Έχασε το αήττητο με ... βαριά ήττα! (1984)

Ο αήττητος ως την 14η αγωνιστική ΠΑΟΚ της περιόδου 1983-1984, γνώρισε σαν σήμερα στις 8/1/1984, βαριά ήττα στη Μουνιχία από τον Εθνικο με 3-0!
Πηγή: aspromavresistories.blogspot.com

Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής και οι παίκτες του Παλ Τσερνάι είχαν καταφέρει ως εκείνη τη μέρα να είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, έχοντας όμως 9 ισοπαλίες και 5 νίκες, με βαθμολογική συγκομιδή 19 πόντων...

Ο ΠΑΟΚ έχασε όχι από έναν μεγάλο αντίπαλο, αλλά κυρίως από τον κακό εαυτό του! Η απόδοση της ομάδας ήταν απογοητευτική στο α' ημίχρονο, διορθώθηκαν κάπως τα πράγματα στην επανάληψη αλλά τα πολλά λάθη των παικτών μας αποδείχτηκαν καθοριστικά, ώστε να έρθει η βαριά ήττα.

Το σκορ άνοιξε στο 9' ο Πήττας, το 2-0 έγινε στο 76' με τον Κοττίδη μετά από λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Φούρτουλα και το 3-0 σημειώθηκε στο 88' από τον Λιόλιο. Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο έχει να δείξει ένα σουτ του Δημόπουλου στο 41' που το μπλόκαρε ο Μουκέας, ενώ στην επανάληψη το σουτ του Κωστίκου στο 86' σταμάτησε στο δοκάρι των γηπεδούχων.

Ξεχώρισαν από τον ΠΑΟΚ οι Μπανιώτης, Δημόπουλος, Σκαρτάδος, σε ένα ματς στο οποίο τίποτε δεν λειτούργησε καλά, κυρίως όμως βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα η άμυνά μας, με "επικεφαλής" τον Μπλάντεν Φούρτουλα!

Εθνικός: Μουκέας, Κατσικογιάννης, Τσιριγώτης (16' Γεωργαράς - 46' Κουτσιβίτης), Καμπόλης, Παπαδόπουλος, Πεππές, Κοττίδης, Ιλούγκα, Μπατσινίλας, Πίττας, Λιόλιος

ΠΑΟΚ: Φούρτουλα. Δαμανάκης, Αλαβάντας, Ιωσηφίδης (46' Βασιλάκος), Μπανιώτης, Σκαρτάδος, Ψαρράς, Γεωργόπουλος, Δημόπουλος, Κούδας (73' Αλεξανδρίδης), Κωστίκος

* Τη σεζόν 1983-1984, ο ΠΑΟΚ με τεχνικό τον Παλ Τσερνάι, τερμάτισε στην 5η θέση, έχοντας 11 νίκες, 13 ισοπαλίες, 6 ήττες, συγκέντρωσε 35 βαθμούς, με τέρματα 33-29...

* Ο Ούγγρος τεχνικός έφυγε από τη Θεσσαλονίκη στα τέλη Μαΐου χωρίς να χαιρετήσει κανέναν (!), χωρίς να έχει δημιουργήσει ούτε μια φιλία! Εκείνη η σεζόν ήταν η τελευταία για τους Γιώργο Κούδα - Μπλάντεν Φούρτουλα - Νέτο Γκουερίνο!