ΠΑΟΚΑΡΑ στην Ελευσίνα...

Η ομάδα μπάσκετ του "Δικεφάλου" στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Basket League, κέρδισε στην Ελευσίνα τον Πανελευσινιακό με 79-56...

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο 10λεπτο και παίζοντας πολύ καλή άμυνα δημιούργησε τις προϋποθέσεις να δείξει από την αρχή στους γηπεδούχους πως πήγε στην Ελευσίνα με μοναδικό στόχο τη νίκη. Έχοντας ζεστούς τους Χαραλαμπίδη, Τσαϊρέλη και τον Cooper να μοιράζει ασίστ, τελείωσε το πρωτο δεκάλεπτο στο +10 (13-23).

Οι γηπεδούχοι με τους ξένους παίκτες τους (Turner, Faye, Jones) να ανεβάζουν στροφές στην 2η περίοδο μάζεψαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (32-37), χωρίς αυτό να σημαίνει πως απείλησαν ιδιαίτερα δημιουργώντας πίεση στους παίκτες του Μαρκόπουλου. Μπόγρης, Payne, Τσαϊρέλης, σήκωσαν στους ώμους τους την επίθεση του Δικεφάλου που έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ που προαναφέραμε (32-37).

Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του. Ο Χαραλαμπίδης πήρε το όπλο του, ο Cooper μοίραζε εξαιρετικές ασίστ, ο Payne βοήθησε επιθετικά και αμυντικά και η περίδος τελείωσε 45-60. Οι βάσεις του διπλού είχαν μπει. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η διαφορά απογειώθηκε, έφτασε μέχρι το +27 (52-79) για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση και το ταμπλό να δείχνει 56-79...

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 32-37, 45-60, 56-79

Πανελευσινιακός: Νίκου 4, Παπαμακάριος 2, Αράπης 5 (1), Δημάκος 3, Jones 12 (1), Faye 8 (1), Fisher 5 (1), Turner 15, Αβραμίδης 2

ΠΑΟΚ: Payne 10 (2), Cooper 6 (2/2 βολές, 2/2 δίποντα, 9 ασίστ, 28 ranking), Χαραλαμπίδης 19 (3), Τσόχλας 2, Τσαϊρέλης 11 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Δέδας 9 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Καλλές 2, Μπόγρης 8, Κασελάκης 7 (1).

..................................

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης...

1ο δεκάλεπτο:

3-0 Turner με καλάθι και φάουλ στο οποίο υπέπεσε ο Χαραλαπίδης.

Βήματα ο Τσαϊρέλης.

Αποτυχημένη προσπάθεια για κάρφωμα του Turner.

3-2 Kαλλές.

3-4 Τσαϊρέλης μετά από ασίστ του Χαραλαμπίδη.

Η 5άδα του ΠΑΟΚ αυτή τη στιγμή: Χαραλαμπίδης, Cooper, Κασελάκης, Τσαϊρέλης, Καλλές.

Άστοχο τρίποντο ο Κασελάκης.

3-6 Χαραλαμπίδης μετά από ασίστ του Cooper.

Nέο άστοχο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Χαραλαμπίδη.

3-8 Τσαϊρέλης.

6-8 Fisher με τρίποντο.

6-10 Χαραλαμπίδης.

8-10 Faye.

8-13 Τσαϊρέλης, τρίποντο.

8-16 Χαραλαμπίδης, τρίποντο μετά από ασίστ του Cooper.

21-31 Τσόχλας.

Στα μισά της 2ης περιόδου βρίσκεται το παιχνίδι ...

23-31 Faye με κάρφωμα.

23-33 Payne.

26-33 Jones, όλους τους πόντους των γηπεδούχων τους σημείωσαν οι ξένοι παίκτες τους!

28-33 με 2/2 βολές του Jones.

Time out o ΠΑΟΚ.

2 λεπτά για το ημίχρονο στην Ελευσίνα

28-35 Τσαϊρέλης.

Ο ΠΑΟΚ ακόμη δεν έχει χτυπήσει ελεύθερη βολή, ενώ οι γηπεδούχοι 6 ...

30-35 Aράπης.

Time out o Πανελευσινιακός

30-37 Μπόγρης

32-37 Παπαμακάριος

Ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ στο +5 ...

Για τον Δικέφαλο σκόραραν οι: Payne 2, Χαραλαμπίδης 7, Τσόχλας 2, Τσαϊρέλης 9, Δέδας 4, Μαργαρίτης 3, Καλλές 2, Μπόγρης 6, Κασελάκης 2. Ο ΠΑΟΚ συνολικά έχει 14/21 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 0/0 βολές,  21 ριμπάουντ τα 7 επιθετικά, 10 ασίστ (από 3 ο Cooper και ο Χαραλαμπίδης), 4 κλεψίματα, 8 λάθη και μία τάπα...

Για τους γηπεδούχους 11 πόντους πέτυχε ο Jones, από 7 ο Faye και ο Turner, 3 o Fisher, 2 ο Παπαμακάριος και 2 ο Αράπης.