Άλωσαν την Τρίπολη οι νέοι!!

Για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League, η Κ20 του ΠΑΟΚ πέρασε σαν σίφουνας από την Τρίπολη κερδίζοντας 3-1 τον Αστέρα...

Οι Γκαρσία και Σνάουτσνερ επέλεξαν να ξεκινήσουν με τον Σιαμπάνη κάτω από τα δοκάρια, τους Τσαούση και Λύρατζη στα άκρα της άμυνας, τον Μιχαηλίδη στο πλευρό του Διαμαντή στα στόπερ, τριάδα στα χαφ τους Τσιγγάρα, Μπαλογιάνννη και Χατζηστραβό και στην επίθεση τους Τζοβάρα, Γκαργκαλατζίδη και Μαρκόφσκι.

Τα πρώτα 35 λεπτά του αγώνα δεν είχαν να προσφέρουν πολλές συγκινήσεις. Πολλά λάθη στο κέντρο, μερικά μακρινά, άστοχα σουτ και γενικά κακές επιλογές και από τις δύο ομάδες.

Το τελευταίο δεκάλεπτο όμως του πρώτου μέρους έκρυβε πολλές συγκινήσεις και μάλιστα έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση. Στο 35′ ο Χατζηστραβός ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα και σέρβιρε στον Μαρκόφσκι, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Επτά λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Τσαούση να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Με έναν κεραυνό από τα 30 μέτρα, έστειλε την μπάλα στο γάμμα της εστίας του Αστέρα και έκανε το 0-2 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν στο ξεκίνημα και να βρουν ένα γκολ που θα τους ξαναβάλει στο παιχνίδι. Στο 49′ μάλιστα είδαν τον Σιαμπάνη να κάνει εξαιρετική επέμβαση.

Στο 64′ τα πάντα τελειώσαν. Ο Χατζηστραβός ήταν και πάλι ο δημιουργός. Αφού πίεσε ψηλά και έκλεψε την μπάλα και έβγαλε τετ α τετ τον Γκαργκαλατζίδη για το 0-3.

Ο Αστέρας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 1-3 στο 70′, με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ με το τρίποντο που πήρε είναι ο κερδισμένος της αγωνιστικής, καθώς μετά την λευκή ισοπαλία του Παναθηναϊκού στου Ρέντη με τον Ολυμπιακό, μείωσε την διαφορά του από τους Πράσινους στους δύο βαθμούς.

Η σύνθεση του Δικεφάλου: Σιαμπάνης, Λύρατζης, Τσαούσης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός, Μαρκόφσκι, Γκαργκαλατζίδης, Τζοβάρας

...................................................................................................................................................................................

Θυμηθείτε το live του αγώνα.

H σύνθεση του ΠΑΟΚ: Σιαμπάνης, Λύρατζης, Τσαούσης, Διαμαντής, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μπαλογιάννης, Χατζηστραβός, Μαρκόφσκι, Γκαργκαλατζίδης, Τζοβάρας

Αναπληρωματικοί: Συλλέκτης, Παπαθανασίου, Μελετίδης, Μανιώτης, Γαϊτανίδης, Παπαδόπουλος Χ., Δούμτσης

1ο λεπτό: Σέντρα στην Τρίπολη!

27o λεπτό:  Χωρίς γκολ και φάσεις τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης

35ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Ο Δικέφαλος ανοίγει το σκορ με τον Μαρκόφσκι μετά από ασίστ του Χατζηστραβού

42ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Ο Τσαούσης με βολίδα από τα 30 μέτρα διπλασιάζει τα τέρματα του ΠΑΟΚ

46ο λεπτό:  Συνέχεια στο παιχνίδι

64ο λεπτό: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Εύκολα ο Γκαργκαλατζίδης έπειτα από κλέψιμο και ασίστ του Χατζηστραβού

69ο λεπτό: Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, Χατζηστραβός και Μαρκόφσκι αποχωρούν, στη θέση τους οι Μανιώτης και Δούμτσης

72ο λεπτό: Γκολ για τον Αστέρα, θα μειώσει σε 1-3 με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ

85ο λεπτό: Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, ο Παπαδόπουλος στη θέση του Γκαργκαλατζίδη

Τέλος στο ματς!  Τελικό σκορ Αστέρας - ΠΑΟΚ 1-3!!