Δεν άντεξε

Από paok24.com: Την έβδομη της ήττα σε 12 παιχνίδια γνώρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΟΚ που δεν τα κατάφερε κόντρα στον Παναθηναϊκό (57-66) στο «Παλατάκι» σε εξ' αναβολής αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Α1.
Δεν άντεξε

Καθοριστικής εξέλιξης η τελευταία περίοδος με τον Δικέφαλο να βρίσκει καλάθι τρία λεπτά πριν το φινάλε και τις φιλοξενούμενες νωρίτερα να ανεβάζουν τη διαφορά.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο με την Καρλάφτη να δίνει προβάδισμα (12-8) στον ΠΑΟΚ που δεν το διατήρησε όμως, αφού οι «πράσινες» πέρασαν μπροστά με 15-18 στο φινάλε.

Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να εναλλάσσεται και τις φιλοξενούμενες να πηγαίνουν μπροστά στα αποδυτήρια με 36-37.

Αντίδραση ΠΑΟΚ στο +7 του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (41-48). Βελτιώνοντας την άμυνα και με λύσεις από Κιλαζίδου, Χόλιβει, Μάντεν ο Δικέφαλος έφερε το ματς στα ίσια (50-50), αλλά οι φιλοξενούμενες στο φινάλε προηγήθηκαν εκ νέου (50-53).

Οι παίκτριες του Κεραμιδά προσπάθησαν να βάλουν την μπάλα στην ρακέτα χωρίς όμως να βρουν λύσεις, κάτι που επέτρεψε στις «πράσινες» με την Ριντ να «ξεφύγουν» με διψήφια διαφορά (50-62). Τυπικής διαδικασίας τα τελευταία λεπτά με το τελικό 57-66 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Νέο ντέρμπι για τον ΠΑΟΚ που το Σάββατο φιλοξενείται στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό στις 16:00.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-37, 50-53, 57-66.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς) : Χόλιβει 17 (11 ριμπάουντ), Μάντεν 13, Χαιριστανίδου 2, Μακιτάλο 8 (2), Κατσαμούρη 1, Τόλη Ε., Καρλάφτη 9 (3), Κιλαζίδου 7.