Αποκλεισμός στα πέναλτι για την Κ17!

Η Κ17 του ΠΑΟΚ έχασε την πρόκριση στον τελικό στα πέναλτι, από την αντίστοιχη του γάβρου στο «Θ. Κολοκοτρώνης»...

Ηταν ένα αμφίρροπο, δυναμικό και παθιασμένο παιχνίδι, από την αρχή μέχρι το τέλος και προφανώς, έπρεπε να κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 5-3 από τον Ολυμπιακό στον β' ημιτελικό του Final Four της Super League μετά από 120 λεπτά ποιοτικού και ταυτόχρονα φρενήρους παιχνιδιού, που αν μη τι άλλο έδειξε ότι έχουμε μπροστά μας μια γενιά νεαρών ποδοσφαιριστών με πολλές προοπτικές.

Το πρωτάθλημα θα διεκδικήσουν ο Ολυμπιακός και ο Αστέρας Τρίπολης, που προκρίθηκε έναντι της Ξάνθης, επίσης μέσα από την διαδικασία των πέναλτι. Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 19.30 του Σαββάτου 20.05.

Στα του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο δεν είχε μεν τελικές φάσεις, ωστόσο το ματς είχε ρυθμό, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, κυρίως στο χώρο του κέντρου, βέβαια. Με εξαίρεση ένα σουτ του Λύρατζη στο 44΄ κι ένα του Φυτόπουλου από πλευράς Ολυμπιακού στο 45', οι δύο τερματοφύλακες δεν αισθάνθηκαν ιδιαίτερη απειλή.

Μετά την ανάπαυλα, το ματς έγινε μάλλον νευρικό, με τον Συλλέκτη να λέει «όχι» σε δύο καλές φάσεις του Ολυμπιακού, στο 62΄και στο 77΄. Μοιραία, οδηγήθηκε στην παράταση και αυτός ο ημιτελικός, με τον Ολυμπιακό να έχει μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 104΄ έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια ο Βρακάς έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ κάτι ανάλογο συνέβη και στο 115΄με το πολύ καλό σουτ του Μανιώτη.

Στα πέναλτι από τον Ολυμπιακό ευστόχησαν οι Νεοφυτίδης, Φέκας, Γαλούπης, Τσιριγώτης, Παπαδόπουλος κι από τον ΠΑΟΚ οι Βρακάς, Χρήστος Βουτσάς, Γκαργκαλατζίδης, ενώ αστόχησε ο αλάνθαστος σε όλο το ματς Δημήτρης Βουτσάς.

ΠΑΟΚ: Συλλέκτης, Λύρατζης (98' Γεωργιάδης), Μιχαηλίδης, Διαμαντής, Βουτσάς, Τσιγγάρας, Μανιώτης, Σαλαμούρας (72' Βρακάς), Χατζής (46' Γκαργκαλατζίδης), Γαϊτανίδης (72' Χρ. Βουτσάς), Δούμτσης (101 Κορέας)

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Μαργαρίτης, Γαλούπης, Παπαδόπουλος, Ράμα, Φυτόπουλος, Ντουμάνης (91' Τσιριγώτης), Τσερκώνης (105' Παπαγγέλης), Βοϊλης (91' Νεοφυτίδης), Κατσούκης (88' Μαρτίνης), Ζιάκας (81' Φέκας)

Πηγή:  paokfc.gr

....................................................

Στο παιχνίδι του Αστέρα με την Ξάνθη, η ομάδα της Τρίπολης πήρε την πρόκριση στα πέναλτι (1-1) ο κανονικός αγώνας και εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό του Σαββάτου...

20:36  Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

5ο λεπτό: Καλό παιχνίδι στο ξεκίνημά του, έχει ρυθμό και καλή κυκλοφορία μπάλας

10ο λεπτό: Για 2η φορά ανακόπτεται με οριακό οφ σάιντ ο Γαϊτανίδης από τον βοηθό!

15ο λεπτό: Κίτρινη στον Σαλαμούρα για μαρκάρισμα

20ό λεπτό: Κίτρινη στον Μαργαρίτη του γάβρου για μαρκάρισμα στον Χατζή

24ο λεπτό: Η άμυνα του γάβρου παίζει ψηλά, ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να την τρυπήσει με βαθιές κάθετες μπαλιές, χωρίς να τα καταφέρει ως τώρα

25ο λεπτό: Μετά από εκτέλεση κόρνερ, σύγχυση στην περιοχή του γιου του κηπουρού, χωρίς να βρεθεί ένα πόδι να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα

43ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Μιχαηλίδη από κοντά να σουτάρει και ο Νικοπολίδης να μπλοκάρει

44ο λεπτό: Σουτ του Λύρατζη άουτ!

45ο λεπτό: Σουτ του Φυτόπουλου άουτ

Ημίχρονο στην Τρίπολη

46ο λεπτό: Γκαργκαλατζίδης στη θέση του Χατζή (επιτρέπονται πέντε)

47ο λεπτό: Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση. Εκτελέστηκε με ωραία κομπίνα, αλλά πέρασε η φάση

63ο λεπτό: Απείλησε ο γάβρος με σουτ του Κατσούκη που κόντραρε σε αμυντικό μας και πέρασε κόρνερ

65ο λεπτό: Κίτρινη από τον Πατρινό διαιτητή Παπαδόπουλο στον Βουτσά, έπρεπε όμως να την βγάλει νωρίτερα και Κατσούκη για φάουλ στον Δούμτση!

68ο λεπτό: Κίτρινη στον Φυτόπουλο

69ο λεπτό: Κοντινό σουτ του Ντουμάνη άουτ, ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά έχει δώσει γήπεδο στον γάβρο

72o λεπτό: Βουτσάς Χ. στη θέση του Γαϊτανίδη και Βρακάς στη θέση του Σαλαμούρα. Χωρίς αλλαγές ο γάβρος ως τώρα!

76ο λεπτό: Ανύπαρκτο οφ σάιντ στον Δούμτση, που βγήκε τετ α τετ αλλά δεν σκόραρε, καθώς απέκρουσε ο Νικοπολίδης με το σώμα... Λάθος απόφαση του βοηθού

77ο λεπτό: Ο Συλλέκτης απέκρουσε την κοντινή προβολή του Ντουμάνη

80ό λεπτό: Πρώτη αλλαγή για τον γάβρο! Θέκας στη θέση του Ζιάκα

82ο λεπτό: Γύρισμα του Βρακά μπλόκαρε ο Νικοπολίδης

88ο λεπτό: Μαρτίνης στη θέση του Κατσούκη, 2η αλλαγή του γάβρου, στο ίδιο λεπτό κίτρινη στον Βουτσά

3 λεπτά οι καθυστερήσεις

91ο λεπτό: Κίτρινη στον Γαλούπη

92ο λεπτό: Τσιριγώτης στη θέση του Ντουμάνη

Τέλος, πάμε παράταση!

10:35 Ξεκίνησε το 1ο ημίχρονο της παράτασης

93ο λεπτό: Κίτρινη στον Ράμα για μαρκάρισμα στον Δούμτση

98ο λεπτό: Γεωργιάδης στη θέση του Λύρατζη (αναγκαστική)

99ο λεπτό: Κίτρινη στον Δούμτση για κράτημα αντιπάλου

101ο λεπτό: Κορέας στη θέση του Δούμτση, κλείνει τις αλλαγές ο ΠΑΟΚ

103ο λεπτό: Σωτήρια παρέμβαση του Διαμαντή σε γύρισμα του Μαρτίνη

104ο λεπτό: Εκληκτική ατομική προσπάθεια του Βρακά, το σουτ του όμως πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Νικοπολίδη!!!