Παρέμεινε στη Super League η Ξάνθη!

Η Skoda Ξάνθη επικράτησε στο μπαράζ -που έγινε στη συνοκία- με 2-1 του Ολυμπιακού Βόλου και είναι η ομάδα που θα αγωνίζεται την επόμενη σεζόν στην Super League...

Οι Βολιώτες προηγήθηκαν στο σκορ στο 34' όταν ο Γκούρμα πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, από τα δεξιά, επεχείρησε το σουτ και σημείωσε ένα καταπληκτικό γκολ στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Κυριακίδη!

Οι Θρακιώτες ισοφάρισαν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κάλβο εκτέλεσε φάουλ, ο Γούτας έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Γκίτκου!

Με την έναρξη της επανάληψης η Ξάνθη έμεινε με "10", λόγω αποβολής του Μάνταλου με απευθείας κόκκινη. Στο 82' Ο Κάλβο σέντραρε απ' τα δεξιά και ο Ράνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυ, γράφοντας το 2-1...

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ξάνθη: Κυριακίδης, Βασιλακάκης, Ντε Γκουζμάν, Γούτας, Μπέρτος, Φλίσκας, Κάλβο (95' Χοσέμι), Μάνταλος, Μαρίν (54' Ράνος), Μουκουάνα (90' Βάλλας), Σολτάνι

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Γιαλούσης, Μελίσσης, Αρβανίτης, Κατσιαρός, Ρόκας, Πινδώνης, Ζέρης (87' Κατσίκης), Μόνχε (86' Ιωάννου), Νικολιάς (77' Μπρέσκα), Γκούρμα