Η 9η συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ σε τελικό A1

Από "Η Ασπρόμαυρη Βίβλος / facebook": Break από το πρώτο ματς για τον ΠΑΟΚ στη Νέα Ιωνία και 0-1 στη σειρά των τελικών που κρίνεται στις τρεις νίκες.
Πηγή: Η Ασπρόμαυρη Βίβλος / facebook

Σημειώνουμε πως όποτε έκανε break σε σειρά τελικών, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε και τον τίτλο.

Ήταν η 9η συνεχόμενη νίκη του ΠΑΟΚ σε τελικό A1, καθώς από τον Μάιο του 2018 δεν έχει χάσει ποτέ, εντός ή εκτός, καθαρίζοντας όλες τις σειρές με «σκούπα».

Το 7-9 του πρώτου ημιχρόνου στη Νέα Ιωνία ισοφαρίζει την καλύτερη αμυντική επίδοση του ΠΑΟΚ στα 28 παιχνίδια του στην Αθήνα κόντρα στον ΟΦΝΙ. Ο ΠΑΟΚ, που έφτασε να προηγείται και με 5 γκολ διαφορά (2-7), δίχως την πρώτη του σκόρερ (Μαρία Χατζηπαρασίδου), θέλει να τηρήσει την παράδοση που του δίνει τη νίκη όταν προηγείται με 2 γκολ στο ημίχρονο στη Νέα Ιωνία (2017-18, 2018-19, 2021-22) και γενικώς το αήττητο κόντρα στον συγκεκριμένο αντίπαλο εντός και εκτός.