Βαθμός τίτλου για την Κ20 στην Αθήνα!

Για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League των ομάδων Κ20, ο ΠΑΟΚ αναδείχτηκε ισόπαλος 0-0 εκτός έδρας στην αντίστοιχη του Παναθηναϊκού...

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Κ20 του ΠΑΟΚ έφυγε αήττητη από την έδρα του Παναθηναϊκού, με την λευκή ισοπαλία να της δίνει προβάδισμα τίτλου, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε. Ανεπανάληπτες ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά για τους Ασπρόμαυρους που θα μπορούσαν να πάρουν το πρωτάθλημα από σήμερα αν ήταν πιο εύστοχοι και τυχεροί.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Τζοβάρα, με τους Γκαρσία και Σνάουτσνερ να επιλέγουν τον Σιαμπάνη κάτω από τα δοκάρια, τους Λύρατζη και Τσαούση στα άκρα της άμυνας, δίδυμο στα στόπερ τους Διαμαντή και Μιχαηλίδη, στα χαφ τους Μπαλογιάννη, Τσιγγάρα και Χατζηστραβό και τους Κόζακ, Μαρκόφσκι και Γκαργκαλατζίδη στην επίθεση.

Στο πρώτο μέρος ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση αλλά να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά σε κανένα σημείο δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις τον Σιαμπάνη , ενώ από την πλευρά τους οι παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν μία μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Μπαλογιάννη, ενώ σε αρκετά σημεία έκαναν λάθος επιλογές στην τελική πάσα. Μοιραία το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ανέβηκε. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε τις γραμμές του και άρχισε να πιέζει για το γκολ, καθώς η νίκη ήταν μονόδρομος. Ο Σιαμπάνης κράτησε όρθιο τον Δικέφαλο με μερικές σημαντικές επεμβάσεις. Όσο περνούσε ο χρόνο ο ΠΑΟΚ άρχισε να βρίσκει όλο και περισσότερους χώρους στην κόντρα. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά θα μπορούσε να σκοράρει.

Αρχικά στο 88′ ο Κόζακ είχε δοκάρι, με τον Μαρκόφσκι να μην μπορεί να σκοράρει στην επαναφορά. Ο Ουκρανός φορ σπατάλησε άλλες τρεις σημαντικές ευκαιρίες, δύο με το κεφάλι που κατέληξαν στην αγκαλιά του τερματοφύλακα των Πρασίνων, ενώ ο Κόζακ έχασε τετ α τετ δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα.

Η λευκή ισοπαλία έδωσε την δυνατότητα στους παίκτες του Γκαρσία να διατηρήσουν το +3 από τους Πράσινους στην κούρσα της κορυφής της Super League Σουρωτή και πλέον ο ΠΑΟΚ θέλει τέσσερις βαθμούς στα δύο εναπομείναντα, εντός έδρας παιχνίδια κόντρα σε Πλατανιά και Λεβαδειακό για να κατακτήσει το τρόπαιο του πρωταθλητή.

Η σύνθεση του Δικεφάλου: Σιαμπάνης , Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Τσαούσης, Τσιγγάρας (74′ Μανιώτης), Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός (88′ Μουτζούρης), Κόζακ, Γκαργκαλατζίδης (67′ Δούμτσης), Μαρκόφσκι

................................................

92ο λεπτό: Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!

Παίζονται οι καθυστερήσεις...

89ο λεπτό: Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ!!! Σουτ του Κόζακ, η μπάλα πάει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μαρκόφσκι δεν μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα

88ο λεπτό: Στη θέση του Χατζηστραβού περνάει ο Μουτζούρης

Έχουν ξεσαλώσει οι βάζελοι στις εξέδρες, "στολίζοντας" διαιτητή και παίκτες μας...

83ο λεπτό: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, το σουτ από καλή θέση μετά από οργανωμένη αντεπίθεση, πέρασε πάνω από τα δοκάρια της αθηναϊκής ομάδας, σε ένα χρονικό σημείο στο οποίο ο Παναθηναϊκός πιέζει

75ο λεπτό: Παραμένει το 0-0 στην αναμέτρηση

74ο λεπτό: Μανιώτης στη θέση του Τσιγγάρα

67ο λεπτό: Δούμτσης στη θέση του Γκαργκαλατζίδη

60ό λεπτό: Μεγάλη επέμβαση του Σιαμπάνη στην πιο επικίνδυνη επίθεση των γηπεδούχων, μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ του Εμμανουλίδη

13:10 Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγές ο ΠΑΟΚ

Hμίχρονο, σε ένα ισορροπημένο πρώτο 45λεπτο, από το οποίο έλειψαν οι μεγάλες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Οι τερματοφύλακες -εκατέρωθεν- απειλήθηκαν με 1-2 μακρινά σουτ που αποδείχτηκαν ακίνδυνα.

Φτάσαμε στο 30' και δεν έχει αλλάξει κάτι στο σκορ

10ο λεπτό: Παραμένει το 0-0 στο παιχνίδι

12:05 Το παιχνίδι ξεκίνησε

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Λύρατζης, Τσαούσης, Τσιγγάρας (74' Μανιώτης), Μπαλογιάνης, Χατζηστραβός (88' Μουτζούρης), Κόζακ, Γκαργκαλατζίδης (67' Δούμτσης), Μαρκόφσκι Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος Σ., Παπαθανασίου, Μουτζούρης, Μανιώτης, Παπαδόπουλος Χ., Γαϊτανίδης, Δούμτσης

Αρκετός ο κόσμος στο αθλητικό κέντρο του Παναθηναϊκού, μεγάλη η σημασία του αγώνα και για τις δύο ομάδες!