Ανετα Καρσίγιακα και Μπουντούτσνοστ

Εύκολο έργο είχαν τόσο η Καρσίγιακα απέναντι στην Βέντσπιλς, όσο και η Μπουντούτσνοστ που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη κόντρα στη Ζιέλονα Γκόρα για τον 6ο όμιλο του Eurocup στον οποίο μετέχει και ο ΠΑΟΚ.
Πηγή: superbasket.gr

Η Καρσίγιακα έφυγε με το διπλό από την έδρα της Βέντσπιλς με 72-81 και έτσι μετρά δύο νίκες και μία ήττα, όσες και ο ΠΑΟΚ, μόνο που βρίσκεται μια θέση πιο κάτω από τον «δικέφαλο του βορρά» στην βαθμολογία του ομίλου. Η Καρσίγιακα είχε τον έλεγχο του ματς καθόλη την διάρκειά του και πάρα την χαλάρωση που έδειξε στην τελευταία περίοδο, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την Βέντσπιλς. Πρωταγωνιστές της Καρσίγιακα ήταν ο γνώριμός μας από την θητεία του την σεζόν 2013-2014 στο Ρέθυμνο, Κένι Γκάμπριελ και οι Μπόμπι Ντίξον και Χουάν Παλάσιος με 18 πόντους ο καθένας, ενώ ο άλλοτε παίκτης του Πανιωνίου, Τζο Ντίμπλερ είχε 16 πόντους.

Την πρώτη της νίκη πήρε η Μπουντούστνοστ με 76-90 απέναντι στην Ζιέλονα Γκόρα, που ακόμη δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης. Η Μπουντούτσνοστ έφτασε στη νίκη χάρη στην απόδοσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο, οπότε και είχε επιμέρους σκορ 18-30. Οι Τζέι Αρ Ρέινολντς και Σουάντ Σέχοβιτς με 17 πόντους ο καθένας οδήγησαν τους νικητές.