την πρόκριση και πλέον προετοιμάζεται για τα παιχνίδια με τη Ντιναμό Κιέβου στην επόμενη φάση του UEFA Youth League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε λίγο νωθρά στο παιχνίδι και οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 20′ κατάφεραν να χάσουν δύο σημαντικές ευκαιρίες. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και σπατάλησε πολλές φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία με κορυφαία ένα χαμένο τετ α τετ του Πανίδη.

Ότι δε κατάφερε στο πρώτο μέρος ο φορ του Δικεφάλου το πέτυχε με το ξεκίνημα του δευτέρου. Ο Καλουτσικίδης έκανε μία εξαιρετική μπαλιά και ο Πανίδης με προβολή έγραψε το 1-0 στο 50′ που ήταν και το τελικό σκορ.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με Τζόλη και Κούτσια για να κλειδώσει τη νίκη από νωρίς, είδε τους φιλοξενούμενους να πιέζουν στο φινάλε αλλά με σοβαρότητα στην άμυνα κράτησε το μηδέν και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης, με το κοινό της Τούμπας να αποθεώνει τους νεαρούς αθλητές.

ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Παναγιώτου, Μιχαηλίδης, Τάχατος (62' Γρόσδης), Καλουτσικίδης, Τσιγγάρας, Τσοπούρογλου, Γιαξής, Πουρναράς (69' Θεοδωρίδης), Πανίδης (69' Κούτσιας), Γαϊτανίδης (17' Τζόλης).

Bohemian FC: Bohan, Smith (67' Ο' Βrien), Kelly, Byrne, Molloy (82' Mahon), Tierney, Bermingham, Devoy, Moylan (55' Ferguson), Considine (55' Mashigo), Lyons.

...................................

92ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ! Ο Τζόλης έδωσε μπαλιά πάρε βάλε στον Κούτσια ο οποίος όμως αστόχησε!

4 τα λεπτά των καθυστερήσεων

90ό λεπτό: Κίτρινη στον Ferguson

O ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος στην επανάληψη και το 1-0 δεν εκφράζει τη διαφορά δυνμικότητας των δύο ομάδων!

82ο λεπτό: Mahon στη θέση του Molloy

73ο λεπτό: Κεφαλιά του Μιχαηλίδη άουτ

70ό λεπτό: Σουτ του Τζιόλη από καλή θέση άουτ

69o λεπτό: Θεοδωρίδης στη θέση του Πουρναρά και Κούτσιας στη θέση του Πανίδη

Στο ίδιο λεπτό Ο' Βrien στη θέση του Smith

67ο λεπτό: Σουτ του Ferguson άουτ

63ο λεπτό: Νέα αυκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Τζόλη από κοντά να αστοχεί!

62ο λεπτό: Γρόσδης στη θέση του Τάχατου

60ο λεπτό: Σουτ του Τζιόλη απέκρουσε ο Bohan και στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Τσοπούρογλου άουτ

59ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Τάχατο

56o λεπτό: Σουτ του Καλουτσικίδη άουτ

55o λεπτό: Μπήκαν οι Mashigo - Ferguson στις θέσεις των Considine - Moylan

52ο λεπτό: Ο Bohan απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Τζόλη!  Εξαιρετικός ο τερματοφύλακας της Bohemian

50ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ο Πανίδης μετά από ασίστ του Καλουτσικίδη και 1-0

Ξεκίνησε η επανάληψη

Ημίχρονο στην Τούμπα, με το 0-0 να παραμένει

2 λεπτά οι καθυστερήσεις

41ο λεπτό: Ο Bohan απέκρουσε το σουτ του Καλουτσικίδη

Φτασαμε στο 40' με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο δραστήριος από τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά!

35ο λεπτό: Ο Bohan μπλόκαρε το σουτ του Πουρναρά

Παιχνίδι ανοικτό σε κάθε αποτέλσμα, αυτό που βλέπουμε σημερα στην Τούμπα!

30ό λεπτό: Άστοχος ο Devoy, τον μιμήθηκε ο Τσιγγάρας στην επόμενη φάση

27ο λεπτό: Τετ α τετ ο Πανίδης, όμως ο Bohan τον σταμάτησε! Η μεγαλύερη ευκαιρία ως τώρα στο ματς!

23ο λεπτό: Σουτ του Καλουτσικίδη, άουτ

21ο λεπτό: Κεφαλιά του Byrne, άουτ η μπάλα

17ο λεπτό: Τζόλης στη θέση του Γαϊτανίδη, αναγκαστική αλλαγή!

Παραμένει το 0-0 στο 15', με την Bohemian να δείχνει καλά στοιχεία στο παιχνίδι της ως τώρα

8ο λεπτό: Σουτ του Γαϊτανίδη, μπλόκαρε ο Bohan

4ο λεπτό: Σουτ του Tierney από καλή θέση, άουτ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ...

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ισραηλινός Gal Leibovitz και βοηθοί του οι  Tom Adi και Snir Arie Weintraub. 4oς o Ευστάθιος Γκορτσίλας

ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Παναγιώτου, Μιχαηλίδης, Τάχατος (62' Γρόσδης), Καλουτσικίδης, Τσιγγάρας, Τσοπούρογλου, Γιαξής, Πουρναράς (69' Θεοδωρίδης), Πανίδης (69' Κούτσιας), Γαϊτανίδης (17' Τζόλης). Αναπληρωματικοί: Μπαλωμένος, Γρόσδης, Θεοδωρίδης, Πιπιλάρης, Κωνσταντέλιας, Τζόλης, Κούτσιας.

Bohemian FC: Bohan, Smith (67' Ο' Βrien), Kelly, Byrne, Molloy (82' Mahon), Tierney, Bermingham, Devoy, Moylan (55' Ferguson), Considine (55' Mashigo), Lyons. Αναπληρωματικοί: Cleary, Casey, Mashigo, Ferguson, Funge, O' Brien, Mahon

.................................

Το pregame της αναμέτρησης...

Η αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ

17:30 Σε εξέλιξη η προθέρμανση των δύο ομάδων

17:47 Στα αποδυτήρια οι ομάδες, σε λίγο η έναρξη της αναμέτρησης

Υποάρχει κόσμος στις κεντρικές θύρες της Τούμπας, με την προσέλευση να συνεχίζεται

Θυμίζουμε ότι στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στο Δουβλίνο οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, με τον Δικέφαλο να αποκτά μικρό προβάδισμα χάρη στο εκτός έδρας γκολ του Γαϊτανίδη .