Φιλική ... ανατροπή!

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε σε φιλικό που έγινε στην Τούμπα στα πλαίσια της προετοιμασίας του, την Ξάνθη με 2-1, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, χάρη σε γκολ των Γεωργιάδη και Δεληγιαννίδη.

Το σημερινό ματς με δεδομένες τις απουσίες βασικών παικτών ήταν μια πρώτης τάξης ευκαρία για τον Γιώργο Δώνη να δει αγωνιζόμενους τους νεαρούς παίκτες του Δικεφάλου και να βγάλει συμπεράσματα απέναντι σε μια ομάδα της Super League.

Ο Δικέφαλος είχε την κατοχή της μπάλας, είχε καλή κυκλοφορία αλλά και πολλές ημιτελείς προσπάθεις στο πρώτο ημίχρονο, ενώ έλειψαν οι καλές ευκαιρίες. Καλύτερες στιγμές για την ομάδα μας ήταν στο 18' όταν ο Γεωργιάδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ρομπέρ με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα, ενώ στο 22' το σουτ του Φωτάκη στην κίνηση μετά από πολύ καλή σέντρα του Ρομπέρ πέρασε άουτ.

Στο ίδιο διάστημα η Ξάνθη απείλησε μόνο στο 32' όταν ο Γλύκος  απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Βασιλακάκη. Η εικόνα του ΠΑΟΚ στο πρώτο 45λεπτο ήταν σε γενικές γραμμές μέτρια, αλλά οι παίκτες του είχαν διάθεση για παιχνίδι, παρά το φιλικό χαρακτήρα της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη η Ξάνθη άνοιξε το σκορ με ένα πολύ όμορφο σουτ του Ονουάτσι στο 48', ένα γκολ που χειροκρότησε όλο το γήπεδο. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές έπαιξε κυρίως από τις πτέρυγες και άρχισε να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις. Αφού δεν μπόρεσαν να σκοράρουν οι Γιάννου και Γεωργιάδης σε πολύ καλές ευκαιρίες που είχαν, χρειάστηκε να   φτάσουμε στο 71' όταν ο Πόποβιτς έκλεψε αρχικά την μπάλα, έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Λυμπερόπουλος, η μπάλα έφτασε στον Λόρενς ο οποίος έκανε δεύτερο σουτ στα σώματα αυτή τη φορά και στη συνέχεια ο Γεωργιάδης με νέο σουτ έκανε το 1-1, με έναν τόσο περιπετειώδη τρόπο.

Ο ΠΑΟΚ δε σταμάτησε στο 1-1 και συνέχισε να πιέζει με αποτέλεσμα στο 87' μετά από εκτέλεση φάουλ του Λόρενς  από τα αριστερά να έρθει ο 16χρονος Δεληγιαννίδης με δυνατή κεφαλιά να κάνει το 2-1 που έμελε να είναι το τελικό σκορ και να κερδίσει με τη σειρά του το χειροκρότημα του κόσμου και του προπονητή του.

Η σημερινή εμφάνιση ασφαλώς γεμίζει ελπίδες στους ανθρώπους του ΠΑΟΚ που είδαν τους νεαρούς να δείχνουν πολύ καλά στοιχεία και να δίνουν υποσχέσεις για το μέλλον.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Γλύκος (46' Γιακουμής), Κωνσταντινίδης (46' Έττο), Ιντζίδης (57' Στάμου), Κουμάλο, Σταφυλίδης (46΄Λίνο), Παναγιωτούδης (57' Λόρενς), Κάτσε, Φωτάκης (64' Κίτσιου), Γεωργιάδης (74' Δεληγιαννίδης),  Ρομπέρ (64' Πόποβιτς) και Γιάννου.

Ξάνθη: Λοντίγκιν (64' Λυμπερόπουλος) , Μπαξεβανίδης, Γκλέισον,Φλίσκας, Κομεσίδης,  Βασιλακάκης (84' Τορομανίδης), Πλατέλλας (78' Κουτέβ), Μαρσελίνιο (84' Τριάδης), Ντάνι (78' Κακολάρι),  Ονουάτσι (67' Ράνος) και Μαρκόφσκι (67' Αλτιπαρμακόφσκι).

..........................................................................................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

19:40 αρκετός ο κόσμος στην κεντρική, λίγοι στις 5-6 και στην 4 μέχρι στιγμής

19:45 οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια

19:58 μπαίνουν οι ομάδες σε λίγο η σέντρα, ρέφερι της αναμέτρησης είναι ο Απόστολος Αμπαρκιόλης και βοηθοί του οι Δημητριάδης και Παπαδόπουλος

Ξεκίνησε το ματς με την Ξάνθη στη σέντρα

Aναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του

5ο λεπτό: Μακρινό φάουλ του Γκλέισον περνάει άουτ

7ο λεπτό: Κεφαλιά του Μαρκόφσκι από καλή θέση άουτ

10ο λεπτό: Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο ματς, με τον Γεωργιάδη να σουτάρει από δύσκολη θέση άουτ

14ο λεπτό: Πολύ καλή σέντρα του Κωνσταντινίδη από τα δεξιά πέρασε παράλληλα με την εστία της Ξάνθης. Χειροκροτήματα για το νεαρό από τους 6.000 περίπου θεατές

Μετά τις δύο ευκαιρίες της Ξάνθης ο ΠΑΟΚ ανέβασε το ρυθμό του

18ο λεπτό: Η καλύτερη στιγμή του ΠΑΟΚ στο ματς. Σέντρα του Γεωργιάδη από τα δεξιά στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ που έκανε ο αμαρκάριστος Ρομπέρ το μπλόκαρε ο Λοντίγκιν

19ο λεπτό: Ο Πλατέλλας σκοράρει αλλά υποδεικνύεται σωστά οφ σάιτ

22ο λεπτό: Άχαστο γκολ από τον Φωτάκη. Προηγήθηκε εξαιρετική σέντρα του Ρομπέρ και ο Φωτάκης από κοντά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα

27ο λεπτό: Χαμένη ευκαιρία με τον Ονουάτσι για τους φιλοξενούμενους στην αντεπίθεση

29ο λεπτό: Ο Γεωργιάδης με κάθετη βρίσκει τον Γιάννου ο οποίος αρχικά καθυστέρησε να σουτάρει και όταν το έκανε η μπάλα έφυγε κόρνερ μετά από κόντρα

31ο λεπτό: Σουτ του Ρομπέρ στην κίνηση άουτ

32ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Βασιλακάκη σε κόρνερ ο Γλύκος

36ο λεπτό: Ο Γεωργιάδης πρσπάθησε να κρεμάσει τον Λοντίγκιν, σκοράροντας όπως με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ αλλά ο τερματοφύλακας απομάκρυνε πολύ δύσκολα σε κόρνερ

42ο λεπτό: Κεφαλιά του Κουμάλο μετά από κόρνερ μπλόκαρε και πάλι ο Λοντίγκιν

Hμίχρονο

Ξεκίνησε η επανάληψη με τους Γιακουμή, Έττο και Λίνο στος θέσεις των Γλύκου, Κωνσταντινίδη και Σταφυλίδη

47ο λεπτό: Ο Μαρσελίνιο αφού απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του σούταρε άουτ

49ο λεπτό: Γκολ για την Ξάνθη με τον Ονουάτσι που με σουτ έξω από την περιχή έστειλε την μπάλα στο "Γ" του Γιακουμή και καταχειροκροτήθηκε

50ό λεπτό:  Ο Έττο σούταρε λίγο έξω από την περιοχή της Ξάνθης αλλά ο τερματοφύλακας έπεσε και απομάκρυνε

52ο λεπτό: Ο Γιάννου για πολύ λίγο δεν βρίσκει την μπάλα μετά από σέντρα του Γεωργιάδη

53ο λεπτό: καλό σουτ του Κάτσε, η μπάλα πέρασε άουτ

54ο λεπτό: Ο Γιάννου μόνος του δεν μπόρεσε να κρεμάσει τον Λόντιγκιν και να ισοφαρίσει

57ο λεπτό: Στάμου και Λόρενς στις θέσεις των Ιντζίδη και Παναγιωτούδη

61ο λεπτό: Φοβερή απόκρουση του Λοντίγκιν σε σουτ του Γιάννου

64ο λεπτό: Λυμπερόπουλος στη θέση του Λοντίγκιν, Πόποβιτς στη θέση του Ρομπέρ και ο Κίτσιου σε αυτήν του Φωτάκη

66ο λεπτό: Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Γεωργιάδη μετά από γύρισμα του Έττο

67ο λεπτό: Αλτιπαρμακοφσκι στη θέση του Μαρκόφσκι και Ράνος στη θέση του Ονουάτσι

71ο λεπτό: ΓΚΟΛΛΛ με τον Γιώργο Γεωργιάδη που με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα. Προηγήθηκε κλέψιμο του Πόποβιτς, σουτ του νεαρού το οποίο απέκρουσε ο Λυμπερόπουλος, η μπάλα στρώθηκε στον Λόρενς του οποίου το πλασέ κόντραρε στα σώματα, η μπάλα πήγε στον Γεωργιάδη που ισοφάρισε

74ο λεπτό: Δεληγιαννίδης στη θέση του Γεωργιάδη

78ο λεπτό: Κακολάρι στην θέση του Ντάνι, Κουτέβ στη θέση του Πλατέλλα

84ο λεπτό: Τορομανίδης στη θέση του Βασιλακάκη και Τριάδης σε αυτήν του Μαρσελίνιο

87ο λεπτό: ΓΚΟΟΛΛΛΛΛ για τον ΠΑΟΚ με κεφαλιά του νεαρού Δεληγιαννίδη μετά από εκτέλεση φάουλ του Λόρενς από τα αρστερά