Ο τίτλος χάθηκε στο 5ο πέναλτι!

Η Κ15 του ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 5-4 στην διαδικασία των πέναλτι στο ΔΑΚ Λαμίας από την αντίστοιχη του Παναθηναϊκού, στον τελικό του πρωταθλήματος των ομάδων Κ15 της Super League...

Προσπάθησαν και οι δύο να κερδίσουν. Επαιξαν με το πάθος και την ποδοσφαιρική αγωγή, που σ' αυτές τις ηλικίες συγκινεί. Επέδειξαν ψυχραιμία και ωριμότητα σε μια διαδικασία, που εκ των πραγμάτων φλερτάρει με την τύχη. Εδειξαν μεγαλείο και ταπεινότητα στη διαδικασία της απονομής. Εξ ου κι αυτός ο τελικός της Κ15 ήταν ένας από τους καλύτερους του αναπτυξιακού ποδοσφαίρου. Πρωταθλητής για τη σεζόν 2017-18 αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός, στην πρώτη του εμφάνιση σε τελικό, κερδίζοντας 5-4 στα πέναλτι τον ΠΑΟΚ.

Ο αμφίρροπος τελικός κρίθηκε πράγματι την τελευταία στιγμή, μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας του αγώνα,κι ενώ οι υπέροχες εκτελέσεις πέναλτι, προμήνυαν συνέχεια... Ηταν όλοι οι ποδοσφαιριστές εύστοχοι και υποδειγματικοί. Τον τελικό έκρινε ο Αυγερινός που απέκρουσε το τελευταίο πέναλτι για τον ΠΑΟΚ, το οποίο εκτέλεσε ο Ρούτσης.

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να έχασε την ευκαιρία να κάνει τρία τα πρωταθλήματά του, ωστόσο κέρδισε την εμπειρία μίας ακόμα παρουσίας σε τελικό, κι επιβεβαίωσε ότι η κεντρική ιδέα της φιλοσοφίας του είναι η δημιουργία και η χαρά του παιχνιδιού.

Είχε μια κάποια υπεροχή ο ΠΑΟΚ, εμφανή κυρίως μετά το πρώτο 20λεπτο, οπότε κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, όπως και πρωτοβουλίες. Η πρώτη καλή ενέργεια ήταν αυτή του Κιτσάκη στο 17΄, οπότε σχεδόν εξ επαφής δεν μπόρσε να νικήσει τον Αυγερινό, ο οποίος έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια. Ακολούθησε, στο 24', ένα δυνατό, μακρινό σουτ του Κουλιεράκη, το οποίο πέρασε πολύ κοντά στο κάθερο δοκάρι κι έφυγε άουτ, ενώ την ευκαιρία να σκοράρει έχασε και ο Παναθηναϊκός στο 38΄, με τον Τσιόπτση να μπλοκάρει ψύχραιμα το σουτ εντός περιοχής του Τσοντάκη.

Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι στο β' ημίχρονο και μάλιστα είχε τουλάχιστον δύο καλές ευκαιρίες να πετύχει γκολ. Στο 72΄ο Τσιόπτσης πρόλαβε σχεδόν εξ επαφής τον Τόρρα και στο 80' ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε με υπέροχο τρόπο το σουτ του Κρυπαράκου. Ο Δικεφάλος, από την άλλη, θα μπορούσε στο 69' με το μπάσιμο του Κιτσάκη ν' ανοίξει το σκορ, ενώ και στο 77' ο Μανεσίδης έκανε εξαιρετικό γύρισμα, που έφυγε μόλις άουτ.

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ εκτέλεσαν οι Στοϊνοβιτς, Κουλιεράκης, Κούτσιας, Μανεσίδης, Ρούτσης και για τον Παναθηναϊκό οι Φρόκου, Δημοσθενιάδης, Κωστόπουλος, Κρυπαράκος, Τσοντάκης. Κίτρινη κάρτα υπέδειξε ο διαιτητής στους Τόρρα, Κρυπαράκο, Καράκουτη.

Για τον ΠΑΟΚ αγωνίστηκαν οι: Αλέξανδος Τσιόπτσης, Ιωάννης Καράκουτης (75' Στέφανος Μανεσίδης), Κωνσταντίνος Θεοδωρίδης, Ιωάννης Μανωλιούδης, Γρηγόρης Χνάρης, Κωνσταντίνος Κουλιεράκης, Αθανάσιος Στοϊνοβιτς, Ιωάννης Ταϊτζόγλου (65΄ Στέφανος Ρούτσης), Γεώργιος Κούτσιας, Ιωάννης Κωνσταντέλιας (66' Κωνσταντίνος Τσαγκαλίδης), Βασίλειος Κιτσάκης.

Για τον Παναθηναϊκό αγωνίστηκαν οι: Αυγερινός, Κρυπαράκος, Παυλάκης, Καρνέσης, Γωγουβίτης, Φρόκου, Δημοσθενιάδης, Κωστόπουλος,Τζαβίδας (66' Πορφυρόπουλος), Τόρρα, Τσοντάκης

78o λεπτό: Λίγο πριν το φινάλε, πάντα χωρίς σκορ το παιχνίδι

69o λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία με τον Κιτσάκη  διώχνει δύσκολα ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού

21ο λεπτό: Tάιμ άουτ, λόγω ζέστης!

17o λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, καρφωτή κεφαλιά του Κιτσάκη, διώχνει με τα πόδια ο Αυγερινός.

13o λεπτό: Ωραία σέντρα του Καράκουτη καταλήγει στα χέρια του γκολκίπερ του Παναθηναικού.

Αν η αναμέτρηση λήξει ισόπαλη, δεν υπάρχει παράταση, το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην διαδικασία των πέναλτι.