Ήττα στο φινάλε για το εφηβικό...

Η εφηβική ομάδα του ΠΑΟΚ συμμετέχοντας στο Final-four της ΕΚΑΣΘ, γνώρισε την ήττα στον ημιτελικό από τον "Μαντουλίδη" με 66-61, αν και βρέθηκε να είναι μπροστά στο σκορ με 14 πόντους στην 3η περίοδο του παιχνιδιού...

Πολύς κόσμος έδωσε το παρόν στο κλειστό της Μίκρας, που ήταν σήμερα σχεδόν γεμάτο. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα (5-0), όμως στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 7-8, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 14-17. Ο "Δικέφαλος" πήρε πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο κυρίως από τους Λιάπη και Βαρυτιμίδη. Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Μαντουλίδης έτρεξε ένα σερί 9-2 και έφερε το παιχνίδι στο 23-19. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα 17-2 και ξαναβρέθηκε μπροστά στο σκορ με 25-33 στα μισά της περιόδου, παίζοντας στο διάστημα αυτό καταπληκτική άμυνα και έχοντας τον Βαρυτιμίδη και τον Λιάπη αιχμή του δόρατος. Το ημίχρονο έληξε 27-38, με τον ΠΑΟΚ να έχει μια διαφορά 11 πόντων, απέναντι στην ομάδα που ήταν ένα από το φαβορί του F4.

Στο 3ο δεκάλεπτο αν και ο ΠΑΟΚ έφτασε στην αρχή του τη διαφορά στο +14 (27-41), το χαλαρωμα των παικτών του Βαβρίτσα επέτρεψε στους παίκτες του "Μαντουλίδη" να μειώσουν αρχικά σε 34-41 με 5 αναπάντητους πόντους και στη συνέχεια σε 38-42 στα μισά της 3ης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ξαναέχτισε τη διψήφια διαφορά 39-49 για να την χάσει όμως εκ νέου στη συνέχεια, όταν οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 48-52, με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Μαντουλίδης έχοντας βρει πλέον καλό ρυθμό, μείωσε σε 50-52 όμως ο Αμπαράς με 2 τρίποντα έστειλε  τη διαφορά στο +6 (52-58). Ένα λεπτά πριν το φινάλε το ματς ήρθε στα ίσα 61-61, και στη συνέχεια ο Μαντουλίδης 40" πριν τη λήξη πέρασε μετά από ώρα μπροστά με 64-61.  Ο Λιάπης αστόχησε στο τρίποντο και κάπου εκεί όλα τελείωσαν...

Λιάπης (έπαιξε τραυματιας στο τελευταίο δεκάλεπτο), Αμπαράς, Βαρυτιμίδης (φορτώθηκε φάουλ και δεν μπόρεσε να βοηθήσει πολύ στην 4η περίοδο) και Τσεσμετζής τράβηξαν το κουπί στο σκοράρισμα, αλλά δυστυχώς οι πόντοι που πέτυχαν δεν αποδείχτηκαν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στον ΠΑΟΚ. Από την άλλη πλευρά ο Ναούμης ήταν όλα τα λεφτά για τον "Μαντουλίδη"!

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 27-38, 48-52, 66-61

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ: Νικολάου 3 (1), Παπαρέγκας 3 (1), Σιόλογκας 13, Χριστοδούλου, Δεληγεώργης 9, Ναούμης 17 (4), Ελευθερίου 2, Σλαφτσάκης 10, Βελισσαρίου 5 (1), Μπακιτρτζής 4, Θωμαϊδης, Γεωργάκης.

ΠΑΟΚ: Λιάπης 15 (3), Τσεσμετζής 7, Κωνσταντινέλης, Γιαμούκης, Αμπαράς 15 (5), Γκουτζιομήτρος, Γκάτζιας 2, Μπανιώτης 2, Πάππος , Μαλούνας 1, Ντομόπουλος , Βαρυτιμιάδης 19 (3) .