Ισόπαλος, βελτιωμένος στην επανάληψη..

Το δεύτερο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους δίνει ο ΠΑΟΚ, με αντίπαλο τη βελγική Άντερλεχτ να έρχεται ισόπαλος 2-2.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο πρώτο ημίχρονο αρκετά νωθρός ψάχνοντας να βρει χημεία και πατήματα, χωρίς ωστόσο να βγάλει αρκετές ενέργειες. Αρκέστηκε σε έναν παθητικό ρόλο απέναντι στην Άντερλεχτ η οποία πίεσε ψηλά, έβγαλε φάσεις, εκτέλεσε στημένα και γενικά πάταγε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε καλλη λειτουργία ούτε στον αμυντικό τομέα και από δυο πανομοιότυπες φάσεις δέχτηκε δυο εύκολα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο δικέφαλος του Βορρά μπήκε φανερά πιο ενεργητικός και βελτιωμένος με τον Καντουρί στην πρώτη του επαφή στο γήπεδο να καταφέρνει να μειώσει με ωραία προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή. Ο ΠΑΟΚ πίεσε ψηλά, η παρουσία του Λάμπρου ήταν και σε αυτό το φιλικό πολύ καλή δείχνοντας για δεύτερο σερί ματς καλά δείγματα στα πλάγια της επίθεσης. Ο ΠΑΟΚ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Καντουρί, μετά από σέντρα του Λάμπρου να πιάνει ψιλοκρεμαστή κεφαλιά και να κρεμάει τον αντίπαλο πορτιέρο. Η ομάδα μας δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ αναπτύχθηκε αισθητά καλύτερα βγάζοντας πιο ολοκληρωμένες ενέργειες και θα μπορούσε να πάρει το ματς σε κανα δυο καλές ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο τέλος του αγώνα.

....................................................................................................................................................................................................................................

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Χατσερίδης, Κρέσπο, Χαρίσης, Μαουρίσιο, Πέλκας, Ενρίκε, Μπίσεσβαρ, Κουλούρης

Άντερλεχτ: Ντιντιγιόν, Μπερνό, Ντιματά, Γκέρκενς, Καγιέμπε, Κουμς, Μίλιτς, Μουσονά, Σα, Σαλεμάκερς, Τρεμπέλ

Έναρξη αγώνα

2ο λεπτό: Κίνηση Μπίσεσβαρ μέσα στην περιοχή, κέρδος ένα κόρνερ.

7ο λεπτό: Λάθος γύρισμα Μαουρίτσιο βγάζει σε τετ-α-τετ τον επιθετικό της Άντερλεχτ και ο Πασχαλάκης κάνεις μεγάλη απόκρουση.

14ο λεπτό: Στημένη φάση από τον Πέλκα, πέρασε ανεκμετάλλευτη.

20ο λεπτό: Κακές απομακρύνσεις στα τελευταία λεπτά από τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ.

29ο λεπτό: Δοκάρι για την Άντερλεχτ από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

34ο λεπτό: Πολύ καλή ανάπτυξη από τον ΠΑΟΚ στην τελευταία προσπάθεια, χωρίς ωστόσο να βγει καλή τελική φάση.

41o λεπτό: Σουτ μέσα από την περιοχή για την Άντερλχτ, διώχνει σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

43ο λεπτό: Γκολ για την Άντερλεχτ από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά μέσα από την περιοχή. Κακή αντίδραση της άμυνας.

45ο λεπτό: Γκολ για την Άντερλεχτ. Μακρινή σέντρα και κεφαλιά πάλι. Πάλι κακή αντίδραση από την άμυνα.

2ο Ημίχρονο

Η 11αδα του ΠΑΟΚ:Ρέι, Κίτσιου, Μαλεζάς, Βαρέλα, Μπαλογιάννης, Κάνιας, Σάχοφ, Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Λάμπρου και Μυστακίδης.

47ο λεπτό: Γκοοολλλλλ!!!!! Ωραία ενέργεια από την ομάδα και ο Ελ Καντουρί με εξαιρετική ενέργεια σκοράρει...

53ο λεπτό: Γκολλλλ!!!! Πάλι Καντουρί με κεφαλιά κρεμάει τον τερματοφύλακα..

63ο λεπτό: Τεράστια ευκαιρία με τον ΠΑΟΚ να πολιορκεί συνέχεια την άμυνα τηα Άντερλεχτ, αλλά το γκολ δεν μπηκε.

70ο λεπτό: Έπεσε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

76ο λεπτό: Εξαιρετική ενέργεια από Λάμπρου αλλά κόβει ο αμυντικός κόβει τη σέντρα του.

85ο λεπτό: Εμφάνιση και των πρώτων φίλων του ΠΑΟΚ στο γήπεδο, παρά ότι είναι κεκλεισμένων το ματς.

92ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να σκοράρει με τον Κίτσιου να βρίσκεται μέσα στην περιοχή και να σουτάρει, αλλά να διώχνει. ο τερματοφύλακας.