Ο… τοξοβόλος του Πειραιά

Από inpaok.com: Ο Στέφανος Αθανασιάδης είναι ένας ποδοσφαιριστής που είτε θα συμπαθήσεις το στυλ παιχνιδιού του, είτε θα το μισήσεις.
Πηγή: inpaok.com

Σε καμία περίπτωση δεν είναι ο φαντεζί-ντριμπλέρ επιθετικός, αλλά είναι ένας φορ που έχει το... χάρισμα τους τελειώματος της μίας επαφής, κάτι που έχει αποδείξει σε όλη τη διάρκεια της καριέρας του.

Μπορεί αυτή την περίοδο να μην βρίσκεται στα καλύτερα του, αλλά κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει πως είναι ο πιο συχνός σκόρερ του ΠΑΟΚ τα τελευταία χρόνια.

Ο αρχηγός των «ασπρόμαυρων» όμως όλα αυτά τα χρόνια που αγωνίζεται με την ασπρόμαυρη φανέλα όποτε βλέπει κόκκινο... σεληνιάζεται.

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο πως ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα κόντρα στην οποία έχει σκοράρει περισσότερες φορές σε ξεχωριστά ματς.

Τους κάρφωσε και με τον Πανσερραϊκό

Όλα ξεκίνησαν το 2009 όταν ο... αμούστακος ακόμα Κλάους με μία τρομερή κεφαλιά σκόραρε με μια τρομερή κεφαλιά για να κάνει το 2-1 του Πανσερραϊκού κόντρα στην αθηναϊκή ομάδα.

Δύο χρόνια αργότερα, φορώντας πλέον τον Δικέφαλο στο στήθος ισοφαρίζει στο 88ο λεπτό τον αγώνα που γίνεται στην Τούμπα στις 25/11/2012.

Γκολ και φύγαμε για τελικό

Το 2014 ήταν η σεζόν που ο... τοξοβόλος Κλάους ήταν.. on fire κόντρα στον Ολυμπιακό αφού μέσα στο συγκεκριμένο έτος κατάφερε να βρει τρεις φορές δίχτυα απέναντι στους «ερυθρόλευκους»

Μάλιστα το ένα από τα τρία τέρματα που πέτυχε ήταν αυτό που έστειλε τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το τρίτο τέρμα του 2014 ίσως έχει λησμονηθεί από πολλούς, αφού όλοι θυμούνται αυτό του Φακούντο Περέιρα, αλλά αν ο Αθανασιάδης δεν είχε ανοίξει το σκορ λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κανείς δεν ξέρει τι θα μπορούσε να είχε συμβεί σε αυτό το ματς.

Φέτος ο Αθανασιάδης έχει βρει συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις που έχει αγωνιστεί ο ΠΑΟΚ έως τώρα τρεις φορές δίχτυα, με τον ίδιο να θέλει όσο τίποτα να... ξεμπουκώσει.

Το ντέρμπι της Κυριακής 23/10 θα είναι μια πολύ καλή αρχή για να βρει ο αρχηγός του Δικεφάλου τον καλό του εαυτό...

Δείτε παρακάτω την λίστα με τα τα γκολ του Κλάους κόντρα στον Ολυμπιακό, αλλά και το τρόπο που επιτεύχθηκαν σε video:

27/10/2009: Πανσερραϊκός-Ολυμπιακός 3-1 (2009-2010 φάση των 32΄σκοράρει για το 2-1 στο 52ο λεπτό)

25/11/2012: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1 (2012-2013, 12η αγωνιστική – Ισοφάριση στο 88ο λεπτό)

02/04/2014: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1 (Πρώτος ημιτελικός Κυπέλλου 2013-2014, μειώνει και διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 31ο λεπτό).

16/04/2014: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-0 (Δεύτερος ημιτελικός Κυπέλλου 2013-2014, πετυχαίνει το νικητήριο γκολ – πρόκρισης στο 47ο λεπτό).

03/12/2014: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-2 (2014-2015, 6η αγωνιστική, ανοίγει το σκορ στο 43ο λεπτό).