Πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο μετά από οκτώ χρόνια…

Από paok24.com: Πότε ηττήθηκε για τελευταία φορά στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» ο Δικέφαλος;

Στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων «πλήγωσε» τον ΠΑΟΚ ο ΟΦΗ! Ο Αμπάντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ωραία ατομική ενέργεια χαρίζοντας έτσι τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» γνώρισε την ήττα σ' ένα γήπεδο όπου διατηρεί εξαιρετική παράδοση τα τελευταία χρόνια. Η χθεσινή νίκη του ΟΦΗ ήταν η πρώτη απέναντι στον ΠΑΟΚ μετά από οκτώ χρόνια.

Πιο συγκεκριμένα, οι Κρητικοί είχαν να κερδίσουν τον Δικέφαλο από την σεζόν 2014-15. Τότε, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ «καιγόταν» για τη νίκη (ήταν 2ος), απέναντι σε έναν ελλιπή ΟΦΗ, που προηγήθηκε με τον Τζορτζ στο 11′ και ο ίδιος παίκτης στο 34′ από την άσπρη βούλα σημείωσε το 2-0. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 52′ με τον Παπαδόπουλο, για να κάνει το 3-1 στο 82′ ο Κουτσιανικούλης.

Από τότε μέχρι χθες, οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στο Ηράκλειο έξι φορές με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 4 νίκες και 2 ισοπαλίες απέναντι στους Κρητικούς.