Πάει για το «οκτώ στα οκτώ»

«Επτά στα επτά» μετράει ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα απέναντι στον Πανθρακικό! Μηδέν απώλειες στα χρόνια της Superleague, ενώ επικράτησε και φέτος στο κύπελλο...
Πηγή: gazzetta.gr

Η παράδοση «δείχνει» ξεκάθαρα «άσο», με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να βρίσκουν πάντα τον τρόπο να φτάνουν στη νίκη εναντίον της ομάδας από την Κομοτηνή. Ακόμη και πέρσι, σχεδόν τέτοια εποχή, όταν ο Πανθρακικός προηγήθηκε με 2-1 στο 54ο λεπτό, με γκολ των Δημήτρη Παπαδόπουλου και Φακούντο Περέιρα, μέσα σε τρία λεπτά (62'-65') κατάφερε και «γύρισαν» το ματς (3-2).

Ο ΠΑΟΚ μετράει επτά νίκες ως γηπεδούχος κόντρα στον Πανθρακικό, που μέχρι το περσινό ματς στις 30 Νοεμβρίου 2014, δεν είχε σκοράρει στην Τούμπα! Οι νίκες του ΠΑΟΚ με μηδέν παθητικό: 2-0 (18/01/09), 3-0 (06/03/10), 1-0 (26/08/12), 3-0 (23/02/14).

# Συνολικά η προϊστορία είναι υπέρ των ασπρόμαυρων, καθώς σε 12 ματς (πρωτάθλημα – κύπελλο) το σκορ είναι... 11-1. Ο Πανθρακικός μόλις πέρσι κατάφερε να κερδίσει (3-1 στην Κομοτηνή) τον ΠΑΟΚ.

# Ο «Δικέφαλος» έχει επικρατήσει των «σταχυοφόρων» με τέσσερις διαφορετικούς προπονητές: Σάντος (ο Πορτογάλος μετρούσε 4/4 μέσα – έξω) , Δώνης, Στέφενς, Αναστασιάδης.

# Αν κάτι πολύ δύσκολα θα καταρριφθεί είναι ο αριθμός εισιτηρίων σ' ένα ΠΑΟΚ – Πανθρακικός. Στις 6 Μαρτίου 2010, με τον ΠΑΟΚ στα πάνω του, κόπηκαν 20.013 εισιτήρια στο 1-0 της Τούμπας.