Θρίαμβος στη δεύτερη παράταση για τους Εφήβους (89-85)!

Σπουδαία νίκη μετά από δύο παρατάσεις πήρε η Εθνική Εφήβων κόντρα στην Ισπανία, με 89-85 ξεκινώντας «με το δεξί» στη β' φάση του Ευρωμπάσκετ Εφήβων, που γίνεται στην Τουρκία. Η Εθνική μας αντιμετωπίζει την Τρίτη (29/7) στις 18:30 τη Σερβία.
Πηγή: basketplus.gr

Ο Σταμάτης ήταν αυτός που «καθάρισε» για την Ελλάδα, με τρία τρίποντα μκαι δύο καθοριστικές βολές στη δεύτερη παράταση, αν και στο τέλος της κανονικής διάρκειας αστόχησε στην εκπνοή. Ο γκαρντ του Πανιωνίου είχε 31 πόντους (με 9/24 σουτ) με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Εκπληκτικό ματς έκανε ο Χαραλαμπόπουλος με 25 πόντους, 18 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 τάπες, ενώ «ογκόλιθος» στην άμυνα 14ρ., 6κοψ.) ήταν ο Παπαγιάννης και καθοριστικά τρίποντα πέτυχε ο Οικονομόπουλος.

Η Εθνική μας ξεκίνησε καλύτερα και με καλή άμυνα και κυριαρχία στα ριμπάουντ προηγήθηκε με 14-17 στο δεκάλεπτο. Τα δεδομένα άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο και οι Ισπανοί εγκλώβισαν τους διεθνείς μας, παίρνοντας το προβάδισμα (32-29, Χαραλαμπόπουλος 9π., 11ρ.).

Με τον Σταμάτη να δίνει λύσεις η Ελλάδα πέρασε με 34-38, όμως ήρθε ένα σερί 13-0 των Ισπανών για να γράψει το 47-38, στο 26'.30''. Η Εθνική μας μείωσε σε 47-43, πριν το 51-43 του 30'.

Η Ισπανία ξεκίνησε με 5-2 το τρίτο δεκάλεπτο κα ξαναπήρε διψήφια διαφορά (56-45). Λίγο αργότερα ξεκίνησε η αντεπίθεση της Ελλάδας. Η Εθνική μας με τον Κόνιαρη και τον Οικονομόπουλο να συμπαρίστανται επιθετικά στον Χαραλαμπόπουλο, μετέτρεψε το 59-49 σε 59-62 στο 37'. Οι Ισπανοί ξαναπέρασαν με 63-62 και στα 43'' ο Σταμάτης αστόχησε. Ο Γκαρσία έκανε επιθετικό φάουλ στα 30'' και στα 22'' ο Οικονομόπουλος με «βόμβα» έγραψε το 63-65. Στα 8'' ο Αλόνσο με 2/2 βολές έφερε το ματς στα ίσια (65-65) και με τη λήξη ο Σταμάτης αστόχησε, με αποτέλεσμα να πάει το ματς στην παράταση.

Οι Ισπανοί μετέτρεψαν το 65-67 σε 69-67 αλλά Σταμάτης και Παπαγιάννης ξανάβαλαν μπροστά την Εθνική μας (69-71). Στα 1'.45'' ο Οικονομόπουλος πέτυχε νέο καθοριστικό τρίποντο γράφοντας το 70-74. Στα 38'' ο Μουράτος έκανε λάθος και 21'' πριν από το τέλος ο Γκαρσία έφερε το ματς στον πόντο (73-74). Στα 20'' ο Σταμάτης με 1/2 βολές έκανε το 73-75. Στα 4'' ο Μπιλής έκανε φάουλ στον Γκαρσία ο οποίος με 2/2 βολές έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Δύο τρίποντα του Σταμάτη έγραψαν το 79-81 και ο ίδιος με 1/2 βολές έκανε το 79-82. Ο Γκαρσία ενάμισι λεπτό πριν το τέλος μείωσε σε 81-82 αλλά ο Χαραλαμπόπουλος απάντησε (81-84). Στα 49'' (82-84) ο ίδιος αστόχησε αλλά ο Παπαγιάννης πήρε καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ και ο Σταμάτης με τρίποντο στα 28''΄έγραψε το 82-87. Στα 22'' ο Αλόνσο μείωσε σε 84-87 αλλά στα 11'' ο Σταμάτης ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών (85-89).

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-29, 51-43, 65-65 (κ.α.), 75-75 (α' παρ.), 85-89.

Ισπανία (Κουσπινέρα): Γκάγκο 2, Γκαγιάρδο 6 (2), Ιτούρια 2, Ορόθ, Γκαρθία 17 (1), Αλόνσο 29 (1), Μαρτίνεθ 7 (1), Χιμένεθ 4, Ντίαθ 2, Μεντιόλα 2, Σορόγια 2, Σίμα 12.

b(Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Κόνιαρης 10, Κώττας 1, Οικονομόπουλος 10, Μήτογλου 5, Μουράτος 1, Μπιλλής, Σταμάτης 31 (4), Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 25 (2).