Πολύ κακή εμφάνιση και ... ήττα

Για την 14η αγωνιστική της Basket League, ο ΠΑΟΚ έχασε στο Βενετόκλειο της Ρόδου με 62-49 από τον Κολοσσό ...

Η σημερινή εμφάνιση του ΠΑΟΚ (ιδιαίτερα στο β' μέρος του παιχνιδιού), ήταν τραγική. Οι 19 ποντοι που σκόραραν οι παίκτες μας τα λένε όλα. Ο Δικέφαλος μπήκε στο παιχνίδι σχεδόν 4 λεπτά μετά το τζάμπολ καθώς στο διάστημα αυτό δεν έβρισκε στόχο με τίποτε. Πολλά προβλήματα απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων, κακές επιλογές στην επίθεση και ορισμένες απρόσεκτες άμυνες έφεραν τους Ροδίτες στο 6-0 και αργότερα στο 8-2.

Από εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ με την είσοδο του Δέδα κυρίως βρήκε λύσεις στην επίθεση σε συνδυασμό με την πολύ καλή παρουσία του Cooper που μοίραζε ασίστ κυρίως στον Μπόγρη. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 12-13 και το δεύτερο 29-30, αν και νωρίτερα ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά έξι πόντων (21-27).

Στο 3ο δεκάλεπτο, ένα καινούριο επιθετικό μπλακ άουτ του Δικεφάλου ήταν αρκετό να το εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι και να αρχίσουν να χτίζουν διαφορά (39-30), στα μισά της περιόδου. Το ρόδι το έσπασε ο Cooper 39-32, όμως οι παίκτες του Κολοσσού έκλεισαν το δεκάλεπτο 48-38 με καλάθι του Σίμπσον. Νωρίτερα είχε δώσει λύσεις ο Δέδα, ο οποίος ήταν ο μόνος παίκτης που σκόραρε από το τρίποντο σήμερα!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος έδειξε να μην έχει δυνάμεις για να αντιδράσει και έτσι η ήττα ήρθε φυσιολογικά με το ταμπλό να γράφει 62-49.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 29-30, 48-38, 62-49

Κολοσσός: Παπαντωνίου 15 (2), Καρ, Γεωργαλής 4, Κόμματος, Σμιθ, Στεφανίδης 7 (1), Σίμπσον 8, Τσάμης 6 (1), Οσμπι 14, Νάτζφεϊ 6

ΠΑΟΚ: Πέιν 11, Κούπερ 4, Χαραλαμπίδης 2, Τσαιρέλης 11, Δέδας 10 (2), Μαργαρίτης 3, Μπόγρης 8, Κασελάκης, Λιάπης

Κολοσσός (Πρίφτης): Παπαντωνίου 15 (2), Καρ, Γεωργαλής 4, Κόμματος, Σμιθ, Στεφανίδης 7 (1), Σίμπσον 8, Τσάμης 6 (1), Οσμπι 14, Νάτζφεϊ 6

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 11, Κούπερ 4, Χαραλαμπίδης 2, Τσαιρέλης 11, Δέδας 10 (2), Μαργαρίτης 3, Μπόγρης 8, Κασελάκης, Λιάπης

..............................................................................

Θυμηθείτε τα όσα έγιναν στη Ρόδο

Πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης, βραβεύτηκε από το Club ΠΑΟΚ Ρόδου και τον ΣΦ ΠΑΟΚ Κω, ο Νίκος Σταυρόπουλος για την πολυετή προσφορά του στην ομάδα μπάσκετ του Δικεφάλου. Κάτι αντίστοιχο είχε γίνει και χτες το βράδυ με τον Μπάνε Πρέλεβιτς.

Γεμάτο το κλειστό της Ρόδου, ενώ έντονο είναι το ασπρόμαυρο στοιχείο στις κερκίδες, καθώς περίπου 100 φίλοι του ΠΑΟΚ βρίσκονται στο ένα πέταλο.

Γίνεται η παρουσίαση των ομάδων. Όλα έτοιμα για να αρχίσει η αναμέτρηση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ...

Cooper, Χαραλαμπίδης, Κασελάκης, Τσαϊρέλης και Μπόγρης η αρχική 5άδα του ΠΑΟΚ.

1ο δεκάλεπτο:

Ο Κολοσσός πήρε το τζάμπολ, υπάρχει όμως μικρή διακοπή εξαιτίας του ότι οι φίλοι των γηπεδούχων πέταξαν χαρτάκια στο παρκέ. Κακώς πάντως η μπάλα πήγε στους γηπεδούχους αφού αυτή βγήκε έξω από τα χέρια του Τσάμη!

Λιάπης στη θέση του Cooper

Aντιαθλητικό σε βάρος του Κολοσσού (κράτημα στον Τσαϊρέλη)

21-25 Cooper

Δίνεται ανύπαρκτο φάουλ στον Δέδα!!! Μόνο το κοράκι το είδε!

3' 50" ακόμη για το ημίχρονο

21-27 Payne από τα 4 μέτρα

23-27 Σίμπσον με κάρφωμα

23-29 με καλάθι (κάρφωμα) και φάουλ του Τσαϊρέλη, χάθηκε η βολή

25-29 Όσμπι

Τime out o Μαρκόπουλος, 1:25 ακόμη για το ημίχρονο

27-29 Όσμπι

Νευρικός ο ΠΑΟΚ στις τελευταίες επιθέσεις του ...

37-30 Παπαντωνίου

Άποντος ο ΠΑΟΚ για 3,5 λεπτά, ένα ακόμη νεκρό διάστημα ...

Σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις οι παίκτες μας δεν προλαβαίνουν να εκδηλώσουν επίθεση!

39-30 Όσμπι

Πολύ κακός ο ΠΑΟΚ σε αυτό το δεκάλεπτο!

39-32 Cooper επιτέλους καλάθι μετά από 5 λεπτά!!!

48-38 Σίμπσον

Τέλος 3ης περιόδου με τον Κολοσσό να κυριαρχεί σε επίθεση και άμυνα!!!

4ο δεκάλεπτο:

Χρειάζεται πολύ μεγάλη προσπάθεια από τον ΠΑΟΚ για να γυρίσει το ματς ...

48-39 με 1/2 βολές του Μαργαρίτη

4 φάλουλ ο Γεωγαλής

50-39 Σίμπσον

Έχει χαθεί τελείως η συγκέντρωση του ΠΑΟΚ. Κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν τον Κολοσσό  στο +11

53-47 Χαραλαμπίδης

Δίνεται ανύπαρκτο φάουλ στον Κασελάκη ...

54-47 με 1/2 βολές του Παπαντωνίου

Νέες βολές στον Όσμπι...

56-47 με 2/2

Αστοχος ο Χαραλαμπίδης σε τρίποντο από τη γωνία...

58-47 Παπαντωνίου

58-49 με 2/2 βολές του Payne, 1:29 ακόμη

60-49 Στεφανίδης

24" ακόμη

Τελειωμένη υπόθεση η νίκη, ο ΠΑΟΚ θα προσπαθήσει να μην χάσει τη διαφορά με την οποία κέρδισε στη Θεσσαλονίκη...