Καλπάζει για τον τίτλο η Κ19!

Για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών, των ομάδων Κ19 της Super League, o πρωτοπόρος ΠΑΟΚ κέρδισε στις εγκαταστάσεις του Λόλα στη Σουρωτή, την Ξάνθη με 3-0...

Θεωρητικά ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα στον τρίτο της βαθμολογίας του πρωταθλήματος. Στην πράξη η Κ19 του Δικεφάλου, χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, επικράτησε με 3-0 της Ξάνθης στη Σουρωτή και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα της υπόλοιπης αγωνιστικής, διεύρυνε την απόστασή της από τους διώκτες της.

Οι Πάμπλο Γκαρσία και Μίροσλαβ Σναόυτσνερ είχαν να λύσουν τα προβλήματα των απουσιών των τραυματιών Τζοβάρα, Γκαργκαλατζίδη και Πανίδη. Ο Παπαδόπουλος ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, η τετράδα της άμυνας απαρτίστηκε από τους Λύρατζη , Τσαούση, Μιχαηλίδη και Διαμαντή, στα χαφ αγωνίστηκαν οι Χατζηστραβός, Τσιγγάρας και Μπαλογίαννης, με τους Δούμτση και Γαϊτανίδη να πλαισιώνουν τον Πουρναρά στην επίθεση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ανεπανάληπτο, χαμένο τετ α τετ του Χατζηστραβού μόλις στο 2′, με τον Δικέφαλο να ανοίγει το σκορ στο 5′, όταν ο Δούμτσης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ο Γαϊτανίδης από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0.Με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν.

Μετά από μία καλή ομαδική προσπάθεια, ο Γαϊτανίδης σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Πουρναρά, ο οποίος δεν αστόχησε για το 2-0.Από κει και μετά ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε πέρα από κάποιες στημένες φάσεις και μερικά μακρινά σουτ. Μάλιστα στο επιθετικό κομμάτι ήταν παραγωγικός και θα μπορούσε να φτάσει σε πιο ευρύ σκορ.

Το τελικό 3-0 έγραψε ο Δούμτσης στο 75′ μετά από εξαιρετική κάθετη του Μπαλογιάννη .Ο ΠΑΟΚ με το τρίποντο που πήρε έφτασε τους 28 βαθμούς σε 10 παιχνίδια, πέντε περισσότερους από την ΑΕΚ, που έχει αγώνα περισσότερο. Η Ένωση ηττήθηκε με 3-1 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, ο Ατρόμητος «σκόρπισε» με 6-2 τον Ολυμπιακό, ενώ ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 με τον Απόλλωνα Σμύρνης.Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης, το ντεμπούτο του Καράκουτη με την Κ19, ο οποίος είναι παίκτης της Κ17 του ΠΑΟΚ.

Η σύνθεση του Δικεφάλου:Παπαδόπουλος, Τσαούσης, Λύρατζης, Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Τσίγγαρας, Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός (59′ Σαλαμούρας), Γαϊτανίδης (77′ Καράκουτης), Πουρναράς (61′ Ξιφιλίνος), Δούμτσης

......................................................

89ο λεπτό: Με "10" θα συνεχίσουν οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης

77ο λεπτό: Στη θέση του Γαϊτανίδη περνάει ο Καράκουτης

74ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 3-0 ο ΠΑΟΚ! Εξαιρετική κάθετη του Μπαλογιάννη, άψογο τελείωμα του Δούμτση και 3-0

61ο λεπτό:  Στη θέση του Πουρναρά,  ο Ξιφιλίνος

59o λεπτό: Στη θέση του Χατζηστραβού μπαίνει ο Σαλαμούρας

Ξεκίνησε η επανληψη, χωρίς αλλαγές ο ΠΑΟΚ

Ημίχρονο στη Σουρωτή, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 2-0 και να ελέγχει απόλυτα το ματς

21ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 2-0 ο ΠΑΟΚ! Ο Πουρναράς παίρνει το ριμπάουντ και κάνει το 2-0!

6o λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο Γαϊτανίδης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Δούμτσης ανοίγει το σκορ!

2ο λεπτό: Απίθανη ευκαιρία για τον Δικέφαλο με τον Χατζηστραβό να αστοχεί σε τετ α τετ

Το παιχνίδι ξεκίνησε ...

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ:  Παπαδόπουλος, Τσαούσης, Λύρατζης, Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Τσίγγαρας, Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός (59' Σαλαμούρας), Γαϊτανίδης (77' Καράκουτης), Πουρναράς (61' Ξιφιλίνος), Δούμτσης. Αναπληρωματικοί: Ταλιαχμανίδης, Βουτσάς, Καλουτσικίδης, Μανιώτης, Καρακούτης, Ξιφιλίνος, Σαλαμούρας

..........................................

Η εξέλιξη της αγωνιστικής ...

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΛΕΒΑΔΕΙΑEPIRUS17/11 στις 12:302-3ΠΑΟ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.Γ.ΚΑΛΑΦΑΤΗΣ24/11 στις 11:001-1ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-A.E.K.EMILEON24/11 στις 11:003-1ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΛΑΜΙΑΓΛΥΦΑΔΑΣ24/11 στις 11:301-0ΑΣΤΕΡΑΣ-Α.Ε.Λ.ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΠΑΕ 24/11 στις 12:000-1ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΟΣΦΠΡΟΥΦ24/11 στις 12:006-2!Π.Α.Ο.Κ.-ΞΑΝΘΗLOLAS24/11 στις 13:003-0 στο 88'Ο.Φ.Η.-ΑΡΗΣΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΕΙΟ25/11 στις 12:30-