Τους έσπασε την έδρα, πάει για νταμπλ!

Ο μεγάλος ΠΑΟΚ κέρδισε στο Άργος τον Διομήδη με 22-23 στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 του χάντμπολ...

Η νίκη είναι κομβική για τη σειρά, καθώς ο τίτλος θα κριθεί στις δύο νίκες. Το 2ο παιχνίδι θα γίνει την Τετάρτη (27/5)... Η σημερινή ήταν η πρώτη ήττα του Διομήδη στη σεζόν, ενώ ο ΠΑΟΚ έβαλε τέλος σε ένα αρνητικό σερί απέναντι στην ομάδα του Άργους!

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά λοιπόν έσπασε την έδρα του Διομήδη με 23-22 και την Τετάρτη με νίκη κατακτά το νταμπλ...

Σε ένα ματς διαφήμιση για το άθλημα ο ΠΑΟΚ επικράτησε 23-22 του Διομήδη Άργους και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών της Α1 Ανδρών. Ο «δικέφαλος» του Βορρά κατόρθωσε να σπάσει την έδρα των «Λύκων» και να τους υποχρεώσει στην πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα μετά από 26 παιχνίδια! Ταυτόχρονα ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Διομήδη μετά από τέσσερα χρόνια και συνολικά 10 παιχνίδια όπου είχε 8 ήττες και 2 ισοπαλίες!

Παράλληλα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει πλέον το πλεονέκτημα της έδρας, αφού την Τετάρτη θα υποδεχτεί στις 16:00 (στο PAOK SPORTS ARENA) τον Διομήδη και με νίκη θα στεφτεί πρωταθλητής.

Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Στάθης Κεσίδης δέκα δευτερόλεπτα πριν το τέλος μετά από δικό του κλέψιμο και εκτέλεση. Ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το σκορ στα τελευταία λεπτά, αφού βρέθηκε να χάνει 22-21 στο 58', αλλά ισοφάρισε με τον Κοκκώνη και στο τέλος «έκλεψε» τη νίκη.

Το «όπλο» του Διομήδη η άμυνα δηλαδή, ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του ΠΑΟΚ που κατάφερε να κρατήσει το σκορ πολύ χαμηλά.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη ξεκίνησε πολύ δυνατά, κράτησε τον Διομήδη χωρίς γκολ στα πρώτα έξι λεπτά με άμυνα 6-0. Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 3-0, 4-2 και 5-3, αλλά ο Διομήδης ανέκαμψε και πέρασε μπροστά 8-7 στο 19'. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 12-12. Στις αρχές του δευτέρου μέρους (35') ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και πάλι (13-16), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τις απαντήσεις και πέρασαν μπροστά 19-18 και 20-19 (47'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη «μάχη» με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο ψύχραιμος.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-3, 5-6, 9-9, 11-10, 12-12, ημίχρονο, 13-16, 15-16, 17-17, 20-20, 21-21, 22-23.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 1, Μεγαλοοικονόμου 4, Καρκαλάτος, Κριματσιώτης, Πασσιάς, Νικολίτσας, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Ντάσεβιτς, Σαμαράς 7, Ανανιάδης 4, Χαντέλης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 3, Σημιτζής 3.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης) Ζάγκας, Παλάσκας, Γουργούμης, Τσίλης 3, Νικολαΐδης 2, Κοκώνης 4, Ιωαννίδης 1, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 2, Αλβανός 4, Τσακίρης 4, Κωστακίδης 1, Κεσίδης Β., Κεσίδης Σ. 2, Καργκιοζόπουλος.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν

Δίλεπτα 7-7 Πέναλτι: 5/5- 4/5

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον mod του paokmania που μάς βοήθησε με το live του παιχνιδιού!

............................................

Μεγάλη απόκρουση ο Γουργούμης

Πολύ σκληρό το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά με τον ΠΑΟΚ να παίζει εξαιρετική άμυνα

Πέναλτι κερδίζει ο Τσίλης και δίλεπτη στον Σαμαρά

Αλλάζει τερματοφύλακα το Άργος, στο δοκάρι το πέναλτι του Τσακίρη!

11-10 Μεγαλοοικονόμου

11-11 ο Τσίλης στο 25:10'

Σουτ του Κυπραίου αποκρούει ο Γουργούμης, δίλεπτο στον Αλβανό ... Πάλι με παίκτη λιγότερο ο ΠΑΟΚ

12-11 Κυπραίος στο 27'