Ήττα στο Λαύριο στο ντεμπούτο του Πόρτερ...

Για τη 2η αγωνιστική των play out της Basket League, ο ΠΑΟΚ έχασε εκτός έδρας με 89-85 από το Λαύριο ...
Photo Credits: @esake.gr website

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Φρίντρικσον, Πόρτερ, Σχίζα, Άλστον και ΜακΝίς με τον τελευταίο να κάνει πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο  έχοντας οκτώ πόντους με 4/4 δίποντα, ένα δεκάλεπτο που βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 22-24, ελέγχοντας από ένα σημείο και μετά το παιχνίδι κάτω από τις δύο ρακέτες!

Ο Μίχαλακ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι με συνεχή τρίποντα έφτασαν στο 47-39. Το ημίχρονο τελείωσε 47-42 με τρίποντο του Τσιακμά, με τον Πόρτερ πάντως να μην συνδέεται όπως θα περιμέναμε με το καλάθι, καθώς ήταν άστοχος, έχοντας 0/5 σουτ και 1/2 βολές.

Στην τρίτη περιόδο με τρίποντα από Μουράτο και Φλάτεν γράφτηκε το +11 (53-42) για το Λαύριο, όμως κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ αντέδρασε. Ο Πόρτερ σκόραρε και με δύο τρίποντα του Μίχαλακ το σκορ έγινε 60-55, χωρίς πάντως η αντεπίθεση να συνεχιστεί  με αποτέλεσμα το ταμπλό να δείχνει 70-56 και την περίοδο να ολοκληρώνεται 72-62.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης το Λαύριο με τρίποντο του Φλάτεν βρέθηκε στο +15   (81-66), ο ΠΑΟΚ απάντησε με τρίποντα των Μίχαλακ και Πόρτερ και με τον ΜακΝίς κατέβασε τη διαφορά στο 81-76. Μουράτος και Καστανέδα σκόραραν δύσκολα καλάθια και το σκορ πήγε πάλι σε διψήφια διαφορά, 86-76.

Με πέντε πόντους του Πόρτερ, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 87-81 και ο Μαργαρίτης σε 87-83, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Φρίντρικσον έχασε λέι απ, ο Μίχαλακ αστόχησε στο τρίποντο, στα 3,5'' ο Καστανέδα με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 47-42, 72-62, 89-85

Λαύριο: Φλάττεν 12 (3), Μουρ 7, Μουράτος 19 (4), Γκρόμοβς 4, Θόρντον 16 (3), Καστανέδα 13 (1), Ζάρας 7 (1), Χόρτσλερ 11 (1), Δεϊμέζης, Βαζούκης.

ΠΑΟΚ: ΜακΝίς 14, Σχίζας, Φρίντρικσον 11, Άλστον 3, Πόρτερ 14 (2), Τσιακμάς 5 (1), Τσαϊρέλης 6, Μαργαρίτης 6, Ουίλιαμς 4, Αρσενόπουλος 4, Σωτηρίου, Μίχαλακ 18 (4).