Συντριβή ΠΑΟΚ στο Περιστέρι

Μια πολύ βαριά ήττα υπέστη ο ΠΑΟΚ mateco στο Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου από το Περιστέρι, χάνοντας με 71-35 για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Χωρίς ενέργεια από την υπερπροσπάθεια της περασμένης Τρίτης στην Προύσα και τις δύο παρατάσεις που χρειάστηκαν στο παιχνίδι με την Tofas, αλλά και χωρίς τον Beliauskas που τραυματίστηκε στη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ mateco ηττήθηκε με 71-35 από το Περιστέρι bwin για την 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το Περιστέρι bwin ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκε 13-4 πριν την συμπλήρωση του 5ου λεπτού και διατήρησε τον έλεγχο ως το τέλος του αγώνα. Στην πρώτη φάση του αγώνα, ο Jamuni McNeace αισθάνθηκε ενόχληση στο δεξί του πόδι και βγήκε προσωρινά από το παιχνίδι, ενώ ο Laurynas Beliauskas που τραυματίστηκε στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου δεν επέστρεψε στο παιχνίδι.

Το Περιστέρι προηγήθηκε 46-24 στο ημίχρονο και άνοιξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στη συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ mateco έμεινε για περισσότερα από 8 λεπτά χωρίς πόντο στη διάρκεια της τρίτης περιόδου και αναπόφευκτα η διαφορά ξέφυγε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 57-24 ξεκινώντας με σερί 11-0, ο ΠΑΟΚ mateco πέτυχε μόλις 4 πόντους στην τρίτη περίοδο και το Περιστέρι ήταν μπροστά 57-28 στο 30ό λεπτό! Ο ΠΑΟΚ mateco δεν κατάφερε ούτε στν τέταρτη περίοδο

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 46-24, 57-28, 71-35

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin: Mitrou-Long 12 (1), Ragland, Dangubic 2, Ξανθόπουλος, Love 19 (3), Πουλιανίτης 2, Κασελάκης 10 (2), Renfro 5, Williams 4, Thompson 8, Χουγκάζ 6 (1), Ζούγρης 3.

ΠΑΟΚ mateco: Gilmore 2, McNeace 2, Harrison 8, Τσιακμάς 6, Σχίζας 5, Τσαϊρέλης 6, Fridriksson 4, Μαργαρίτης, Αρσενόπουλος 2, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου, Beliauskas.

Πηγή κειμένου: paokbc.gr