Αριθμοί: Κολοσσός - ΠΑΟΚ

Από esake.gr: Το 10-0 που έχει στη Θεσσαλονίκη δίνει στον ΠΑΟΚ το συνολικό προβάδισμα έναντι του Κολοσσού H Hotels στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ όμως τα παιχνίδια της Ρόδου είναι μια διαφορετική υπόθεση με τους γηπεδούχους να μετρούν σε αυτά επτά νίκες σε εννιά αγώνες.
Πηγή: esake.gr

Η ιστορία των αγώνων των δύο ομάδων στο Βενετόκλειο, άρχισε με τον Κολοσσό H Hotels να μετράει έξι διαδοχικές νίκες, μία εκ των οποίων στην παράταση την περίοδο 2009-2010 με 80-77. Ολες οι νίκες των γηπεδούχων από το 2005-2006 μέχρι το 2011-2012 –με την παρένθεση της Α2 της περιόδου 2006-2007- σημειώθηκαν με μονοψήφιες διαφορές.

Την περίοδο 2012-2013 ο ΠΑΟΚ... έσπασε το ρόδι νικώντας με 70-65 καθοδηγούμενος από τον Ουίλ Χάτσερ που είχε 15 πόντους. Ωστόσο στο παιχνίδι της επόμενης σεζόν (2013-2014) οι Ρόδιοι σημείωσαν τη μοναδική νίκη με διψήφια διαφορά αυτών των εννιά αγώνων. Επικράτησαν με 62-49 παίρνοντας 15 πόντους από τον Νώντα Παπαντωνίου.

Στο αντίστοιχο περσινό παιχνίδι ο «Δικέφαλος» σημείωσε τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του επί του Κολοσσού H Hotels για την Basket League ΣΚΡΑΤΣ, επικρατώντας με 69-67 και έχοντας ως κορυφαίο τον Οντουμ με 16 πόντους, πέντε ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.