Κράταγε το καλύτερο για το τέλος!

Στο 3ο και τελευταίο του παιχνίδι που έδωσε ο ΠΑΟΚ στη Σμύρνη στο τουρνουά της Καρσίγιακα, έδειξε πολύ καλά στοιχεία και έχασε δύσκολα από τους ... οικοδεσπότες με 80-72 στο τέλος.

Το καλύτερό του παιχνίδι κράτησε για το τέλος ο ΠΑΟΚ, που μπορεί να ηττήθηκε με 80-72 από την πρωταθλήτρια Τουρκίας Pinar Karsiyaka, αλλά έχει πολλά θετικά από το συγκεκριμένο ματς. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ανταγωνιστική σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο και έχασε το παιχνίδι στις λεπτομέρειες.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βασιλειάδη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 12-10 και κατάφερε να το διατηρήσει ως το τέλος της πρώτης περιόδου, όταν και πάλι με τρίποντο που σημείωσε ο Τσόχλας πέρασε μπροστά 18-17. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανοίξουν την διαφορά και προηγήθηκαν 22-18, αλλά ο Κακαρούδης με τρίποντο μείωσε στον πόντο (22-21). Στα μισά της δεύτερης περιόδου ωστόσο, η Karsiyaka ξέφυγε με 6 (32-26), πήγε ακόμη και στο +11 (42-31), αλλά ο ΠΑΟΚ επανήλθε και με τρίποντο του Κακαρούδη στη λήξη του ημιχρόνου, μείωσε 42-36.

Η τρίτη περίοδος ήταν εξαιρετική για τον ΠΑΟΚ, που έμεινε πίσω στο σκορ με 8 πόντους (53-45), αλλά επανήλθε και το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο. Με τον Βασιλειάδη να φτάνει πολύ γρήγορα τους 17 πόντους (με 5 τρίποντα), ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά και με τρίποντο του Tepic κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (57-56) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Αν και διατήρησε το προβάδισμα με τρίποντο του Κακαρούδη (63-62), ο ΠΑΟΚ συνάντησε και εχθρική διαιτησία, αλλά και δυσκολίες σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6 πόντους (69-63) στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ο Κακαρούδης μείωσε 69-66 και με νέο τρίποντο ισοφάρισε 72-72 στο 38ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 στα τελευταία δύο λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί

Τα Δεκάλεπτα: 17-18, 42-36, 56-57, 80-72

PINAR KARSIYAKA: Ragland 17 (3), Palacios 10, Baydul 12 (2), Guven 3, Altintig 9 (3), Gonlum 8 (1), Gabriel 13, Carter 4, Sipahi 4, Senturk.

ΠΑΟΚ: Duvnjak 2, Tepic 9 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (5), Κακαρούδης 20 (6), Τσόχλας 12 (4), Δέδας 2, Κώττας, Balaban 4, Markovic 6.

.........................................................

Ο Δικέφαλος έχει γνωρίσει την ήττα στα δύο πρώτα παιχνίδια, από την Trabzonspor με 87-54 και από την TED Ankara με 74-66.

Και πάλι η κατοχή για τον ΠΑΟΚ, 23" για το δεκάλεπτο

Τέλος 1ης περιόδου με τον Τέπιτς να αστοχεί στο τελευταίο σουτ και τον ΠΑΟΚ να έχει συνολικά 2/11 δίποντα, 2/4 βολές και 4/9 τρίποντα. Πρώτος σκόρερ ο Κώστας Βασιλειάδης με 6 πόντους

2ο δεκάλεπτο

Τσόχλας, Λιάπης, Tepic, Κακαρούδης και Balaban ξεκινούν στη δεύτερη περίοδο...

39-31 με καλάθι και φάουλ

41-31 μετά από λάθος του Τσόχλα... Kαι τεχνική ποινή σε βάρος του ΠΑΟΚ!

3ο δεκάλεπτο

Το δεκάλεπτο ξεκινάει με λάθος του Τέπιτς και καλάθι και φάουλ των γηπεδούχων, 45-36

4:18 για το δεκάλεπτο

53-48 με απίστευτο τρίποντο του Βασιλειάδη από τη γωνία και εκτός ισορροπίας!!!

53-50 Τέπιτς μετά από ασίστ του Βασιλειάδη

54-50 με 1/2 βολές

Λάθος πάσα ο Κακαρούδης, χάθηκε η κατοχή ...

59-60 Τσόχλας

Κερδίζει το επιθετικό ο Κακαρούδης, αλλά υποπίπτει και ο ίδιος στην επόμενη επίθεση...

62-60 με καλάθι και φάουλ

7:23 για το τέλος

62-63 Κακαρούδης!!!

65-63

Ο Κακαρούδης αστοχεί από κοντά, μένει η κατοχή στον ΠΑΟΚ, για να χαθεί τελικά η επίθεση με άστοχο σουτ του Τσόχλα