Διπλό στην Αθήνα για την Κ20!

Για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, o ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας (στο Ρουφ) της αντίστοιχης του Ατρομήτου με 2-0...

Οι Γκαρσία και Σνάουτσνερ επέλεξαν να ξεκινήσουν το παιχνίδι με τον Σιαμπάνη κάτω από τα δοκάρια, τους Λύρατζη και Τσαούση στα άκρα της άμυνας, δίδυμο στα στόπερ τους Διαμαντή και Μιχαηλίδη, τριάδα στα χαφ τους Τσιγγάρα, Μπαλογιάννη και Χατζηστραβό, και στην επίθεση τους Γκαργκαλατζίδη, Τζοβάρα και Μαρκόφσκι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό αλλά δεν κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους παίκτες του Δικεφάλου, οι οποίο από το 10′ και μετά πήραν τα ηνία του αγώνα και άρχισαν να πιέζουν για το γκολ.Αυτό ήρθε στο 26′, όταν ο Λύρατζης έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά, γύρισε για τον Χατζηστραβό, αυτός είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να σταματάει το πλασέ του, αλλά ο Γκαργκαλατζίδης στην επαναφορά δεν δυσκολεύτηκε να δώσει το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι ποδοσφαιριστές του Γκαρσία κλείδωσαν την νίκη. Αυτή τη φορά η προσπάθεια ξεκίνησε από αριστερά, με τον Τζοβάρα να μπαίνει στην περιοχή και να δίνει την ασίστ στον Μαρκόφσκι, ο οποίος πλάσαρε για το 0-2.Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου Γκαργκαλατζίδης και Μαρκόφσκι έχασαν από μία κλασσική ευκαιρία για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ, ενώ στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο ΠΑΟΚ κράτησε την κατοχή, ενώ σε κανένα σημείο δεν επέτρεψε στον Ατρόμητο να απειλήσει την εστία του Σιαμπάνη .

Έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε... εκδίκηση για την εντός έδρας ήττα του πρώτου γύρου από τους Περιστεριώτες, ενώ στις ευχάριστες ειδήσεις της ημέρες πρέπει να συμπεριληφθεί και η επιστροφή του Αηδονίδη στην αγωνιστική δράση μετά από ένα μεγάλο διάστημα απουσίας λόγω τραυματισμού.

H σύνθεση του Δικεφάλου:Σιαμπάνης , Λύρατζης, Τσαούσης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός (85′ Αηδονίδης), Γκαργκαλατζίδης (60′ Δούμτσης), Μαρκοφσκι (80′ Παπαδόπουλος Χ.), Τζοβάρας

..................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη του ματς

Προς το φινάλε του οδεύει το ματς, πάντα στο 0-2

Ξεκίνησε η επανάληψη, χωρίς αλλαγή ο ΠΑΟΚ

30ό λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-2! Ο Τζοβάρας έκανε ωραία κίνηση από αριστερά, έδωσε την ασίστ στον Μαρκόφσκι κι αυτός με πλασέ έγραψε το 0-2

26ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ και 0-1 ο ΠΑΟΚ. Ο Λύρατζης μπήκε από δεξιά, έβγαλε για τον Χατζηστραβό, αυτός πλάσαρε, ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε και ο Γκαργκαλατζίδης στην επαναφορά σκόραρε

25ο λεπτό: Παραμένει το 0-0 στο Δημοτικό γήπεδο του Ρουφ

12:00 Το παιχνίδι ξεκίνησε

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Λύρατζης, Τσαούσης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός, Γκαργκαλατζίδης, Μαρκοφσκι, Τζοβάρας. Αναπληρωματικοί: Συλλέκτης, Μίσκοβιτς, Αηδονίδης, Μανιώτης, Δούμτσης, Γαϊτανίδης, Παπαδόπουλος Χ.