Τούμπα της… ανατροπής για τέταρτη φορά

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 2-1 από τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα σε ένα ματς που προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο αλλά δέχθηκε μεγάλη ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά στην επανάληψη.
Πηγή: skgsports.gr

O «Δικέφαλος» προηγήθηκε για πέμπτη φορά στα έξι παιγνίδια του πρωταθλήματος, ωστόσο έπαιξε και πάλι με τη φωτιά και δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα, όπως συνέβη και στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ.

Ο Παναθηναϊκός που είχε να κερδίσει στην Τούμπα από τον Μάιο του 2017 και τότε με ανατροπή (ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές, αλλά οι «πράσινοι» γύρισαν το ματς και κέρδισαν 2-3) μετρώντας πέντε ήττες και τρεις ισοπαλίες στα ντέρμπι που ακολούθησαν στο στάδιο της Τούμπας.

Αυτή ήταν η τέταρτη φορά που ο Παναθηναϊκός ανατρέπει το εις βάρος του σκορ ως φιλοξενούμενος κόντρα στον ΠΑΟΚ, που έχει να υπερηφανεύεται για την σπουδαία ανατροπή που πέτυχε την σεζόν 1970-71 απέναντι στο «τριφύλλι» από 0-2 σε 3-2 και μάλιστα για δεύτερη φορά μέσα σε ένα μήνα, καθώς είχε προηγηθεί η νίκη-ανατροπή με το ίδιο τρόπο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.