Νίκη με καλή εμφάνιση

Στα πλαίσια τη 24ης αγωνιστικής της Α1, ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα στην Paok Sports Arena τον ΚΑΟΔ με 77-59 παίρνοντας "εκδίκηση" για τη ήττα του πρώτου γύρου στη Δράμα.

Ο Δικέφαλος μπήκε ορεξάτος στο παρκέ και με τους Παππά - Ντικούδη να εκτελούν, πήρε ένα προβάδισμα που έφτασε και στους 7 πόντους (14-7), όμως ένα μικρό χαλάρωμα έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα της Δράμας να ισοφαρίσει με τη λήξη του δεκαλέπτου σε 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μαρκόπουλου έπαιξαν πολύ καλή άμυνα (δέχτηκαν μόλις 9 πόντους) και η διαφορά ανέβηκε στο +9 (38-29). Σημαντική η παρουσία του Στίγκερς τόσο οργανωτικά όσο και στο εκτελεστικό κομμάτι, ενώ πολύτιμη  βοήθεια έδωσε και ο Γιαννακίδης στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και πλέον το παιχνίδι είχε αρχίσει να γέρνει υπέρ του. Οι παίκτες μας έπαιξαν σφιχτή άμυνα είχαν καλές επιθετικές επιλογές και πλουραλισμό στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +17, έχοντας πρώτο βιολί τον πολύ καλό σήμερα Νίκο Παππά.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Μαρκόπουλος είδε και τον Μπόγιοβιτς να γράφει πόντους και παρά την ύστατη προσπάθεια του ΚΑΟΔ να μπει στο ματς (η διαφορά κατέβηκε μέχρι τους 13), η κόρνα της λήξης βρήκε τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια εύκολη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που τον είχε κερδίσει στην έδρα της.

Παππάς, Ντούβνιακ, Μπογιοβιτς, Ντικούδης και Στίγκερς έκαναν πολύ καλό παιχνίδι και οδήγησαν τον ΠΑΟΚ στην τελική επικράτηση με 77-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-29, 60-43, 77-59

ΠΑΟΚ: Μπόγιοβιτς 9(1), Στίγκερς 11(1), Αράπης, Αλεξιτς 7(1), Ντούβνιακ 6(1), Ντικούδης 14, Πέτγουεϊ 4, Παππάς 20(1), Γιαννακίδης 5(1), Καλλές 1, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης

ΚΑΟΔ: Χαντ 3(1), Καρύδας 4, Χαραλαμπίδης 7, Αθηναίου 3, Μίσελ 2, Κιτσούλης 6, Γέρανιτς 12, Ζάρας 2, Μπάβτσιτς 3, Κακαρούδης 3(1), Μπένας 14, Χούμας

........................................................................................

Λίγος ο κόσμος στο κλειστό, όπως συμβαίνει στα περισσότερα φετινά παιχνίδια του ΠΑΟΚ... Στο γήπεδο βρίσκεται και η Κυπελλούχος ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ που πήρε το ζεστό χειτοκρότημα των λίγων θεατών

24" ακόμα

Τέλος ημιχρόνου με τον ΠΑΟΚ να παίζει πολύ καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση του ΚΑΟΔ

73-56 Μπάβτσιτς

Αράπης, Στίγκερς, Μπόγιοβιτς, Καλαμπάκας και Ντικούδης η 5άδα του ΠΑΟΚ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα

73-57 με 1/2 βολές του Τσέρανιτς