Φιλική νίκη επί των Τρικάλων

Πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα για τους προπονητές, βγήκαν από το σημερινό φιλικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ με τα Τρίκαλα. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε σε ένα παιχνίδι που κράτησε 50 λεπτά και 5 δεκάλεπτα με 99-80.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν για τέσσερα δεκάλεπτα με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί 83-71 και στον έξτρα δεκάλεπτο το επί μέρους σκορ ήταν 16-9.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 40-22 μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου, τα Τρίκαλα με σερί 0-18 ισοφάρισαν 40-40 στη λήξη του ημιχρόνου με ξεκίνησαν με νέο σερί το δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκαν 40-44. Εκεί ήρθε η αντίδραση του ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα και έφτασε στην επικράτηση ανοίγοντας το σκορ στην τέταρτη περίοδο (83-71).

Στο έξτρα δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε αρχικά με τους Λιάπη, Vucicevic, Δέδα, Κώττα και Καλλέ και τα Τρίκαλα με Ματαλών, Sapp, Λεκάκη, Ewing και Θώδο.

Τα Δεκάλεπτα: 20-14, 40-40, 58-57, 83-71, 99-80

ΠΑΟΚ: Payne 13, Cooper, Χαραλαμπίδης 10 (2), Τσόχλας 11 (3), Vucicevic 3 (1), Τσαϊρέλης 8, Δέδας 23 (7), Μαργαρίτης, Καλλές 6, Μπόγρης 12, Κασελάκης 7 (2), Λιάπης 5 (1), Κώττας 1.

ΤΡΙΚΑΛΑ BCAries: Ewing 16 (2), Evans 4, Δεληγιάννης 6, Sapp 14 (2), Porrini 7, Νικολόπουλος 5 (1), Ματαλών 2, Perinusic 7 (1), Πάνος 17, Λεκάκης 2, Θώδος.