Ήττα και από τη Νέα Κηφισιά!

Για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ, ο ΠΑΟΚ έχασε στην Αθήνα από την ΑΕ Νέας Κηφισιάς με 95-86.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκαν 17-13, αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα εντυπωσιακό σερί 0-9, προηγήθηκε 17-22, με τους Μπόγρη και Cooper να έχουν ήδη από 10 πόντους. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 19-22, αλλά είχε ήδη με 2 φάουλ Τσαϊρέλη και Cooper.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μία διαρκής προσπάθεια του ΠΑΟΚ να ανοίξει την διαφορά, αλλά πάντα οι γηπεδούχοι κατάφερναν να μειώνουν και να μένουν μέσα στο παιχνίδι. Η διακύμανση είναι χαρακτηριστική: 19-24 και 21-26, 28-34 και 33-39 με τρίποντο του Cooper. Ο Λιακόπουλος με λέι απ στη λήξη του ημιχρόνου μείωσε την διαφορά στους 3 (38-41), ωστόσο η εικόνα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε άρδην και ειδικά στην άμυνα, αφού ο ΠΑΟΚ δέχθηκε 57 πόντους!

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου (38-43), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 6-0 και προηγήθηκαν 44-43 και ξέφυγαν 52-47. Η εικόνα πλέον αντιστράφηκε, αφού η Κηφισιά προσπαθούσε να ανοίξει πλέον την διαφορά και ο ΠΑΟΚ να την μαζέψει: 52-50 με τρίποντο του Cooper, 57-50 o Vaziljevic και 57-53 ο Τσόχλας, 64-58 και 64-63 με τρίποντο του Δέδα και 2/2 βολές του Τσαϊρέλη, 66-65 λίγο αργότερα, αλλά και τρίποντο στη λήξη από τον Adegboye.

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο παιχνίδι (71-70 με τρίποντο του Δέδα και 77-75 με τρίποντο του Τσαϊρέλη), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να ξεφύγουν στο σκορ (85-75) και να πάρουν τη νίκη με 95-86.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 38-41, 69-65, 95-86

ΑΕΝ Κηφισιάς: Vasiljevic 24 (4), Λιακόπουλος 2, Crocker 29 (3), Κομποδιέτας 3 (1), Σιούτης, Garrett 2, Woods 12, Τσαλδάρης 10 (2), Adegboye 3 (1), Κακιούζης 6 (2), Μπάρλος 4.

ΠΑΟΚ: Payne 7, Cooper 20 (3), Χαραλαμπίδης 2,Τσόχλας 8 (2), Vucicevic, Τσαϊρέλης 11 (1), Δέδας 9 (3), Μαργαρίτης 13 (1), Καλλές, Μπόγρης 16, Κασελάκης, Λιάπης.

Πηγή: paokbc.gr

......................................................

Ο Σούλης Μαρκόπουλος ξεκινά με τους Κούπερ, Χαραλαμπίδη, Τσαϊρέλη, Πέιν και Μπόγρη