Νίκησε το Μαρούσι και μπήκε play offs!

Για την 5η αγωνιστική των Play Out της Basket League, ο ΠΑΟΚ νίκησε το Μαρούσι με 77-62...
Photo Credits: @paokbc.gr website

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με Φρίντρικσον, Πόρτερ, Μίχαλακ, Άλστον, ΜακΝίς και σε ένα αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με το ταμπλό να γράφει στο τέλος της πρώτης περιόδου 18-18, χάρη σε βολές του Πόρτερ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, περιόρισε σημαντικά τα λάθη και στις δύο πλευρές του παρκέ και με τους Τσαϊρέλη και Πόρτερ να ηγούνται της επίθεσης, βρέθηκε στο + 10 (33-23), στα μισά της περιόδου, όμως ο Ραντούλιτσα με πέντε δικούς του πόντους μείωσε σε 33-27, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 40-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (45-44), αλλά ΜακΝίς και Πόρτερ, φρόντισαν ώστε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ να διευρυνθεί σε 51-44. Το Μαρούσι προσπάθησε να κατεβάσει και πάλι τη διαφορά, χωρίς να καταφέρει και πολλά, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 57-51.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε, εκμεταλλευόμενος την αστοχία των φιλοξενούμενων και με Πόρτερ, Μίχαλακ, ΜακΝίς, η ομάδα έφτασε στην τελική επικράτηση με 77-62.

Επόμενος αντίπαλος στα play offs θα είναι ο Παναθηναϊκός, με τη σειρά να κρίνεται στις δύο νίκες...

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-36, 57-51, 77-62

ΠΑΟΚ: Μακνίς 16, Φρίντρικσον 9, Μίχαλακ 12 (2), Άλστον 5 (1), Πόρτερ 22, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 7, Μαργαρίτης 3 (1), Ουίλιαμς 3, Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου.

Μαρούσι: Χιλ 8 (2), Στασινός 5 (1), Τζούστον 9 (1), Μπόγρης 4, Γιαννόπουλος 12 (3), Κόζι, Μπρίσκοου 1, Φιλιππάκος, Ραντούλιτσα 18 (2), Νικολαΐδης 2, Ιορδάνου, Γούνταρντ 3.