Θετικό το πρώτο δείγμα γραφής (vid)

Στο πρώτο φετινό φιλικό της, η ομάδα μπάσκετ του Δικεφάλου κέρδισε την Gaziantep στην PAOK Sports Arena με 90-80, παίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού εξαιρετικά!

Η Gaziantep ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 15 πόντων (10-25) στο 9΄, για να ολοκληρωθεί τελικά η πρώτη περίοδος με τους Τούρκους να προηγούνται με 12-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έκλεισε τη διαφορά και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την Gaziantep να προηγείται με 38-40. Στο τρίτο δεκάλεπτο, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (63-63), κάτι που πέτυχε ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 90-80.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Lucky Jones με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Kevin Dillard είχε 16 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Εντυπωσιακός κάτω από τα καλάθια ήταν και ο Ousman Krubally, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους και 15 ριμπάουντ! Από την Gaziantep ξεχώρισαν ο Cameron Clarke με 19 πόντους και ο Sean Armand με 17.

Στην πρώτη του φετινή παρουσία μπροστά στο κοινό του, ο ΠΑΟΚ έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, κερδίζοντας το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου που βρέθηκε στο «Παλατάκι». Το επόμενο φιλικό για τον ΠΑΟΚ είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή 10 Σεπτεμβρίου (18:00) στο κλειστό γήπεδο της ΧΑΝΘ με αντίπαλο το Ρέθυμνο για τα «Μαυροσκούφεια».

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 38-40, 63-63, 90-80

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Dillard 16 (1), Klassen 9, Χρυσικόπουλος 6, Krubally 13, Κόνιαρης 6 (1), Τσόχλας 7 (1), Μαργαρίτης 9 (1), Καραμανώλης 3 (1), Jones 21 (4)

Gaziantep (Δέδας): Armand 17 (1), White 15 (2), Balazic 11 (3), Hacieva 2, Clarke 19 (2), Eryuz 6 (2), Ugur 7 (1), Cinko 3 (1).