Ήττα στην Πάτρα από τον Προμηθέα

Με ήττα έκλεισε το 2023 ο ΠΑΟΚ mateco, καθώς έχασε με από τον Προμηθέα στην Πάτρα.

Ήταν το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, αλλά ταυτόχρονα και το πρώτο για τον δεύτερο γύρο της Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι είχαν από το ξεκίνημα του αγώνα προβάδισμα στο σκορ. Προηγήθηκαν 13-10 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, στη λήξη του οποίου το σκορ ήταν 20-16. Με καλάθι του Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ mateco πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (23-24 στο 12'30''), αλλά αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή στο παιχνίδι που η ομάδα μας προηγήθηκε. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα (40-30 στο 18') και ο Smith με τρίποντο μείωσε 40-33 στο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 52-46 στο 25ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα σε αυτά ή και μεγαλύτερα επίπεδα στη συνέχεια. Προηγήθηκαν 60-51 στη λήξη της τρίτης περιόδου και καθώς αρκετοί παίκτες του ΠΑΟΚ mateco είχαν φορτωθεί με φάουλ, δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 40-33, 60-51, 80-73.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Reynolds 14 (3), Cowan 22 (2), Πλώτας, Κόνιαρης 3 (1), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος 3 (1), Coffey 7, Stephens 8, Echenique 14, Hale 9 (2).

ΠΑΟΚ mateco: Smith 9 (1), Gilmore 7, Harrison 10 (1), Τσιακμάς 2, Σχίζας, Τσαϊρέλης 4, Fridriksson 13 (2), Μαργαρίτης 9, Alston 14, Beliauskas 9 (2).