Ο έλεγχος των διεθνών

Δεν ήταν το καλύτερο βράδυ της Εθνικής Ελλάδος το χθεσινό, καθώς υποχρεώθηκε σε ήττα με 3-1 από την Βοσνία Ερζεγοβίνη. Οι δυο Έλληνες διεθνείς του ΠΑΟΚ ωστόσο ήταν αμφότεροι στο αρχικό σχήμα.

Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης πήρε θέση στην δεξιά πλευρά της επίθεσης στο 4-3-3 του Φερνάντο Σάντος και αντικαταστάθηκε στο 72′ από τον Χριστοδουλόπουλο. Ο Κώστας Κατσουράνης αγωνίστηκε και τα 90 λεπτά στο κέντρο της Εθνικής μας ομάδας.

Μεγάλη νίκη για την Εθνική Κροατίας επί της Σερβίας, με τον Gordon Scildenfeld να παρακολουθεί την αναμέτρηση από τον πάγκο, μαζί με τον πρώην τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Dario Kresic.

Εκτός αποστολής της Εθνικής Ρουμανίας, η οποία ισοφάρισε στις καθυστερήσεις 2-2 την γείτονα Ουγγαρία, έμεινε ο Costin Lazar που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού.

Νωρίτερα το απόγευμα, ο Κώστας Σταφυλίδης αγωνίστηκε ως βασικός και για 65 λεπτά (πραγματοποιώντας μάλιστα ένα δύσκολο σουτ που πέρασε λίγο άουτ) στην φιλική αναμέτρηση Ελλάδα U20 – Εσθονία U20 1-1.

Αύριο αγωνίζονται οι δυο Αφρικανοί της ομάδας, ο Abdoul Razzagui Camara και ο Sekou Oliseh.