Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι!

Η Κ19 του ΠΑΟΚ έχασε στην Τούμπα, σε παιχνίδι νοκ άουτ με 0-1 από την αντίστοιχη της Τότεναμ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του UEFA Youth League...

Μετά από μία συναρπαστική μάχη 90 λεπτών που κράτησε καθηλωμένους περισσότερους από 10.000 θεατές που κατέκλυσαν το γήπεδο της Τούμπας, ο ΠΑΟΚ κοίταξε στα μάτια την Τότεναμ, αν και αγωνίστηκε για περισσότερο από μία ώρα με παίκτη λιγότερο και ηττήθηκε με 0-1, αποτέλεσμα που σήμανε το τέλος του ευρωπαϊκού ταξιδιών της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία.

Ήταν ένα παιχνίδι πρόκληση και οι πιτσιρικάδες του Δικεφάλου ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά. Η μάχη κρίθηκε στις λεπτομέρειες που ήταν οριακά με την πλευρά των Άγγλων.Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 12ο λεπτό με μία κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ δεν πανικοβλήθηκε και ισορρόπησε γρήγορα το παιχνίδι.Μάλιστα κατάφερε να απειλήσει σε αρκετές περιπτώσεις. Η αποστολή έγινε ακόμα πιο δύσκολη στο 33ο λεπτό. Ο Τσιγγάρας είδε απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Δικεφάλου.

Παρά το εις βάρος του σκορ και το αριθμητικό μειονέκτημα, ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω και μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Γάλλου διαιτητή έδωσε τα πάντα στο γήπεδο για την ισοφάριση.Λύρατζης , Μιχαηλίδης, Διαμαντής και Γαϊτανίδης έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια στο δεύτερο μέρος και το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.Μετά από 14 μήνες η Κ19 ηττήθηκε και αποχαιρέτησε το UEFA Youth League κρατώντας τις πολύτιμες εμπειρίες και αποδεικνύοντας πως το μέλλον της ανήκει.

Η σύνθεση του Δικεφάλου:Παπαδόπουλος, Λύρατζης, Τσαούσης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Σαλαμούρας (81′ Μανιώτης), Χατζηστραβός (84′ Πανίδης), Δούμτσης (46′ Τζοβάρας). Γαϊτανίδης (84′ Μελετίδης), Γκαργκατζίδης (76′ Πουρναράς).

.........................................

92ο λεπτό: Οκεντίνα στη θέση του Μπουθ

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

88ο λεπτό: Κίτρινη στον Γουάιτ

87ο λεπτό: Κλαρκ στη θέση του Μπένετ

84ο λεπτό: Μελετίδης στη θέση του Χατζηστραβού και Πανίδης στη θέση του Γαϊτανίδη

83ο λεπτό: Κίτρινη στον Όστιν για καθυστέρηση

81ο λεπτό: Μανιώτης στη θέση του Σαλαμούρα (αναγκαστική αλλαγή)

76ο λεπτό: Πουρναράς στη θέση του Γκαργκαλατζίδη

74ο λεπτό: Το κοράκι αρνειται καθαρό πέναλτι στον Χατζηστραβό! Λίγο πριν σουτάρει ο Σασουα πέφτει πάνω του!

70ό λεπτό: Δοκάρι ο Ρόουλς σε μια φάση στην οποία πιθανότατα υπήρχε οφ σάιντ στο ξεκίνημα

67ο λεπτό: Μαγκομά στη θέση του Γουόλκοτ

66ο λεπτό: Κίτρινη στον Μπένετ

65ο λεπτό: Κεφαλιά ο Μιχαηλίδης σε κόρνερ ο Όστιν!

62ο λεπτό: Δοκάρι ο Ρόουλς για την Τότεναμ

58ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία ο ΠΑΟΚ, με την κεφαλιά του Τζοβάρα να κοντράρει σε αμυντικό και να περνάει κόρνερ

57ο λεπτό: Ο Λύρατζης από πλάγια θέση σούταρε άουτ!

54ο λεπτό: Κεφαλιά ο Τζοβάρας μπόκαρε ο Όστιν

46ο λεπτό: Τζοβάρας στη θέση του Δούμτση

Ημίχρονο, με τον κόσμο να χειροκροτεί την ομάδα

45+1: Τεράστια ευκαιρία ο Γαϊτανίδης, βγήκε τετ α τετ σούταρε άουτ

44ο λεπτό: Κίτρινη στον Διαμαντή

42o λεπτό: Σουτ του Τσαούση άουτ

33ο λεπτό: Κόκκινη στον Τσιγγάρα! Αψυχολόγητη τελείως η κίνηση του νεαρού να μαρκάρει από πίσω τον Μπένετ

24ο λεπτό: Κίτρινη στον Ρόουλς

21ο λεπτό: Επέμβαση του Παπαδόπουλου σε σουτ του Μπενετ

20ό λεπτό: Κίτρινη στον Φόστερ

12o λεπτό: 0-1 η Τότεναμ με κεφαλιά του Φόστερ

3ο λεπτό: Σέντρα ο Λύρατζης, έβαλε το πόδι ο Γκαργκαλατζίδης, άουτ η μπάλα